metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.

Větší foto
Namlouvání stanic | foto: Metro.cz

V pražském metru zní robot Stanislav. V plzeňské MHD slyšíte pro změnu Jana

  18:43
Automatický převod psaného textu na řeč, která zní stejně jako člověkem předem namluvené hlášení. Na tomto principu funguje takzvaný software na syntézu hlasu, který v posledních měsících testuje ve vozech MHD plzeňský dopravní podnik.

Podle zástupců plzeňského dopravce byla novinka darem z nebes zejména v době nouzového stavu, během něhož se povedlo dostat k cestujícím neustále se měnící informace z provozu v rekordním čase. Stejný software se však podle mluvčí pražského dopravního podniku Anety Řehkové používá i v hlavním městě.

„Standardně využíváme hlasový syntetizátor lidské řeči společnosti SpeechTech, a to pro tvorbu hlášení ve staničním rozhlasu v metru,“ říká pro Metro Řehková.

Příští stanice Motol

  • Na trase A zní ve vagonech metra názvy stanic „z úst“ české rozhlasové moderátorky Světlany Lavičkové. 
  • Ta naposledy namlouvala na nově dostavěné trase metra A v roce 2014.
  • Na béčku je slyšet bývalá moderátorka a exmluvčí nemocnice Motol Eva Jurinová.
  • Na lince metra C pak promlouvá rozhlasový moderátor Tomáš Černý.

Programově generované slovo od této firmy, jež zní i v liberecké a ostravské MHD, je téměř k nerozeznání od lidského hlasu. Podle mluvčího společnosti Stanislava Pfausera je výsledný „robotický“ hlas o to přesvědčivější, oč má daný dopravce kvalitnější techniku. Právě díky tomu cestující vůbec netuší, že při mimořádných hlášeních v pražských autobusech nezní z nahrávky člověk. „Organizátor dopravy v hlavním městě, Ropid, je také naším klientem. O tom, kolik nám za software klienti platí, ale pochopitelně hovořit nemohu. Co prozradit mohu, je typ hlasu, který v různých městech zní. V Praze je to Stanislav, v Plzni Jan, v Ostravě pak dvojice hlasů Stanislav a Iva,“ vysvětluje pro Metro Pfauser.

Aby měl program k dispozici dostatek namluvených slov pro tvorbu jakéhokoli hlášení nejrůznější délky i charakteru, musí podle něj zkušený řečník strávit v nahrávacím studiu více než dvacet hodin. „Technicky vzato tak vlastně o robotický hlas úplně nejde, protože má živou předlohu. Software na syntézu hlasu má ale oproti člověku nesmírnou výhodu. Pokud se stane cokoli mimořádného, hlášení je namluvené za pár sekund,“ míní Stanislav Pfauser.

Funkci převodu textu na mluvený projev umí již hezkých pár let například tradiční webový nástroj Google překladač. Syntézu řeči firmy SpeechTech si můžete vyzkoušet i vy, a to prostřednictvím jejího webu. Zde je k dispozici nabídka tří mužských a čtyř ženských hlasů. „Nekomerční použití je jedna věc, profesionální v MHD pak jiná. Vždy nakonec záleží na tom, jak náš systém cestující vezmou. Nebo jestli je třeba vhodné vyměnit Stanislava za Jana,“ uzavírá pro Metro Pfauser. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy