metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Pondělí 15. srpna 2022. Svátek má Hana

Větší foto
Představení Brouk v hlavě má na programu Letní scéna Vyšehrad. V proslulé dvojroli se představí Filip Blažek. | foto: Václav Beran, Divadlo Studio dvaMetro.cz

V Praze si můžete prázdniny užít, vyražte za kulturou

  8:58
Deník Metro přináší tipy, kam v létě vyrazit za kulturou pod otevřeným nebem.

Už dávno neplatí, že je léto chudé na divadelní představení. Maraton letních scén se totiž v Praze rozjíždí i letos. Centrum metropole nabídne přes prázdniny i úplnou novinku – nový market z kontejnerů.

Shakespearovské slavnosti

Své pevné místo v kulturním pražském děním mají už řadu let Letní shakespearovské slavnosti. Hlavní festivalovou novinkou je letos méně známá komedie Dobrý konec všechno spraví v režii Jana Antonína Pitínského. „Je to hra jemná, dokonce víc jemná než křehká, má v sobě zvláštní stesk a velmi zvláštní temperament, jenž je vyvolán střetem bezbožné války a silné prosté touhy, jež je hlubokou láskou,“ láká Pitínský na hru.

Na repertoáru festivalu jsou i letos inscenace Hamlet, Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový i Veselé paničky windsorské. Letos naposledy mají diváci příležitost vychutnat si hry Romeo a Julie a Sen noci svatojanské. Program festivalu obohatí anglicky hraná komedie Něco za něco v podání Prague Shakespeare Company a slovensky hraná Komedie omylů.

Letňák na ostrově

Užít si kulturu na čerstvém vzduchu můžete i na Střeleckém ostrově. Celoprázdninový Letňák letos opět nabízí festivalovou atmosféru s bohatou škálou kulturních akcí. Na ostrově vystoupí například Bratři Ebenové, Vladimír Mišík či Xavier Baumaxa. O rozlučku s prázdninami se pak postará Sto zvířat. Na Střelák však v létě můžete vyrazit i za jídlem. Koná se zde například food festival Pražský piknik.

Zóna Manifesto Na plácku u Masarykova nádraží pod magistrálou vznikl už začátkem června zcela nový market Manifesto. Ten nabízí rychlé občerstvení, designové butiky, knihkupectví, workshopy i kulturní akce s projekcemi filmů. To vše v kontejnerech. V budoucnu by měly být součástí programu i lekce vaření či nedělní pohádky pro děti. Gastronomie zve například na burgery, kávu, vegetariánské jídlo, argentinskou nebo italskou kuchyni. Mezi obchůdky je například papírnictví s potřebami pro tvorbu a kurzy kaligrafie.

Léto u Vltavy

Kulturní program pod širým nebem nabízí i letos Žluté lázně. Sem můžete vyrazit za taneční muzikou i na program pro děti. Například v neděli 8. července se zde koná pilotní díl nového hudebního eventu. Na akci s názvem Yellow Sunday se můžete těšit na letní pařbu DJ’s.

V létě do lázní dorazí i komici ze stand up comedy Na Stojáka a pro děti jsou připravena vzdělávací humorná představení v podání Divadla pod kloboukem. Návštěvníci lázní se mohou v létě těšit i na vodní skluzavku nebo promítání v letním kině.

Ve čtvrtek 26. července pak do lázní zavítají bojové sporty. Koná se zde Yangames Fight Night 6.

Divadlo na Vyšehradě

Pokud byste raději v létě vyrazili za divadlem, tak zkuste Letní scénu na Vyšehradě. Hlavním lákadlem festivalu je premiéra francouzské situační komedie Georgese Feydeau Brouk v hlavě. Chybět samozřejmě nebudou ani osvědčené tituly z minulých let. Těšit se tak můžete například na hry Kutloch aneb I muži mají své dny nebo Líbánky na Jadranu.

Vyšehradská scéna bude letos patřit i ochotníkům. Vůbec poprvé se zde koná Léto ochotnických divadel. Již osmým rokem budou v rámci takzvaného off programu Letní scény uvedeny také koncerty vybraných interpretů. Na Vyšehrad zavítá, jako již tradičně, slovenská šansoniérka Szidi Tobias, chybět nebude ani Dan Bárta za doprovodu Robert Balzar Tria. Nově se můžete těšit na koncert Hany Zagorové, kterou doprovodí Boom!Band Jiřího Dvořáka. Program celé Letní scény pak uzavře svým koncertem Monika Absolonová.

Housle i šanson Kulturní zážitek na čerstvém vzduchu nabídne letos v létě i patnáctý ročník letního hudebního festivalu Tóny Chodovské tvrze. Festival se na nádvoří tvrze koná od 10. července. Na programu je například vystoupení Jaroslava Svěceného a Julie Svěcené. Festival nabídne i večery s názvem Šanson v gala či Klasika a jazz bez fraku.

Léto v Holešovicích nabídne festival pouličního umění i divoký koncert provokativní skupiny z Kapského Města. Do Dejvic vyrazte za tancem a hudbou a na náplavce si poslechněte autorská čtení.

Koncerty i pouliční umění

V sobotu 14. července se na Výstavišti Holešovice koná festival elektronické taneční hudby City Fest. Venkovní stage festivalu bude umístěn na ploše před Průmyslovým Palácem. Pořadatelé slibují obří pódium s nejmodernější světelnou show a LED stěny známé ze světových festivalů.

