metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Sobota, 29. února 2020. Svátek má Horymír.
Vánoční strom pro Prahu pochází z okolí Nespek u Benešova.
Vánoční strom pro Prahu pochází z okolí Nespek u Benešova. | foto: Taiko

V Nespekách na Benešovsku porazili vánoční strom pro Prahu

23. listopadu 2014  8:33,  aktualizováno  11:57 ČTK
V Nespekách na Benešovsku dnes porazili smrk určený pro vánoční trhy v Praze. Kácení stromu se podobně jako v minulosti ujal mistr republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček. Strom po naložení na tahač a důkladném upevnění odpoledne čeká náročný převoz do Prahy, jeho rozsvícení na Staroměstském náměstí je plánováno příští sobotu.

Šestadvacetimetrový smrk vyrostl na soukromém pozemku a svou výškou začal ohrožovat nedaleký dům, proto ho majitel nabídl pořadatelům trhů. Odborníci ale museli nejdříve prověřit, že strom je zdravý. „Právník mě upozorňoval, že je to na mém pozemku a můj strom, a kdyby se někomu něco stalo, tak to všechno hradím. Z takové naivní hrdosti, že na Staroměstském náměstí bude můj strom, jsem to obětoval“, řekl majitel Miloslav Chum. Poražený strom bude zkrácen na délku 22 metrů. Těžká technika ho na Staroměstském náměstí usadí do dvoumetrové kotvící jámy, takže nakonec bude vysoký 20 metrů.

Pařížská musí být vyklizená

Vánoční smrk čeká zatím jen cesta do areálu v Modleticích u Prahy, na Staroměstské náměstí bude pokračovat v noci na úterý. „Bude se projíždět Pařížskou ulicí a musejí být vyklizena všechna auta,“ uvedla mluvčí vánočních trhů Hana Tietze. Po usazení se smrk začne zdobit, rozsvícen však bude až s oficiálním zahájením trhů v sobotu v podvečer.

Podle Tietze bude strom zajištěn proti případnému pádu, aby se nemohla opakovat situace z roku 2003, kdy se více než pětadvacetimetrový smrk na Staroměstském náměstí zřítil a zranil pět lidí. Bude dostatečně ukotven v zemi a navíc je zabezpečen i ocelovými lany, aby dobře odolával silným poryvům větru.

Vánoční stromy pro Prahu

  • Stromy určené pro pražské vánoční trhy se v posledních letech nekácejí v lesích, ale na pozemcích a v zahradách soukromníků nebo institucí.
  • Jde většinou o osamocené stromy, které je vhodné porazit kvůli bezpečnosti, nebo které stojí na pozemcích, na nichž se počítá s výstavbou.
  • V prvních letech vánoční stromy pocházely z Krkonoš, později putovaly do Prahy například z Rokycanska či Kladenska.
  • Loňský čtyřiadvacetimetrový vánoční strom pocházel z parku v Ratajích nad Sázavou na Kutnohorsku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Riegrových sadů mohou zmizet stromy

Napadený smrk
vydáno 29. února 2020  5:46

Na území Prahy 2 padly již čtyři smrky napadené kůrovcem. Dendrologové mají pohotovost.  celý článek

Co je tajemný biohacking?

Biohacking
vydáno 29. února 2020  5:40

Pokud se zajímáte o různé moderní a inovativní přístupy k životnímu stylu, možná jste už zaslechli zvláštně znějící pojem biohacking. Jedná se o přístup k...  celý článek

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám