metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 12 °C

Neděle, 24. října 2021. Svátek má Nina.

Větší foto
Teplo (ilustrační foto) | foto: freeimages

V Praze lehce zdraží voda, u tepla bude záležet na lokalitě

  16:06
Od Nového roku se výše nájmů v obecních bytech ani poplatky za svoz odpadů v Praze příliš nezmění. Mírně zdražit by naopak měla voda, u tepla bude záležet na lokalitě. Ceny nezvýší Pražská plynárenská. Vyplývá to ze sdělení jednotlivých firem a magistrátu.

„Praha stanoví nájemné vždy od července příslušného roku do července roku následujícího. Pro tento rok městská rada rozhodla, že nájemné měnit nebude, případná změna by proto mohla následovat až od července příštího roku,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Praha má více než 9200 bytů, téměř třetinu na Černém Mostě. Většinou jde o malé byty 1+1 nebo 2+0. Další obecní byty spravují také městské části, které si výši nájmů určují samostatně.

Pražanům od ledna nestoupnou ani poplatky za svoz odpadů. O případném navýšení částky by totiž muselo rozhodnout zastupitelstvo.

O inflaci by naopak podle informací ČTK měla v hlavním městě podražit voda. Určuje to totiž smlouva podepsaná mezi Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) a Pražskou vodohospodářskou společností (PVS), která PVK pronajímá městskou vodohospodářskou infrastrukturu. Kromě inflace může o dalším navýšení ceny rozhodnout i vedení Prahy, to ale zatím nepřijalo žádné usnesení. Cena vodného a stočného je v Praze podle webu PVK 77,65 korun za kubík.

Zlevňování a zdražování tepla

U tepla je situace složitější. Záleží totiž na tom, ze kterého zdroje ho lidé odebírají. Domácnostem, které odebírají teplo z plynového zdroje Holešovice a kotelny Lhotka - Libuš (oblast Libuš a Komořany) by se měly podle Pražské teplárenské v příštím roce v důsledku poklesu průměrné ceny o 4,7 procenta snížit roční náklady až o 1100 korun.

Odběratelé v oblasti dolních Holešovic, kteří byli minulých letech přepojeni na moderní horkovodní rozvody, pak podle společnosti zaznamenají snížení průměrné ceny přibližně o dvě procenta.

V průměru o 3,3 procenta naopak teplo zdraží lidem, kteří ho odebírají ze soustavy propojených zdrojů elektrárna Mělník, Třeboradice, Malešice, Michle a Krč. „Zvýšení průměrné ceny je způsobeno zejména růstem nákladů na údržbu a opravy tepelných sítí,“ uvedla Pražská teplárenská. Očekává, že v důsledku teplotně nadprůměrného roku dojde u většiny domácností v rámci ročního vyúčtování za rok 2015 k vrácení přeplatků.

Plyn ani elektřinu pro příští rok odběratelům nezdraží Pražská plynárenská. „V platnosti nadále zůstávají všechny naše stávající cenové produkty. Po Novém roce představíme další, s jejichž využitím naši zákazníci získají levnější plyn,“ řekl mluvčí společnosti Miroslav Vránek.

Elektřina se zlevnila o 11 procent

Mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec již dříve ČTK řekl, že určit přesné procento změny ceny obecně pro všechny zákazníky společnosti prakticky nelze. Nebylo by to podle něj přesné a pravdivé. Uvedl, že přes 60 procent zákazníků PRE využívá takzvané termínové smlouvy na dobu dvou nebo tří let, a cena se jim proto s příchodem nového roku nezmění. Zbylým 40 procentům zákazníků, kteří mají zpravidla standardní tarif, začala firma již od počátku listopadu nabízet v produktu Spektrum nižší cenu silové elektřiny až o 11 procent.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Skoncovat s manželstvím jde i kladivem. Na Netlixu je to navíc zábava

Strážce streamu
vydáno 22. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Věčně rozhádaný manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s cílem zabít jeden druhého, shrábnout životní pojistku svého protějšku a žít si poklidně dál jako...  celý článek

Málem mu ustřelili zadek. Teď slaví čtyřicet tisíc prodaných báglů

vydáno 22. října 2021  11:37

Lukáši Matějčkovi se před zhruba čtyřmi lety při túrách po Asii zalíbil jeden batoh. Podobné teď šije v Kolumbii a Indii.  celý článek

Elektronické sportování. Hraní je o psychice a o soustředění“

vydáno 22. října 2021  7:47

Organizace Entropiq patří v Česku mezi špičku v esportu. Jeden z jejích zahraničních týmů postoupil na turnaj PGL Major Stockholm ve hře Counter-Strike:...  celý článek

Vaše fotky z Prahy