O dva dny později, tedy 16. července, na Výstavišti startuje festival pouličního divadla Za dveřmi. Artisté a performeři z celé Evropy se na pár dnů sjedou do Česka a předvedou na 40 divadelních, loutkových a hudebních představení. Organizátoři připravují i kabinet kuriozit, tančírnu i bohatý program pro děti.

V srpnu se pak na výstavišti představí Jihoafrická parta Die Antwoord. Tato bizarní a provokativní kapela má v Česku řadu fanoušků. Koncertovali zde už třikrát. Naposledy loni na festivalu Rock For People. Poprvé se samostatně představili v roce 2010 v pražské Lucerně, a v roce 2016 beznadějně vyprodali koncertní prostor ve Žlutých lázních.

Léto na Šesťáku

Veřejný prostor na Praze 6, který oživil konec Dejvické ulice a Vítězné náměstí, lehátka, akustické koncerty, piano, šachy a kavárna – to je Šesťák.

Letos v létě se zde budou konat pravidelně taneční večery, připraveny jsou lekce pro začátečníky i swingová tančírna a nouze nebude v létě na Kulaťáku ani o hudební čísla. Už zítra do Dejvic například zavítají vokalistky Sugarcutes, které posluchačům zanotují hity minulého století.

Kultura u Vltavy Kulturní zážitky nabídne v létě již tradičně i Rašínovo nábřeží. Na náplavce se konají autorská čtení, koncerty i gastronomické akce. Například už zítra se zde představí Jaroslav Kalfař, americký spisovatel českého původu, který zaujal už svým debutovým románem Spaceman of Bohemia. Po autorském čtení vystoupí rocková kapela První Hoře.

Galerie Harfa opět v létě pořádá letní scénu, na Letnou zavítají cirkusáci a filmové promítání v Pragovce bude v režii studentů FAMU.

Kultura na střeše

Za divadlem můžete vyrazit na letní scénu na střeše obchodního centra Galerie Harfa ve Vysočanech. V termínu od 1. července do 2. září je připraveno celkem 45 představení, ve kterých se představí celá řada známých hereckých osobností. Premiérou letošního léta bude detektivní komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou, Lukášem Langmajerem a Michaelou Kuklovou v hlavních rolích. Na scénu se vrací i hit loňského léta, komedie Natěrač. Letní scéna Harfa v létě nabídne nejen divadelní hry. Své show si přichystali například Lukáš Pavlásek, Zdeněk Izer či Halina Pawlowská. Organizátoři myslí i na děti. Jako zakončení letošního ročníku Letní scény je připraven pohádkový muzikál Princové jsou na draka s písničkami Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Pořadatelé mají pro diváky připravenu i takzvanou „mokrou variantu“. V případě nepříznivého počasí se představení přesouvají do nedalekého Divadla Gong.

Cirkus na Letné

Mezinárodní festival Letní Letná se koná od 15. srpna do 2. září a představí nejrůznější podoby nového cirkusu.

Velký zážitek slibuje nová premiéra populárních Losers Cirque Company. Nové představení s názvem Vzduchem je inspirované knihou Jonathan Livingston Racek. Divadlo Bolka Polívky přiveze klaunerii Letem sokolím, na jejíž přípravu principál divadla osobně dohlédl. Bratři v tricku spojí své síly s Holektivem a představí společnou mysliveckou romanci plnou cirkusových trofejí s názvem Lov. Další zajímavá představení uvedou například soubory Cie Pieds Perchés, Circo Frico či Feel the Universe.

Studentská dramaturgie

Také v areálu Pragovka se přes léto konají akce pod otevřeným nebem. Kulturní centrum v industriální části Prahy 9 nabídne například večery věnované studentským projektům ve spolupráci s FAMU. První takové promítaní se koná už zítra.

Kulturní akce open air

Program letních akcí naleznete na těchto webech:

 • Letní shakespearovské slavnosti odstartovaly tento týden. Jejich program najdete na Shakespeare.cz.
 • Koncerty a divadlo na Střeleckém ostrově. Řada z nich je zdarma. Více na webu Letnak.cz.
 • Novinka letošního roku – market a kulturní centrum u pražského Masarykova nádraží. Více na Manifesto.city.
 • Areál u Vltavy se sportovním a gastro zázemím si přichystal akce na léto. Program najdete na Zlutelazne.cz.
 • Už 15. ročník Metropolitního léta hereckých osobností letos probíhá na Letní scéně Vyšehrad. Informace na webu Studiodva.cz.
 • Patnáctý ročník hudebního festivalu Tóny Chodovské tvrze se koná od 10. července. Více na Chodovskatvrz.cz.
 • Veřejný prostor na Vítězném náměstí nabízí tanec i kávu.  Program Šesťáku najdete na Facebook.com/cafesestak.
 • Koncerty, taneční muzika, letní kino a nový cirkus zavítají na pražské Výstaviště. Program najdete na webu Vystavistepraha.eu.
 • Co se děje na náplavkách, zjistíte na Prazskenaplavky.cz.
 • Program divadelní přehlídky Letní scéna Harfa najdete na Letniscenaharfa.cz.
 • Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla se koná v Praze v srpnu. Program akce najdete na Letniletna.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek

„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují.

PRAHA? AHA!
vydáno 14. srpna 2022  16:56

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek