metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 7 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Volební lístky
Volební lístky | foto: ČTK

V Praze 10 se kupčilo s hlasy pro Zoufalíka a ODS. Budou se přepočítávat?

13. října 2014  13:33,  aktualizováno  18:03 Robert Oppelt, ČTK
Při víkendových volbách se kupčilo s hlasy. Nevládní organizace upozorňují, že se to pravděpodobně nedělo jen v problematických lokalitách v odlehlých oblastech, ale třeba i v Praze 10, kde si údajně k lepšímu výsledku pomáhala ODS a sdružení Nezávislí pro Prahu 10 současného starosty Bohumila Zoufalíka. Může dojít i na přepočítávání.

Nakupování voličských hlasů se podle nevládních organizací stalo v Česku běžným jevem. Zástupce nevládních organizací překvapilo, že se tak dělo i v Praze. V Centru sociální a ošetřovatelské pomoci v Sámově ulici byly k dispozici předvyplněné lístky.

Setkali jste se také s vyplněným lístkem

„Máme k disposici svědectví členů volební komise z Prahy 10, minimálně jedna seniorka zjistila, že dostala upravený volební lístek,“ uvedla Petra Bielinová z organizace Oživení. Zaškrtnuta byla stana Nezávislí pro Prahu 10 - hnutí pro lepší desítku a preferenční volba pro ředitele centra sociální pomoci Prahy 10 Richarda Černého z ODS, pod něhož domov v Sámově ulici spadá.. „Očekáváme, že se nám ozvou další lidé, kteří se s upravenými lístky setkali,“ dodala Bielinová.

Praha 10 je situací znepokojena. „Šlo o jediný volební lístek. Přesto se celým případem se intenzivně zabýváme a vyzvali jsme členy volební komise, aby doplnili podrobnosti k celé události,“ vysvětluje mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Desítka pro domácí zvažuje podání stížnosti

Pokud předvyplněných lístků bylo víc, mohlo to na desítce volby výrazně ovlivnit. Zoufalíkovo hnutí totiž překročilo pětiprocentní kvórum potřebné pro vstup do zastupitelstva jen těsně, naopak strana místních fotbalových fanoušků Desítka pro desítku získala 4,96 procenta hlasů a obhajoba mandátu mu nevyšla jen o deset hlasů. „Co se stalo, je skandální. Necháme si vypracovat právní posudek a předpokládáme, že stížnost podáme,“ potvrdil předseda hnutí Desítka pro domácí Jiří Vrba.

Kupčilo se i mimo Prahu

  • V Brně se kupování hlasů týkalo i senátních voleb. Voliči, které doprovázeli „volební koordinátoři“, přišli hlasovat výměnou za náramky, které jim umožňovali vstup a pohoštění zdarma v klubu Musilka. „I realativně malý počet hlasů může být při malé volební účasti zásadní,“ varuje Bielinová.
  • Nakupování hlasů se ale týkalo především sociálně vyloučených lokalit. “Nakupování hlasů v těchto lokalitách je naprosto běžným jevem,“ uvedl Lukáš Landa ze sdružení Oživení. Podle něj o tom svědčí informace z Ústí na Labem, Bíliny, Českého Těšína, Ostravy nebo z Opavy. V Horním Jiřetíně se zase k trvalému pobytu v obci přihlašovali letos znovu stejní lidé, kteří při minulých volbách podnikli tento krok před čtyřmi lety za 10 tisíc korun, řekl Landa. Podle něj se obchodování s hlasy týká hlavně lidí, kteří netuší koho volí, určitě by k volbám nešli a peníze za hlas jsou pro ně vítaným přivýdělkem.
  • V Českém Těšíně se zase podle svědectví kupčilo s hlasy ve prospěch ČSSD a uskupení SOS pro Český Těšín. V případě ČSSD mělo organizovanou formu, nákupčí podle Janusze Koniecznyho z Nadačního fondu proti korupci nabízeli 500 korun za hlas v salonku baru na sídlišti Svibice.
  • V Kadani byli koupení voliči svážení k urnám taxislužbou z městské části Prunéřov. V exponovaných okrscích se účast zvýšila až o 70 procent. V Opavě byl podle Landy zmapován případ, kdy dvě osoby nabízely kandidujícím politikům sehnání 800 voličských hlasů v ceně 450 korun za hlas. Organizovanou formu mělo kupčení s hlasy v Bílině, figuroval v něm jeden z místních obchodníků, uvedl analytik sdružení Naši politici Michal Voda.
  • Organizace své poznatky předali policii. Případ ústecké čtvrti Mojžíř, kde o zneužívání voličských hlasů sociálně slabých za 200 korun vypovídala i předsedkyně volební komise, ale policie podle Bielinové uzavřela s tím, že k nezákonnému jednání nedošlo.
  • Kupčení s hlasy se objevilo už při minulých komunálních volbách. V pěti obcích se kvůli tomu musely volby z rozhodnutí soudů opakovat, odsouzen byl ale jen jeden člověk, uvedla Bielinová. Podle ní by proto byla vhodná změna trestního řádu, aby policie mohla k odhalení trestného činu maření přípravy a průběhu voleb využívat odposlechy stejně jako při odhalování úplatků. Kupčení s hlasy by mohlo omezit také vydávání hlasovacích lístků až ve volebních místnostech. Účelové sestěhovávání voličů by pak mohl řešit zákaz změny trvalého pobytu voličů v době šesti měsíců před volbami, míní sdružení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík skončil na Mistrovství světa v loňském roce v řecké Spartě na 9....
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám