metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

V osmnácti začíná život. Někteří ale mají na krku exekuce kvůli popelnicím

  8:00
Poplatky za odpad mají být čistě odpovědností rodičů nebo zákonných zástupců dětí. Asi málokteré dítě nahánějící na hřišti mičudu zajímají nějaké poplatky za odpad. I na nezletilé se však podle současného znění zákona vztahuje povinnost je hradit. To může ale znamenat i to, že pokud jejich rodiče zaplatit poplatky za své ratolesti zapomenou nebo se na to rovnou vykašlou, nezletilý dostane ke svým osmnáctinám od radnice výzvu k zaplacení. Částku navíc mohou obecní úřady navýšit až na trojnásobek. A pokud se nechtějí s dlužníky párat, předají případ rovnou exekutorům.

Když rodiče neplatí poplatky za popelnice, stát to spočítá i dětem. | foto: Profimedia.cz

Současný systém poplatků je podle skupiny poslanců – jak zleva, tak zprava – špatně nastavený. „Chceme, aby děti nevykračovaly do života s dluhem,“ říká jedna z předkladatelek novely zákona Helena Langšádlová. Poslankyni motivovala především problematika dětí v ústavech, které, ač už tak dost osudem znevýhodněné, by po dosažení svých osmnáctin ještě měly čelit exekuci. Kolik takových případů může být?

Zadlužených osmnáctiletých není tolik

Podle mluvčí Exekutorské komory Petry Báčové statistiky o počtech nezletilých nebo čerstvě zletilých neexistují. „Z praxe exekutorských úřadů a ze zkušenosti právníků, kteří vedou bezplatné poradny Exekutorské komory, lze soudit, že se jedná o marginálně zastoupenou skupinu dlužníků, proti nimž soudy na návrh věřitelů nařizují exekuce,“ sdělila pro deník Metro Báčová. Dodává, že pokud už soudní exekutor takovou exekuci provádí, postupuje obzvlášť obezřetně a citlivě. Konat však prý exekutoři musí.

Podle Heleny Langšádlové může jít až o stovky případů, kdy čerstvě zletilým – jejichž rodiče se řadí do skupiny nepřizpůsobivých občanů – hrozí kvůli dluhům na odpadcích takový postih. Jinak by se podle Langšádlové poslanci do úpravy nepouštěli.

Dluh rodičů nebude přecházet na děti

Poslaneckou novelu zákona zítra projedná vláda. Nová úprava spočívá hlavně v¬tom, že až do zletilosti dětí bude starost o poplatky za popelnice čistě na rodičích nebo na zákonných zástupcích dětí. „A dluh rodičů  či zástupců nebude přecházet na děti, až ty dosáhnou zletilosti,“ dodává poslankyně. Podle zákonodárců nebude mít nová úprava žádný dopad na příjmy obcí, které poplatky vybírají. Ani výše poplatků se nijak nemění.

Jak to chodí dnes?

Výši poplatku za komunální odpad si určují města a obce samy. Zákon ale platí všude.

  • Platit musí fyzické osoby, které mají na území daného města evidován trvalý pobyt.
  • Také cizinci, kteří mají povolen v obci přechodný pobyt na dobu delší než tři měsíce.
  • Města pak vlastními vyhláškami upravují, komu poplatek za odpad odpustí.
  • Zpravidla se to týká dětí do šesti let, lidí, kteří se dlouhodobě (většinou alespoň rok) zdržují v cizině, osob umístěných v sociálním nebo zdravotním zařízení či ve vězení.
  • Někde se osvobození vztahuje právě na děti v ústavech.
Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy