metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Psi ušatí
Psi ušatí | foto: Zoo Praha

V pražské zoo se narodilo pět psů ušatých

8. srpna 2012  11:37 ČTK
Zoologická zahrada je bohatší o pět psů ušatých. Ty rozšířily řadu úspěšně odchovaných štěňat, která za uplynulých šest let přivedli na svět jejich rodiče. "Celkem se jim tak narodilo už 27 mláďat," uvedla mluvčí zoo Tereza Palečková. Nově narozená štěňata jsou k vidění v pavilonu Afrika.

Nynější chovný pár psů ušatých je v pražské zoo od roku 2005. Samice pochází z jihoafrické farmy a první mláďata přivedla na svět dva roky po příchodu do Prahy, poté následovalo dalších pět vrhů štěňat. Přitom před rokem 2007 zoologická zahrada takové úspěchy s mláďaty psů ušatých neslavila, za čtvrt století jich odchovala jen pět, uvedla mluvčí.

Zvířata si smějí budovat vlastní nory

Chrup i sluch má na jedničku

  • Pes ušatý na rozdíl od ostatních psovitých šelem žere hmyz. K tomu má dobře uzpůsoben chrup, který je drobný a tvoří ho 48 zubů.
  • Pro psa ušatého typické obrovské boltce svou délkou přesahují délku hlavy a v jeho africké domovině mu slouží k zachycování i velmi slabých zvuků.

"Společně s vybudováním nové expozice pro psy ušaté jsme změnili i metodiku jejich chovu: zvířatům jsme umožnili, aby si budovala své vlastní nory, a u chovného páru ponecháváme takzvaného helpera - starší mládě, které pomáhá s odchovem svých nově narozených sourozenců," vysvětlil kurátor savců v pražské zoo Pavel Brandl. Ve volné přírodě jsou tito helpeři běžným jevem, v odchovu v lidské péči se jich ale příliš často nevyužívá.

Štěňata psů ušatých se rodí v noře, kterou pro ně připraví jejich rodiče. Pražský chovný pár má ve výběhu k dispozici i umělou noru, přednost dává ale té, kterou si sám vyhrabal. Štěňata se mimo noru poprvé vydávají zhruba 17 dní po porodu. Pětice pražských štěňat už noru opustila a seznamují se s venkovním výběhem, doplnila mluvčí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám