metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.
Ulice zaplní pouliční divadlo, živá hudba a další představení. | foto: Automat

V sobotu opět zažijete město jinak. Festival nabídne zábavu pro sousedy

  17:32
Slavnosti Zažít město jinak se stále rozrůstají. Letos se uskuteční na 35 místech v Praze a také v Ostravě a Olomouci. Opět se máte na co těšit.

Čtení, workshopy pro děti i dospělé, pouliční hudba, ochutnávky exotických jídel, divadelní představení, a především sousedské setkávání. To vše čeká na návštěvníky osmého ročníku sousedských slavností Zažít město jinak, které se uskuteční v sobotu.

Cílem akce je podle organizátorů ukázat lidem, že se mohou aktivně zapojovat do dění ve veřejném prostoru. Každý z místních pak může mít jiný důvod, proč se do slavností zapojí. Ať už jde o snahu zachovat park na Kavalírce, omezit parkování na Malostranském náměstí či prostě jen oživit svou čtvrť a propojit aktivní lidi, jako to chtějí na Břevnově či v Olomouci.

Slavnostem bude předcházet velká cyklojízda

Slavnosti se stále rozrůstají, každým rokem na nich participuje stále více lidí: "Začínali jsme v roce 2006 s oživováním Smetanova nábřeží a všechno museli zařizovat sami. Letos se sousedské slavnosti konají již na pětatřiceti místech po celé Praze a poprvé také v Ostravě a Olomouci," říká Tereza Vohryzková z iniciativy Auto*Mat, jež se na akci podílí.

Den před slavnostmi pak Auto*Mat pořádá již čtvrtou Velkou studentskou cyklojízdu Prahou. Ta vyjede v půl desáté z parku Družby na Pankráci a v 10.45 dojede na Klárov. Slavnosti budou pokračovat i následující víkend.

Tipy

Zajímá vás, co všechno se v sobotu bude dít?

  • Třeba na Žižkově se můžete stát součástí animovaného klipu, který bude vznikat před kinem Aero.
  • V Dejvicích se můžete zapojit do soutěže o nejlepší domácí chleba.
  • Ve Vršovicích se na kostelních schodech bude pouštět film. Zájemci se mohou zapojit také do kultovního závodu do kopce Krymskou ulicí.
  • Další víkend pak bude akce pokračovat festivalem Živé město, jenž se zaměří hlavně na letošní podtémata: nádraží, dvorky a zahrádky. Centrem dění bude Praha 6.
  • Nádraží Prahu Bubeneč oživí výstava mladých umělců, na nádraží Veleslavín se odehraje taneční performance, nádraží v Dejvicích se promění ve swingovou tančírnu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy