metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 36 °C

Středa, 26. června 2019. Svátek má Adriana.
Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi.
Větší foto
Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi. | foto: Praha 8

V ulicích v Praze 8 přibyly tabulky, vysvětlují původ názvů ulic

10. prosince 2018  11:48 Filip Jaroševský Metro.cz
Asi to znáte. Bydlíte někde léta, a přesto je pro vás jméno vaší ulice záhadou. Tento fenomén se rozhodli zhruba před čtyřmi měsíci změnit v osmé městské části. Podobné cedule mají už několik let na Praze 6.

Také na osmičce začali pod klasické červené cedule se jmény ulic rozvěšovat modré dodatkové tabulky. Ty odhalují původ historických osobností spjatých s městskou částí. „K dnešku jsme odhalili již sedmdesát cedulí. Nejvíce z nich bylo umístěno na území Kobylis a nesou jména hrdinů protinacistického odboje, z nichž mnozí byli popraveni na nedaleké střelnici. Postupně je přidáváme i v dalších částech osmičky. Tempo ale závisí na získání souhlasu od majitelů domů, na něž plánujeme tabule umisťovat,“ říká pro deník Metro zastupitel Prahy 8 pro kulturu, sport a volný čas Michal Švarc.

Takovými příklady jsou ulice Mašínova, Balabánova nebo Bojasova v Kobylisích. Typickým příkladem je také Voctářova ulice v Libni, která je pojmenována po posledním starostovi samostatného města Libeň.

„Akce vyvolává velký ohlas a zájem mezi obyvateli. Mnozí z nich neměli ponětí, po kom se vlastně jejich ulice jmenuje. Velmi rád jsem si mimo jiné připomenul třeba postavu židovského Hrabala Vojtěcha Rakouse, libeňského autora povídek, humoresek a dalších próz o společném soužití českého a židovského obyvatelstva na vesnici i ve městě. V sobotu jsme si navíc připomínali jeho 156. narozeniny,“ dodává Švarc.

Ulice v osmé městské části ale nejsou pojmenovány pouze po významných osobnostech. Nesou také názvy po bývalých usedlostech, které se na jejím území nacházely. Takovými byla například Bulovka, Palmovka nebo Stírka.

Cedule jsou dle vedení osmičky modré z dobrých důvodů. Lidé by si je pletli s červenými s názvy ulic. Radnice v těchto dnech dokončuje první vlnu, ve které měla vytipováno přes sto ulic, na jejichž pojmenování se lidé nejvíce ptali. Následně bude sbírat od místních další nápady. 

Ulicemi Osmičky

Podmínkou umístění tabulky je již v minulosti nainstalovaná červená cedule s názvem ulice.

  • V případě tipu se lze obrátit na paní Stanislavu Konvalinkovou (e-mail: stanislava.konvalinkova@praha8.cz), která má projekt Ulicemi Osmičky na starosti.
  • Deník Metro oslovil také paní Konvalinkovou, která je na osmičce vedoucí oddělení správy dokumentů a ochrany informací . Reakce na projekt Ulicemi Osmičky byla až na několik výjimek podle ní velice pozitivní. Dokonce se sami majitelé domů hlásili o umístění cedulí. „Jiní zas nechtěli čekat na vyvěšení cedulí a začali se dopředu zajímat, kdo byl kdo,“ popsala deníku Metro Konvalinková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabíječi koloběžek si vydělají méně, ale za adrenalin to stojí

Koloběžky přivezly zábavu i problémy na chodnících.
vydáno 25. června 2019  19:58

Viděli jste někdy člověka, jak jede po ulici na dvou zelených elektrokoloběžkách? Není to zloděj ani vtipálek, je to takzvaný dobíječ – juicer. Když...  celý článek

Nový viadukt dřív než za rok. Využití najde většina oblouků

Takto by mohl viadukt vypadat v roce 2022.
vydáno 25. června 2019  13:09

Změny okolí karlínského vlakového přemostění vyjdou na zhruba 343 milionů korun.  celý článek

Na Smetance chtějí chránit ptáky i javor

Pozůstatky kácení u školy.
vydáno 25. června 2019  5:22

Radní Prahy 2 dnes diskutují o kácení v areálu školy. „Setkání svolali s několikaletým zpožděním,“ reagují obyvatelé.  celý článek

Milostné vzdechy sousedů zákony neutiší, říká právník

Pražané si stěžují na vzdychání. Řeší to i letáky.
vydáno 24. června 2019  8:20

Deník Metro oslovil právníka Jana Lukeše s otázkou, jak by se dal v Praze vyřešit problém s takzvanými „královnami soulože“. Téma, které se s příchodem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám