metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Dalších 8 fotografií v galerii
Katrijn na eskalátorech v metru | foto: Helppes

V pražském metru můžete potkat i koníka. Katrijn je jediný vodicí koník v Evropě

  16:31
Hnědobílý koník Katrijn budí pozornost všude, kam přijde. Vyvolává řadu reakcí kolemjdoucích, zejména v okamžiku, kdy si lidé uvědomí, že v tramvaji nebo metru nestojí pes, ale skutečně kůň, byť zakrslý.

"Jedná se o pilotní projekt, je to jediný vodicí kůň v Evropě," vysvětluje Zuzana Daušová ze společnosti Helppes, která ze zabývá výcvikem slepeckých psů.
Ale vodicí psi se podle ní o práci bát nemusí, koně je nikdy nenahradí. "Kůň zvládne totéž co vodicí pes, ale nikdy ho plně nenahradí," potvrzuje Daušová.

Katrijn
Katrijn vede člověka se zrakovým postižením přes ulici.

Koně potřebují bezbariérové prostředí, po schodech do autobusu nebo tramvaje nikdy nevylezou. Pomoct by mohli především lidem, kteří mají zkušenost s koňmi nebo kromě zrakového handicapu mají i nějaký pohybový – o vodicího koně se na rozdíl od psa můžete klidně opřít. Kůň je taky parťák na celý život, na rozdíl od psa se běžně dožívá třiceti čtyřiceti let.

Katrijn s Vaškem Vydrou

Problém není ani s koblihami, tedy koňskými bobky. Koník vydrží déle než pes a v případě potřeby může dostat pytlík podobný, jako mají třeba koně městské policie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek