metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Další 1 fotografie v galerii
Hlasy finalistů jsou předmětem spekulací. Vyhraje snad nějaký herec? Nebo dabér? | foto: Metro.cz

V tramvajích a busech nastražte uši! Na anketu o hlas v MHD máte už jen týden

  17:37
Finalisté promlouvají ve čtyřech tramvajích a stejném počtu autobusů. Jejich identity dopravce neprozradí. „Spekulace, kdo by se mohl ukrývat za tím či oním hlasem, nebudeme komentovat,“ říká šéf komunikace dopravního podniku Daniel Šabík.

Tohohle už jsem někde slyšel. Nebylo to na prodejní lince mého operátora? Nebo v tom filmu, co jsme viděli večer? Či snad v divadle? Podobné úvahy lze v těchto dnech odposlechnout na vybraných spojích tramvajové linky 9 Sídliště Řepy – Spojovací a autobusové lince 136 pendlující ze Sídliště Čakovice na Jižní Město. Lidé si zde totiž mohou vyslechnout ukázky provozních hlášení čtyř kandidátů. Jeden z nich bude brzy znít v tramvajích a busech natrvalo.

„Každý hlas je nahrán v jedné tramvaji a jednom autobusu. Vozidla jsou označena speciálním vnějším i vnitřním polepem, upozorňujícím na anketu, včetně QR kódu, po jehož načtení se cestující dostane přímo do on-line ankety,“ říká pro deník Metro šéf komunikace dopravního podniku Daniel Šabík.

Kdopak to mluví?
Mezi hlasy, které se dostaly do finále ankety, jsou rovnoměrně po dvou zastoupeny dámy i pánové. O své tipy na identitu jednotlivých spíkrů se s deníkem Metro podělilo několik čtenářů. Některé z nich jsou pravděpodobně správné, rozhodli jsme se však vyslyšet prosbu zaměstnanců dopravního podniku a nekazit odhalením nositelů hlasů nikomu radost.

Hlasy finalistů zní ve čtyřech tramvajích a čtyřech autobusech.

„Nechceme přece prozradit identitu finalistů v anketě o nový hlas pro pražské autobusy a tramvaje dříve, než hlasování skončí. Anketa má být co nejvíce nestranná. Jakékoli naznačování, kdo stojí za tím či oním hlasem, by ovlivňovalo rozhodování hlasující veřejnosti,“ vysvětluje pro Metro Šabík a dodává: „Omlouváme se. Naší ideou je, aby se cestující rozhodli v anketě hlasovat, hodnotili hlasy nezávisle a anonymně podle toho, jak zní, jak jsou pro ně srozumitelné, jak artikulují. Ne podle toho, jaké jméno, nebo dokonce tvář se s nimi spojuje. To odhalíme, až hlasování skončí.“

Čtyřleté hledání
S výběrem nového hlasu dopravce začal již na přelomu let 2019 a 2020, nicméně kvůli pandemii byl celý proces odložen. Podnik oslovil desítky profesionálních moderátorů, herců, žen i mužů. Jejich nahrávky pak ve spolupráci s organizátorem dopravy ROPID a magistrátem otestoval za simulovaného provozu v běžných dopravních prostředcích.

Do semifinále se dostala desítka kandidátek a kandidátů, jejichž hlasy v provozních zkouškách obstály. Z nich pak komise, ve které zasedli například odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, Českého rozhlasu, kabinetu hlasové a mluvní výchovy DAMU vybrala kvarteto finalistů splňujících požadavky na výslovnost. V porotě zasedla i majitelka v současné době užívaného hlasu v MHD Dagmar Hazdrová.

Do neděle

  • Možnost hlasovat v anketě na webu dpp.cz mají čtenáři ještě zhruba týden, tedy do neděle 19. června, a to do půlnoci.
  • „Dosud svůj názor takto vyjádřilo více než sto dvacet tisíc unikátních uživatelů,“ říká Daniel Šabík z dopravního podniku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek