metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Větší foto
Divadlo Letí: Rozhovory s astronauty. | foto: Archiv festivaluMetro.cz

V Praze začíná ...příštívlna/nextwave...Festival alternativního divadla, hudby a tance

  16:36
Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy připravil festival ...příští vlna/next wave..., který potrvá ode dneška do 29. září. Uvede sedm premiér a během dvanácti dnů se uskuteční na osmi místech. Jedna z jeho akcí se uskuteční ve vznikajícím kulturním prostoru Perla ve Vraném nad Vltavou.

Tématem letošního ročníku jsou Teroristé a démoni. Podle dramaturgyně festivalu Lenky Dombrovské odráží společenskou situaci i umělecké tendence oslovených umělců. „Mnoho inscenací, které uvedeme, nebude hladit diváky po srsti - právě proto jsme je vybrali. Chceme diváky provokovat, donutit je přemýšlet nad sebou i světem kolem,“ konstatovala.

Soubor Teď nádech a leť například uvede divadelní mozaiku Kábul, Bagdád, Ar Raqquah, Maarran..., přičemž jeho členy inspirovala cesta do turecko-syrského pohraničí. Z Brna přijede inscenace Deamoni Simony Petrů a Zuzany Patrákové, jež se zabývá démony divadelními, kteří ženou umělce k tvorbě. Divadlo D’Epog uvede v pražské premiéře inscenaci Vše, co je krásné, rozmnožit má se. Hana Frejková představí dílo Jakoba Gordina Dement Lemach, které bylo předobrazem Kafkově Proměně. Masakr Elsinor pro festival připravuje premiéru poetické, avšak drsné inscenace Bagately k masakru.

Tradičně festival uvede představení Miroslava Bambuška a Petra Krušelnického. Jejich projekt Quatro Mother Fuckers má prolomit hranice mezi hudbou, výtvarným uměním, divadlem a filmem.

Festival však nabídne i alternativu pro diváky vyhledávající humor a odpočinek. Petr Nikl například na Den české státnosti 28. září potěší svou improvizací s hračkami Blázníček. Více informací je na stránkách festivalu www.nextwave.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy