metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Sobota 28. května 2022. Svátek má Vilém

Větší foto
Namlouvání stanic | foto: Metro.cz

V pražském metru zní robot Stanislav. V plzeňské MHD slyšíte pro změnu Jana

  18:43
Automatický převod psaného textu na řeč, která zní stejně jako člověkem předem namluvené hlášení. Na tomto principu funguje takzvaný software na syntézu hlasu, který v posledních měsících testuje ve vozech MHD plzeňský dopravní podnik.

Podle zástupců plzeňského dopravce byla novinka darem z nebes zejména v době nouzového stavu, během něhož se povedlo dostat k cestujícím neustále se měnící informace z provozu v rekordním čase. Stejný software se však podle mluvčí pražského dopravního podniku Anety Řehkové používá i v hlavním městě.

„Standardně využíváme hlasový syntetizátor lidské řeči společnosti SpeechTech, a to pro tvorbu hlášení ve staničním rozhlasu v metru,“ říká pro Metro Řehková.

Příští stanice Motol

  • Na trase A zní ve vagonech metra názvy stanic „z úst“ české rozhlasové moderátorky Světlany Lavičkové. 
  • Ta naposledy namlouvala na nově dostavěné trase metra A v roce 2014.
  • Na béčku je slyšet bývalá moderátorka a exmluvčí nemocnice Motol Eva Jurinová.
  • Na lince metra C pak promlouvá rozhlasový moderátor Tomáš Černý.

Programově generované slovo od této firmy, jež zní i v liberecké a ostravské MHD, je téměř k nerozeznání od lidského hlasu. Podle mluvčího společnosti Stanislava Pfausera je výsledný „robotický“ hlas o to přesvědčivější, oč má daný dopravce kvalitnější techniku. Právě díky tomu cestující vůbec netuší, že při mimořádných hlášeních v pražských autobusech nezní z nahrávky člověk. „Organizátor dopravy v hlavním městě, Ropid, je také naším klientem. O tom, kolik nám za software klienti platí, ale pochopitelně hovořit nemohu. Co prozradit mohu, je typ hlasu, který v různých městech zní. V Praze je to Stanislav, v Plzni Jan, v Ostravě pak dvojice hlasů Stanislav a Iva,“ vysvětluje pro Metro Pfauser.

Aby měl program k dispozici dostatek namluvených slov pro tvorbu jakéhokoli hlášení nejrůznější délky i charakteru, musí podle něj zkušený řečník strávit v nahrávacím studiu více než dvacet hodin. „Technicky vzato tak vlastně o robotický hlas úplně nejde, protože má živou předlohu. Software na syntézu hlasu má ale oproti člověku nesmírnou výhodu. Pokud se stane cokoli mimořádného, hlášení je namluvené za pár sekund,“ míní Stanislav Pfauser.

Funkci převodu textu na mluvený projev umí již hezkých pár let například tradiční webový nástroj Google překladač. Syntézu řeči firmy SpeechTech si můžete vyzkoušet i vy, a to prostřednictvím jejího webu. Zde je k dispozici nabídka tří mužských a čtyř ženských hlasů. „Nekomerční použití je jedna věc, profesionální v MHD pak jiná. Vždy nakonec záleží na tom, jak náš systém cestující vezmou. Nebo jestli je třeba vhodné vyměnit Stanislava za Jana,“ uzavírá pro Metro Pfauser. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nákupy na internetu. Snadné, ale zrádné, pozor na osobní údaje, kam je zadáváte

vydáno 28. května 2022  15:54

Vyvarujte se neprověřených e-shopů a telefonátů, které z lidí lákají hesla. Nakoupit prakticky cokoliv na internetu už je velmi snadné. Stále je ale nutné...  celý článek

„Fascinuje mě, jak je tělo křehké a odolné, ale zároveň zranitelné“

vydáno 28. května 2022  7:46

Spisovatelka, ilustrátorka a copywriterka Marie König Dudziaková zpracovala prožitky prvorodičky v nové ilustrované publikaci Návrat z pískoviště. „Knihu...  celý článek

Láska, smrt & roboti. Animované antologie od Finchera a Millera jsou napotřetí ještě temnější

Strážce streamu
vydáno 27. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rok se s rokem sešel, a tak nám oblíbená dvojice filmových režisérů Tim Miller a David Fincher opět servíruje další řadu animovaných převážně...  celý článek

Radnice Prahy 13 se vzpírá. Nové byty na Hůrce nechtějí

vydáno 27. května 2022  13:52

Praha 13 je proti zástavbě Slunečního náměstí. „Neohradila se zatím oficiálně,“ tvrdí městští plánovači.  celý článek