metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Bezdomovci v tramvaji (ilustrační foto) | foto: Bezruč

V nočních tramvajích díky speciálním týmům opět ubude bezdomovců

  10:46
I letos se bude během zimy pomáhat lidem bez přístřeší. Speciální týmy budou opět asistovat v tramvajích i ulicích města. Praha má na řešení problematiky bezdomovectví pro letošní zimu v rozpočtu vyhrazeno 13 milionů korun.

„Opatření pro zimní období 2014/2015 v oblasti bezdomovectví na území hlavního města vycházejí z velmi dobrých loňských zkušeností,“ uvedl radní Martin Dlouhý „Do akce se opět zapojí Dopravní podnik hlavního města Prahy, městská policie a organizace poskytující služby pro bezdomovce, která budou eliminovat negativní jevy spojované s bezdomovectvím,“ dodal Dlouhý.

Místo ke spánku je nyní možné zajistit snadněji

Na bezdomovce v MHD upozorní terénní sociální pracovníky městští strážníci či revizoři. Pracovníci pak bezdomovci zajistí volné lůžko v noclehárně i přepravu do ní. Důstojné místo ke spánku je nyní díky nárůstů kapacit možné zajistit snadněji. „V současné době má Praha k dispozici 345 míst v celoročně provozovaných noclehárnách, dalších 340 míst je k dispozici v zimních noclehárnách na Praze 3, 4, 9 a 10,“ řekla Deníku Metro radní pro sociální oblast Irena Ropková.

„V těchto noclehárnách lze v případě krize krátkodobě navýšit kapacitu o dalších 80 míst. V zimním období jsou také rozšířeny služby v nízkoprahových centrech a azylových domech,“ dodala. Kromě přístřeší se budou bezdomovci moci také umýt a převléknout. „Snahou města je především nabídnout lepší alternativu, než je místo v MHD. Terénní pracovníci kromě míst v centrech pro osoby bez přístřeší nabídnou také zdravotnické ošetření a přístup k hygieně, včetně oblečení,“ řekla Deníku Metro mluvčí magistrátu Petra Hrubá.  

Co se chystá

Opatření pro bezdomovce

Navýšení lůžkových kapacit v zimních noclehárnách. Opět budou v provozu noclehárny v Praze 3 a Praze 9.

Nově bude otevřena noclehárna v Praze 4. Pro mimořádné situace je připravena též noclehárna v Praze 10, případně i stany v Praze 2.

Prodloužení provozní doby v nízkoprahových denních centrech (Praha 2, 7 a 8).

Posílení mobilních terénních programů v nočním období.

Centrální dispečink koordinující práci a péči o bezdomovce.

Navýšení kapacit revizorů v Dopravním podniku hl. m. Prahy.

Zimní opatření pro lidi bez domova budou fungovat od 1. prosince 2014 do 31. března 2015.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek