metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Neděle, 21. dubna 2019. Svátek má Alexandra.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

V Praze chybí strážci zákona, lákat je chtějí na příplatek

4. února 2019  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Policisté a strážníci se snaží si uchazeče nepřetahovat. Někdy to ale nejde.

Šest set sedmdesát sedm policistů a 340 strážníků. Tolik nových zaměstnanců chybí k naplnění ideálního počtu strážců pořádku v ulicích metropole.

Své o tom ví člen předsednictva pražských Zelených Vít Masare, který se nedávno zabydlel s rodinou v bytě v první městské části. Nedostatek policistů i strážníků tak dle svých slov často pociťuje na vlastní kůži. „Nejhorší bezpečnostní situace viditelně panuje v Dlouhé ulici, a to zejména v noci. Pokud je v centru podstav okolo čtyřiceti až šedesáti strážníků, jak mi bylo řečeno, jde o poměrně velké číslo. Nebylo by dobré zvolit strategii, která by primárně posílila stavy v těch lokalitách, kde se Pražané dle statistik cítí nejméně bezpečně?“ ptá se Masare a dodává, že se pro nedostatek strážců zákona mohou Pražané po zavolání 156 či 158 pěkně načekat.

„Nedávno jsem stál před služebnou strážníků, ale když jsem zavolal 156, přijeli úplně odjinud autem až za dvacet minut. Policistům to pak na stejné místo trvalo o deset minut méně,“ kroutí hlavou a doplňuje, že o sobě hlídky navzájem nevěděly.

Plat strážníka

36

  • Tolik tisíc korun činí průměrný hrubý nástupní plat strážníka. Má-li odslouženo deset a více let, jeho plat dosahuje téměř 40 tisíc korun. V současné době městská policie zaměstnává 2176 lidí.

Pražská městská policie nabírá zaměstnance prakticky neustále. Ke shánění nové krve jí má nyní pomoci také nový rizikový příplatek. O jeho dalším zvyšování se s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou chystá vyjednávat náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček. V kuloárech se však již začíná hovořit o tom, že není kde zájemce o tuto práci shánět. Podle ředitele Městské policie hlavního města Prahy Eduarda Šustera však není pravda, že by si strážníci s policisty přetahovali mezi sebou poslední schopné lidi.

„Pražská policie není pro nás v rámci metropole konkurentem. My nyní cílíme na kvalitní uchazeče mimo území hlavního města. Není to o tom, že bychom nemohli nikoho sehnat. Loni nám například prošlo testy šest set lidí, přičemž se jich přihlásilo samozřejmě mnohem víc. Úspěšně jich prošlo šedesát,“ vysvětluje Šuster a zmiňuje, že situace, při které na směně chybí desítky městských policistů, nemůže v hlavním městě nastat. „Jde maximálně o rozdíl několika jednotlivců,“ dodává Šuster.

Podle ředitele pražských policistů Jana Ptáčka tu však jistá konkurence mezi strážníky a policisty bezesporu vzniká. „Ucházíme se o lidi s podobným zaměřením, o lidi, kteří mají smysl pro spravedlnost a bezpečnost. Nejsou to jen strážníci, ale také Vězeňská služba, hasiči, armáda,“ reaguje na slova ředitele pražských strážníků Ptáček. Práce policisty má podle něj přitom tu velkou výhodu, že se v ní, na rozdíl od strážníka, dostane strážce zákona k vyšetřování těžších zločinů. „Jestli chcete vyšetřovat vraždy, musíte jít ke státní policii. To bohužel jiná složka nedělá,“ dodává.

Policisty a strážníky většina dotázaných chválí

  • S prací pražské policie a pražských strážníků je spokojeno více než sedmdesát procent obyvatel metropole. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Public Affairs, který si zadalo město loni v dubnu.
  • V případě státní policie to je sedmdesát devět procent oslovených a s prací strážníků je spokojeno o šest procent respondentů méně.
  • Mezi turisty uvedlo dvacet sedm procent Čechů, že se v hlavním městě cítí rozhodně bezpečně. „Proti nebezpečí se Pražané nejčastěji chrání tím, že nevpouštějí do domu cizí lidi, vyhýbají se nebezpečným místům a informují rodinu či přátele o tom, kde se budou pohybovat. Z oslovených si pak 24 procent lidí vzájemně chodí večer naproti,“ uvádí se v průzkumu.
  • Lidé by uvítali více strážců zákona v první, páté a třinácté městské části. Cítí se zde totiž nejméně bezpečně ze všech městských částí. „Samozřejmě plánujeme další investice, které poslouží k navýšení bezpečnosti v hlavním městě,“ říká náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček.

Komentáře

Hlavní zprávy

První album jsme nahráli zmrzlí a naštvaní ve stodole

Shizzle Orchestra
vydáno 21. dubna 2019  9:52

Shizzle Orchestra je neotřelá jedenáctičlenná kapela, která se nebojí kombinovat drsný realistický rap a honosný orchestrální doprovod. Jak o sobě sami...  celý článek

Mám rizikové povolání, směje se umělkyně Míla Fürstová

Výtvarnice Míla Fürstová se svými pracemi
vydáno 20. dubna 2019  12:22

Úspěšná česká umělkyně žijící v Anglii představí už v červnu v Rudolfinu dokument Křídla pro Coldplay. Míla Fürstová rozebrala v rozhovoru pro deník Metro...  celý článek

Poslední epizody za rohem! Loučí se John Snow i Sheldon, diváci se bouří

Oblíbený seriál končí.
vydáno 19. dubna 2019  20:56

Diváci po celém světě propadli americkým seriálům. Miluje je i seriálový národ – Češi. Jenže krvavá Hra o trůny, komediální Teorie velkého třesku, dětsky...  celý článek

Pár tipů, jak prožít Velikonoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. dubna 2019  13:50,  aktualizováno  16:50

Kam vyrazit s rodinou či přáteli během velikonočních svátků? Nabídka je vskutku pestrá, vybrali jsme pár nejzajímavějších akcí, kterými se můžete...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám