metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Zkušební jízda v metru A
Zkušební jízda v metru A | foto: DPP - Petr Hejna

V novém metru bude nad reklamami vládnout Rencar, tak jako všude

6. března 2015  15:55 ČTK
Reklamní plochy ve čtyřech nových stanicích metra A bude provozovat firma Rencar, v níž má dopravní podnik podíl. „Podnik rozšířil letitou smlouvu, na základě které firma provozuje většinu reklamy v pražské MHD,“ potvrdil mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. Podmínky dohody nezveřejnil. Podobně získala reklamu v nedávno zrekonstruované stanici metra Národní na lince B.

„Společnost Rencar má výhradní právo na poskytování reklamy i při rozšíření metra,“ uvedl mluvčí. Vyplývá to z dodatku ke smlouvě z roku 2009. Generální ředitel podniku Jaroslav Ďuriš přitom nedávno v rozhovoru řekl, že smlouva s Rencar není pro dopravní podnik výhodná. Zmínil i možnou výpověď. „Dopravní podnik pokračuje v jednáních o možných úpravách této smlouvy,“ uvedl dnes mluvčí.

Firma Rencar vznikla v roce 1990 jako dceřiná společnost dopravního podniku. Od roku 2001 je majoritním akcionářem Europlakat, který je součástí mezinárodní skupiny JCDecaux. JCDecaux, silný hráč na poli evropské reklamy, má smlouvy na reklamní plochy v MHD i v dalších městech ČR, a mimo jiné i údajně nevypověditelnou smlouvu s Prahou na reklamu na městském inventáři.

Dohoda s Rencarem má platit až do roku 2031

Dohoda mezi Rencar a dopravním podnikem na reklamu v MHD pochází z roku 1997 a má trvat do roku 2031. Podnik tak ročně vydělává zhruba 50 milionů, výdělky reklamní společnosti jsou ale výrazně vyšší, ředitel už dřív řekl, že jde o zhruba 150 milionů ročně. Stejná firma navíc nedávno získala smlouvu i na provoz nových elektrických reklam v opravené stanici metra Národní.

Dopravní podnik podle informací podepsal dodatek ke smlouvě, na základě kterého Rencar nebude za zkušební provoz digitálních reklamních ploch do roku 2018 platit vůbec nic. Jak tomu bude v případě nových stanic metra A, není jasné.

Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou v ČR. Zaměstnává více než 10.000 lidí. Nové stanice metra A se lidem ve zkušebním provozu otevřou v dubnu. Stavba Prahu vyjde na zhruba 20 miliard korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám