metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Pondělí 15. srpna 2022. Svátek má Hana

Větší foto
Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi. | foto: Praha 8

V ulicích v Praze 8 přibyly tabulky, vysvětlují původ názvů ulic

  11:48
Asi to znáte. Bydlíte někde léta, a přesto je pro vás jméno vaší ulice záhadou. Tento fenomén se rozhodli zhruba před čtyřmi měsíci změnit v osmé městské části. Podobné cedule mají už několik let na Praze 6.

Také na osmičce začali pod klasické červené cedule se jmény ulic rozvěšovat modré dodatkové tabulky. Ty odhalují původ historických osobností spjatých s městskou částí. „K dnešku jsme odhalili již sedmdesát cedulí. Nejvíce z nich bylo umístěno na území Kobylis a nesou jména hrdinů protinacistického odboje, z nichž mnozí byli popraveni na nedaleké střelnici. Postupně je přidáváme i v dalších částech osmičky. Tempo ale závisí na získání souhlasu od majitelů domů, na něž plánujeme tabule umisťovat,“ říká pro deník Metro zastupitel Prahy 8 pro kulturu, sport a volný čas Michal Švarc.

Takovými příklady jsou ulice Mašínova, Balabánova nebo Bojasova v Kobylisích. Typickým příkladem je také Voctářova ulice v Libni, která je pojmenována po posledním starostovi samostatného města Libeň.

„Akce vyvolává velký ohlas a zájem mezi obyvateli. Mnozí z nich neměli ponětí, po kom se vlastně jejich ulice jmenuje. Velmi rád jsem si mimo jiné připomenul třeba postavu židovského Hrabala Vojtěcha Rakouse, libeňského autora povídek, humoresek a dalších próz o společném soužití českého a židovského obyvatelstva na vesnici i ve městě. V sobotu jsme si navíc připomínali jeho 156. narozeniny,“ dodává Švarc.

Ulice v osmé městské části ale nejsou pojmenovány pouze po významných osobnostech. Nesou také názvy po bývalých usedlostech, které se na jejím území nacházely. Takovými byla například Bulovka, Palmovka nebo Stírka.

Cedule jsou dle vedení osmičky modré z dobrých důvodů. Lidé by si je pletli s červenými s názvy ulic. Radnice v těchto dnech dokončuje první vlnu, ve které měla vytipováno přes sto ulic, na jejichž pojmenování se lidé nejvíce ptali. Následně bude sbírat od místních další nápady. 

Ulicemi Osmičky

Podmínkou umístění tabulky je již v minulosti nainstalovaná červená cedule s názvem ulice.

  • V případě tipu se lze obrátit na paní Stanislavu Konvalinkovou (e-mail: stanislava.konvalinkova@praha8.cz), která má projekt Ulicemi Osmičky na starosti.
  • Deník Metro oslovil také paní Konvalinkovou, která je na osmičce vedoucí oddělení správy dokumentů a ochrany informací . Reakce na projekt Ulicemi Osmičky byla až na několik výjimek podle ní velice pozitivní. Dokonce se sami majitelé domů hlásili o umístění cedulí. „Jiní zas nechtěli čekat na vyvěšení cedulí a začali se dopředu zajímat, kdo byl kdo,“ popsala deníku Metro Konvalinková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek

„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují.

PRAHA? AHA!
vydáno 14. srpna 2022  16:56

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek