metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 6. prosince 2022. Svátek má Mikuláš

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

V Praze chybí strážci zákona, lákat je chtějí na příplatek

  5:55
Policisté a strážníci se snaží si uchazeče nepřetahovat. Někdy to ale nejde.

Šest set sedmdesát sedm policistů a 340 strážníků. Tolik nových zaměstnanců chybí k naplnění ideálního počtu strážců pořádku v ulicích metropole.

Své o tom ví člen předsednictva pražských Zelených Vít Masare, který se nedávno zabydlel s rodinou v bytě v první městské části. Nedostatek policistů i strážníků tak dle svých slov často pociťuje na vlastní kůži. „Nejhorší bezpečnostní situace viditelně panuje v Dlouhé ulici, a to zejména v noci. Pokud je v centru podstav okolo čtyřiceti až šedesáti strážníků, jak mi bylo řečeno, jde o poměrně velké číslo. Nebylo by dobré zvolit strategii, která by primárně posílila stavy v těch lokalitách, kde se Pražané dle statistik cítí nejméně bezpečně?“ ptá se Masare a dodává, že se pro nedostatek strážců zákona mohou Pražané po zavolání 156 či 158 pěkně načekat.

„Nedávno jsem stál před služebnou strážníků, ale když jsem zavolal 156, přijeli úplně odjinud autem až za dvacet minut. Policistům to pak na stejné místo trvalo o deset minut méně,“ kroutí hlavou a doplňuje, že o sobě hlídky navzájem nevěděly.

Plat strážníka

36

  • Tolik tisíc korun činí průměrný hrubý nástupní plat strážníka. Má-li odslouženo deset a více let, jeho plat dosahuje téměř 40 tisíc korun. V současné době městská policie zaměstnává 2176 lidí.

Pražská městská policie nabírá zaměstnance prakticky neustále. Ke shánění nové krve jí má nyní pomoci také nový rizikový příplatek. O jeho dalším zvyšování se s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou chystá vyjednávat náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček. V kuloárech se však již začíná hovořit o tom, že není kde zájemce o tuto práci shánět. Podle ředitele Městské policie hlavního města Prahy Eduarda Šustera však není pravda, že by si strážníci s policisty přetahovali mezi sebou poslední schopné lidi.

„Pražská policie není pro nás v rámci metropole konkurentem. My nyní cílíme na kvalitní uchazeče mimo území hlavního města. Není to o tom, že bychom nemohli nikoho sehnat. Loni nám například prošlo testy šest set lidí, přičemž se jich přihlásilo samozřejmě mnohem víc. Úspěšně jich prošlo šedesát,“ vysvětluje Šuster a zmiňuje, že situace, při které na směně chybí desítky městských policistů, nemůže v hlavním městě nastat. „Jde maximálně o rozdíl několika jednotlivců,“ dodává Šuster.

Podle ředitele pražských policistů Jana Ptáčka tu však jistá konkurence mezi strážníky a policisty bezesporu vzniká. „Ucházíme se o lidi s podobným zaměřením, o lidi, kteří mají smysl pro spravedlnost a bezpečnost. Nejsou to jen strážníci, ale také Vězeňská služba, hasiči, armáda,“ reaguje na slova ředitele pražských strážníků Ptáček. Práce policisty má podle něj přitom tu velkou výhodu, že se v ní, na rozdíl od strážníka, dostane strážce zákona k vyšetřování těžších zločinů. „Jestli chcete vyšetřovat vraždy, musíte jít ke státní policii. To bohužel jiná složka nedělá,“ dodává.

Policisty a strážníky většina dotázaných chválí

  • S prací pražské policie a pražských strážníků je spokojeno více než sedmdesát procent obyvatel metropole. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Public Affairs, který si zadalo město loni v dubnu.
  • V případě státní policie to je sedmdesát devět procent oslovených a s prací strážníků je spokojeno o šest procent respondentů méně.
  • Mezi turisty uvedlo dvacet sedm procent Čechů, že se v hlavním městě cítí rozhodně bezpečně. „Proti nebezpečí se Pražané nejčastěji chrání tím, že nevpouštějí do domu cizí lidi, vyhýbají se nebezpečným místům a informují rodinu či přátele o tom, kde se budou pohybovat. Z oslovených si pak 24 procent lidí vzájemně chodí večer naproti,“ uvádí se v průzkumu.
  • Lidé by uvítali více strážců zákona v první, páté a třinácté městské části. Cítí se zde totiž nejméně bezpečně ze všech městských částí. „Samozřejmě plánujeme další investice, které poslouží k navýšení bezpečnosti v hlavním městě,“ říká náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek