metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.
Autobus (ilustrační foto) | foto: Matěj Hrabánek

V Praze by mohly přibýt nové pruhy vyhrazené pro autobusy MHD

  11:06
V ulicích hlavního města by mohly přibýt nové pruhy vyhrazené pro autobusy MHD. Na některých místech by pak mohly být prodlouženy ty současné. Organizace Ropid to navrhla v materiálu, který vypracovala pro magistrátní výbor pro dopravu. Navržené změny nejsou definitivní, musí je projednat zvláštní pracovní skupina.

Jak je to teď?

  • V současné době je v Praze asi 35 kilometrů vyhrazených pruhů.
  • Na dalších asi 200 světelných křižovatkách je pak zavedena přednost pro MHD.
  • Do vyhrazených pruhů mohou vjet kromě autobusů také cyklisté a taxíky.

Zcela nový jízdní pruh pro MHD by mohl být na některých vytížených komunikacích, kde autobusy často uváznou v kolonách a nabírají zpoždění. Mezi nimi je například ulice 5. května, kde by mohl vzniknout mezi nájezdem z Türkovy ulice až ke sjezdu na Jižní spojku. Využívala by ji vytížená linka 125, která propojuje Jižní Město se Smíchovem.

Stejně tak by mohl být nový pruh na Barrandovském mostě nebo v Průmyslové ulici v Praze 10, a to mezi zastávkou Kablo a křižovatkou Průmyslové a Černokostelecké. Vyhrazeným pruhem navrhuje Ropid nahradit odstavný pruh na Pražském okruhu ve směru z Černého Mostu do Běchovic - konkrétně mezi křížením s D11 a sjezdem na Běchovice. Také tady se autobusy často zpožďují.

Autobusy budou více jezdit po kolejích

Prodloužení by se mohly dočkat autobusové jízdní pruhy, které vedou po tramvajových kolejích. To se týká třeba Chodovské ulice, nově by mohl být protažen ve směru na Vršovice až ke křižovatce ulic Chodovská, Záběhlická, U Plynárny a Bohdalecká. V současné době končí už za zastávkou Teplárna Michle.

V rámci rozšíření preference MHD také Ropid navrhuje zrušit časové omezení, kdy je jízdní pruh vyhrazen pouze autobusům. To se týká například Bohdalecké nebo Bělocerkevské. Zda budou změny zavedeny, zatím není jasné. Musí je totiž projednat pracovní skupina složená ze zástupců Ropidu, dopravního podniku, Technické správy komunikací, policie a magistrátu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy