metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav
Řidička (ilustrační foto) | foto: SXC

V Praze je přes 34 tisíc řidičů, kterým končí platnost průkazu

  17:24
Řidiči v hlavním městě dnes opět zaplnili kvůli výměně řidičáku registr v Jungmannově ulici. V Praze je totiž v současné chvíli ještě asi 34 300 řidičů, kterým končí platnost jejich průkazu k letošnímu 31. prosinci. Úředníkům se ale daří příchozí odbavovat. Informoval o tom vedoucí oddělení evidence řidičů pražského magistrátu Jan Žák. Pracoviště pražského registru má až do konce roku mimořádně rozšířené úřední hodiny. Výměna je zdarma, opozdilci po Novém roce zaplatí poplatek 50 korun.

"V registru řidičů je připraveno k vyzvednutí zhruba 16.000 řidičských průkazů a asi 6000 žádostí o řidičský průkaz je na cestě do centrální výrobny nebo z ní," řekl Žák.

Povinná výměna řidičských průkazů se týká těch, které byly vydány do 1. dubna 2004 a jejichž platnost končí 31. prosince letošního roku. Lhůta pro vydání řidičského průkazu je 20 dní od podání žádosti. Výměnu řidičského průkazu je možné vyřídit i v takzvaném režimu Blesk, který trvá pět pracovních dnů. Lidé ale za tento úkon musí zaplatit 500 korun.

Někteří lidé aktivně nejezdí

V Praze je pak ještě přibližně 13 tisíc řidičů, kteří si k dnešnímu dni nepodali vůbec žádost o výměnu řidičského průkazu. "Do tohoto počtu je třeba započítat cizince, osoby pobývající v zahraničí nebo neaktivní řidiče, těch všech hrubým odhadem může být asi 8000," řekl Žák.

Registr řidičů ve Škodově paláci v Jungmannově ulici má otevřeno od pondělí do čtvrtka od 7.00 do 18.00. Mimořádně jsou úředníci u přepážek i v pátek od 7.00 do 14.00, v sobotu od 8.00 do 14.00 a v neděli od 13.00 do 18.00. Dnes kolem poledne byly v pražském Škodově paláci desítky lidí. Dlouhé fronty se ale netvořily a úředníci stíhali žadatele rychle odbavovat. Čekání i s vyřízením trvalo méně než půl hodiny.

Bez řidičáku dostanete pokutu

Lidé, kteří si "řidičák" nevymění a zastaví je policie, mohou dostat pokutu až 2000 korun. V případě, že bude s řidičem zahájeno správní řízení, může pokuta dosáhnout 1500 až 2500 korun. Se "starým" řidičákem mohou lidé podle policie jezdit v průběhu dvacetidenní lhůty na vydání průkazu, tedy přesně do 19. ledna.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Škrťte se, dokud neomdlíte.“ TitTok je populárnější, než Facebook. Je ale i nebezpečnější

vydáno 8. srpna 2022  18:44

Vtipné scénky, zpívání a nejrůznější tanečky. Ale také popáleniny od elektřiny, rozbitá lebka či cereálie usazené v plicích. I to číhá na děti, které...  celý článek

Smyčka ve Strašnicích měla premiéru. Dokonce rovnou dvakrát

vydáno 8. srpna 2022  15:15

O první zkušební jízdu na nové točně u stanice metra Depo Hostivař se postarala měřicí tramvaj, takzvaný pomeranč.   celý článek

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek