metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Středa, 18. září 2019. Svátek má Kryštof.
Poslanec Marek Benda a starosta Prahy 4 Pavel Horálek
Poslanec Marek Benda a starosta Prahy 4 Pavel Horálek

V Praze 4 skončil Horálek a Benda. Jde prý o generační obměnu

11. října 2012  9:09,  aktualizováno  16:12 ČTK
Vedení občanských demokratů v Praze 4 se zbavilo starosty této městské části Pavla Horálka a poslance Marka Bendy. Horálka, který ODS v Praze 4 předsedal, účastníci sněmu odvolali, Benda rezignoval sám. Sněm podle Horálka vyslovení nedůvěry nijak nezdůvodnil. Podle dřívějších informací by Horálka s Bendou měli nahradit členové ODS údajně napojení na podnikatele Ondřeje Palounka.

Důvodem personálního zemětřesení ve vedení ODS v Praze 4 je podle předsednictva strany "generační obměna a změna politického stylu práce". Nové vedení chce stranu stabilizovat před volbami v roce 2014. Uvedla to ODS v dnešním prohlášení.

Radní městské části Pavel Caldr, který Horálka vystřídal ve funkci předsedy oblastní ODS, řekl, že důvodem obměny byla dlouhodobá nedostatečná komunikace dosavadního vedení. "Sněm je výsledkem dohody většiny předsedů a delegátů oblasti," uvedl. "V ODS jsem více než deset let, a tak výraznou obměnu vedení mladými lidmi nepamatuji," doplnil.

Horálek dnes nechtěl vnitrostranickou situaci komentovat. Dovolen byl radní pražského magistrátu Radek Lohynský, zastupitelé Prahy 4 Lucie Michková a Jan Schneider a další lidé, kteří působí v místních sdruženích ODS.

Informace o chystaném odvolání Horálka z postu předsedy ODS v Praze 4 se objevily už v minulých dnech. Občanští demokraté, kteří se proti Horálkovi postavili, zřejmě budou chtít, aby skončil i jako starosta.

Svoboda se už na podporu Prahy 4 nebude moci spolehnout

Svoboda se jednání oblastní ODS zúčastnil. Nijak prý ale do něj nezasahoval. "Vnitrostranické volby jsou v plné kompetenci každého oblastního sdružení občanských demokratů, stejně jako odpovědnost za jejich výsledek," uvedl.

Horálek s Bendou jsou zároveň místopředsedy pražské ODS, které si do vedení pražské buňky vybral primátor a předseda ODS v metropoli Bohuslav Svoboda. Svoboda se už na podporu Prahy 4 zřejmě nebude moci spolehnout. Primátor navíc nejspíš nemá na své straně většinu ani v pražské ODS ani v zastupitelském klubu. Názorově roztříštěná pražská ODS také stále obtížněji hledá společnou řeč s koaliční TOP 09. Neshody se v posledních týdnech projevily mimo jiné kolem výběru nového šéfa pražských strážníků.

Svobodovi odpůrci přesto podle všeho zatím o jeho sesazení neusilují. Podle některých zástupců koalice není pravděpodobná ani změna nebo vypovězení současného koaličního spojení. Situace se ale může změnit po nadcházejících senátních volbách, v kterých ODS v Praze obhajuje čtyři křesla.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám