metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Sobota, 27. února 2021. Svátek má Alexandr.
Divadlo v Řeznické.
Větší foto
Divadlo v Řeznické. | foto: google.cz.mapsMetro.cz

V Řeznické nedostanou z grantu ani korunu. To je konec, tvrdí ředitelka divadla

15. prosince 2015  12:12 Filip Jaroševský Metro.cz
Divadlo v Řeznické se nejspíš nedočká víceleté grantové podpory, takže asi až do roku 2020 nedostane ani korunu. Vyplývá to z návrhu schváleného magistrátním výborem pro kulturu. Divadlo se bude bránit jak odvoláním, tak pomocí petice.

Jak rozdělí granty

Praha v příštích letech rozdělí kulturním institucím 125 milionů korun.

  • Největší podpory se příští rok se dostane Divadlu Semafor, které by mohlo dostat 7,2 milionu korun. Divadlo Na Fidlovačce má získat pět milionů korun, končící soubor Divadla Komedie 4,7 milionu korun. Studio Hrdinů pak 4,2 milionu.
  • Případná odvolání budou podle zákona nově vyřizovat úředníci ministerstva financí.

„Jak je možné, že se divadlo po dlouholeté soustavné práci dočká takového ohodnocení?“ stěžuje si ředitelka divadla Yvetta Srbová. Naštvaní jsou herci i příznivci divadla. Podporu Řeznické vyslovily také konkurenční scény.

„Toto rozhodnutí je pro nás likvidační. Musíme se ho pokusit zvrátit,“ dodává ředitelka Srbová. Za divadlo se staví také herecké osobnosti v čele s­hercem Janem Zadražilem, Miroslavem Etzlerem či Stanislavem Zindulkou.

„Jakým způsobem odborníci, kteří o ­udělení grantu rozhodují, prokážou, že vyvinuli nějaký zájem o ­to dané divadlo, nebo ho třeba jen navštívili?“ kritizuje systém herečka Petra Horváthová. Servítky si nebere ani Miroslav Táborský. „V ­Řeznické se vracíme k základům pravého herectví. Scénu je zde třeba uhrát jenom s ­minimem scénografických prostředků,“ obhajuje Divadlo v Řeznické.

S víceletým grantem zřejmě nemůže počítat ani Divadlo Bez zábradlí, Divadlo Na Fidlovačce nebo Divadlo Komedie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Uhlí z Petřína se prodávalo přímo z haldy

Výprava do Petřínské štoly
vydáno 27. února 2021  8:51

Když se řekne Petřín, každý si asi představí rozhlednu, lanovku či hvězdárnu. Petřínský vrch je však také oblíbeným cílem fandů hornického řemesla. Je...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Ví o tobě a Cizinec. Dejte si o víkendu britské thrillerové kombo

Cizinec Strážce streamu
vydáno 26. února 2021  14:00

Máte rádi záhady a hádanky? Streamovací platforma Netflix vám jich naservíruje dvojitou porci. Dvojce nových seriálových pecek Ví o tobě (Behind Her Eyes)...  celý článek

Deset let od úmrtí Lustiga. Kniha, nadační fond i vzkaz pro mladé

Arnošt Lustig v roce 2010
vydáno 26. února 2021  4:53

Známého spisovatele Arnošta Lustiga odhaluje nová publikace také jako novináře. „Byl novinář dobrodružný, pozorný, vnímavý. Říkal, že se v branži naučil...  celý článek

Pandemie nese i více chodců. MHD pak trpí

Poskalí
vydáno 25. února 2021  17:30

Loňská sezona přinesla enormní nárůst jízd na kole. Praha je na tom podobně jako Vídeň.  celý článek

Vaše fotky z Prahy