metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Větší foto
Namlouvání stanic | foto: Metro.cz

V pražském metru zní robot Stanislav. V plzeňské MHD slyšíte pro změnu Jana

  18:43
Automatický převod psaného textu na řeč, která zní stejně jako člověkem předem namluvené hlášení. Na tomto principu funguje takzvaný software na syntézu hlasu, který v posledních měsících testuje ve vozech MHD plzeňský dopravní podnik.

Podle zástupců plzeňského dopravce byla novinka darem z nebes zejména v době nouzového stavu, během něhož se povedlo dostat k cestujícím neustále se měnící informace z provozu v rekordním čase. Stejný software se však podle mluvčí pražského dopravního podniku Anety Řehkové používá i v hlavním městě.

„Standardně využíváme hlasový syntetizátor lidské řeči společnosti SpeechTech, a to pro tvorbu hlášení ve staničním rozhlasu v metru,“ říká pro Metro Řehková.

Příští stanice Motol

  • Na trase A zní ve vagonech metra názvy stanic „z úst“ české rozhlasové moderátorky Světlany Lavičkové. 
  • Ta naposledy namlouvala na nově dostavěné trase metra A v roce 2014.
  • Na béčku je slyšet bývalá moderátorka a exmluvčí nemocnice Motol Eva Jurinová.
  • Na lince metra C pak promlouvá rozhlasový moderátor Tomáš Černý.

Programově generované slovo od této firmy, jež zní i v liberecké a ostravské MHD, je téměř k nerozeznání od lidského hlasu. Podle mluvčího společnosti Stanislava Pfausera je výsledný „robotický“ hlas o to přesvědčivější, oč má daný dopravce kvalitnější techniku. Právě díky tomu cestující vůbec netuší, že při mimořádných hlášeních v pražských autobusech nezní z nahrávky člověk. „Organizátor dopravy v hlavním městě, Ropid, je také naším klientem. O tom, kolik nám za software klienti platí, ale pochopitelně hovořit nemohu. Co prozradit mohu, je typ hlasu, který v různých městech zní. V Praze je to Stanislav, v Plzni Jan, v Ostravě pak dvojice hlasů Stanislav a Iva,“ vysvětluje pro Metro Pfauser.

Aby měl program k dispozici dostatek namluvených slov pro tvorbu jakéhokoli hlášení nejrůznější délky i charakteru, musí podle něj zkušený řečník strávit v nahrávacím studiu více než dvacet hodin. „Technicky vzato tak vlastně o robotický hlas úplně nejde, protože má živou předlohu. Software na syntézu hlasu má ale oproti člověku nesmírnou výhodu. Pokud se stane cokoli mimořádného, hlášení je namluvené za pár sekund,“ míní Stanislav Pfauser.

Funkci převodu textu na mluvený projev umí již hezkých pár let například tradiční webový nástroj Google překladač. Syntézu řeči firmy SpeechTech si můžete vyzkoušet i vy, a to prostřednictvím jejího webu. Zde je k dispozici nabídka tří mužských a čtyř ženských hlasů. „Nekomerční použití je jedna věc, profesionální v MHD pak jiná. Vždy nakonec záleží na tom, jak náš systém cestující vezmou. Nebo jestli je třeba vhodné vyměnit Stanislava za Jana,“ uzavírá pro Metro Pfauser. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek