metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 23 °C

Neděle 4. června 2023. Svátek má Dalibor
Klánovice | foto: Metro.cz

V Praze 10 trestají neplatiče odemknutím budek na kolo

  17:06
Přijet na bicyklu k vlakové zastávce či stanici metra, smysluplně ho uzamknout a vyrazit do centra MHD. Tuhle službu již třetím rokem v hlavním městě poskytují takzvaná Bike and Ride parkoviště (B+R), tedy stání, kam si lze kolo zdarma či za mírný poplatek v rámci cesty do práce uschovat.

Vůbec první podobná stání přitom vyrostla již v září roku 2016 u železniční zastávky v Praze-Klánovicích. Zde se nacházejí jak zastřešené stojany zabezpečené kamerami, tak osm uzamykatelných boxů. Ty si ale prakticky okamžitě rozebrali první zájemci a tehdejší vedení radnice přislíbilo postavit další. Od slov k činům však podle současné starostky Klánovic Zorky Starčevičové došlo až nyní.

„V květnu bychom měli mít dalších osm boxů, které jsou již několik měsíců zamluveny. Občané za ně platí 2400 korun na dva roky pronájmu, tedy stovku na měsíc. Samozřejmě mě ale na celé věci zaráží cena osmnáct tisíc korun, kterou musíme za boxy ročně odvádět Technické správě komunikací, i fakt, že měly být hotové už koncem loňského roku,“ říká pro deník Metro starostka Starčevičová.

Bike and Ride

Službu B+R poskytuje většina P+R. Jejich využití je nízké. Zde jsou některá z nich.

  • Černý Most: u stejnojmenné stanice metra linky B
  • Holešovice: u stanice linky C a u železniční stanice linek R20 a S41
  • Hostivař: u stanice linky A
  • Ládví: u stanice linky C
  • Letňany: u stanice linky C
  • Nové Butovice: u stanice linky B
  • Opatov: u stanice metra linky C
  • Radotín: u železniční stanice linky S7
  • Skalka: u stanice linky A
  • Zličín: u stanice linky B

V počtu uzamykatelných boxů, které se v metropoli po vzoru Klánovic líhnou jako houby po dešti, vede Praha 10. Na jejím území se podle jejího mluvčího Davida Poláka nacházejí celkem tři různé „bikeboxy“. Ty jsou umístěny u stanice metra Strašnická, před vršovickým nádražím a u budovy úřadu Prahy 10. Za uložení kola zde sice zaplatíte pouze dvacet korun, musíte si je však včas vyzvednout. „Maximální úložní doba je třináct hodin. Poté se bikebox automaticky otevře,“ varuje Polák.

Dojet na kole k MHD, zamknout ho do boxu a vyrazit do práce mohou i obyvatelé Chodova. Zde uzamykatelné bedny postavili předloni. Úložiště podléhají klasickému pravidlu: kdo dřív přijde, ten ukládá. Za pět korun na hodinu si tu zamykají Pražané kola, ale i prázdné kočárky.

Hlídaná stání na kola najdete také u radnic městských částí. Pokud byste se rozhodli vyrazit například na smíchovskou náplavku, můžete si kolo nechat na parkovišti ve dvoře radnice Prahy 5. Zde vám ho pohlídají kamery i místní ochranka. Stojany na jízdní kola mají také před radnicí Prahy 4.

Záchytná parkoviště typu B+R jsou také součástí většiny parkovišť P+R umístěných u stanic metra nebo u nádraží. Tato parkoviště jsou obvykle v provozu od čtyř hodin ráno do jedné v noci (do posledního spoje metra nebo vlaku). Na takových B+R je stojan na kola umístěn v blízkosti objektu obsluhy P+R.

„Uzamčení kola je možné i zámkem, který zapůjčí obsluha parkoviště proti záloze dvacet korun. Klíč od takového zámku se uschová u obsluhy parkoviště a cyklista obdrží kontrolní kartu, proti které mu bude po návratu opět vydán klíč. Samotná úschova kola je pak zcela zdarma,“ uvádí web pražské integrované dopravy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek