metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle, 20. září 2020. Svátek má Oleg.
Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi.
Větší foto
Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi. | foto: Praha 8

V ulicích v Praze 8 přibyly tabulky, vysvětlují původ názvů ulic

10. prosince 2018  11:48 Filip Jaroševský Metro.cz
Asi to znáte. Bydlíte někde léta, a přesto je pro vás jméno vaší ulice záhadou. Tento fenomén se rozhodli zhruba před čtyřmi měsíci změnit v osmé městské části. Podobné cedule mají už několik let na Praze 6.

Také na osmičce začali pod klasické červené cedule se jmény ulic rozvěšovat modré dodatkové tabulky. Ty odhalují původ historických osobností spjatých s městskou částí. „K dnešku jsme odhalili již sedmdesát cedulí. Nejvíce z nich bylo umístěno na území Kobylis a nesou jména hrdinů protinacistického odboje, z nichž mnozí byli popraveni na nedaleké střelnici. Postupně je přidáváme i v dalších částech osmičky. Tempo ale závisí na získání souhlasu od majitelů domů, na něž plánujeme tabule umisťovat,“ říká pro deník Metro zastupitel Prahy 8 pro kulturu, sport a volný čas Michal Švarc.

Takovými příklady jsou ulice Mašínova, Balabánova nebo Bojasova v Kobylisích. Typickým příkladem je také Voctářova ulice v Libni, která je pojmenována po posledním starostovi samostatného města Libeň.

„Akce vyvolává velký ohlas a zájem mezi obyvateli. Mnozí z nich neměli ponětí, po kom se vlastně jejich ulice jmenuje. Velmi rád jsem si mimo jiné připomenul třeba postavu židovského Hrabala Vojtěcha Rakouse, libeňského autora povídek, humoresek a dalších próz o společném soužití českého a židovského obyvatelstva na vesnici i ve městě. V sobotu jsme si navíc připomínali jeho 156. narozeniny,“ dodává Švarc.

Ulice v osmé městské části ale nejsou pojmenovány pouze po významných osobnostech. Nesou také názvy po bývalých usedlostech, které se na jejím území nacházely. Takovými byla například Bulovka, Palmovka nebo Stírka.

Cedule jsou dle vedení osmičky modré z dobrých důvodů. Lidé by si je pletli s červenými s názvy ulic. Radnice v těchto dnech dokončuje první vlnu, ve které měla vytipováno přes sto ulic, na jejichž pojmenování se lidé nejvíce ptali. Následně bude sbírat od místních další nápady. 

Ulicemi Osmičky

Podmínkou umístění tabulky je již v minulosti nainstalovaná červená cedule s názvem ulice.

  • V případě tipu se lze obrátit na paní Stanislavu Konvalinkovou (e-mail: stanislava.konvalinkova@praha8.cz), která má projekt Ulicemi Osmičky na starosti.
  • Deník Metro oslovil také paní Konvalinkovou, která je na osmičce vedoucí oddělení správy dokumentů a ochrany informací . Reakce na projekt Ulicemi Osmičky byla až na několik výjimek podle ní velice pozitivní. Dokonce se sami majitelé domů hlásili o umístění cedulí. „Jiní zas nechtěli čekat na vyvěšení cedulí a začali se dopředu zajímat, kdo byl kdo,“ popsala deníku Metro Konvalinková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám