metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Sobota, 19. ledna 2019. Svátek má Doubravka.
Táňa Vilhelmová s Václavem Havlem při natáčení filmu Odcházení.
Táňa Vilhelmová s Václavem Havlem při natáčení filmu Odcházení. | foto: Ondřej Němec/Knihovna Václava HavlaMetro.cz

Václav Havel je náš hrdina, říká Táňa Vilhelmová před oslavou v Lucerně

11. října 2016  8:47 Lucie Mottlová Metro.cz
V Lucerně se bude v sobotu slavit nedožité jubileum Václava Havla. Na akci Havel@80, kterou pořádá Knihovna Václava Havla, mezi gratulanty vystoupí i herečka Táňa Vilhelmová.

Jaké bylo vaše první setkání s Václavem Havlem?
Poprvé jsem se s ním setkala po nějaké premiéře. Seděly jsme s Aňou Geislerovou v Lucerně na baru a jako správné puberťačky jsme si utahovaly z hostů v naškrobených košilích. Najednou k nám přistoupil pan prezident s paní Dášou a chtěl vědět, čemu se stále chichotáme. Úplně jsme ztuhly. Ovšem jen na chvilku, protože touha zasvětit prezidenta do naši hry byla větší. A tak jsme mu vysvětlovaly pravidla hry mladých provokatérek, dost se bavil, jenže po chvíli k němu někdo přistoupil, ukázal na hodinky a bylo po legraci. Omluvil se, že musí odejít. Myslím ale, že se mu od nás dost nechtělo! A v tom nehledejte nic hloupě erotického. Měl rád a zajímali ho mladí lidé.

Havel@80 v Lucerně

V sobotu 15. října vystoupí 80 gratulantů na čtyřech pódiích.

Návštěvníky čeká výstava a kniha Hele, Havel! sestavená z výběru více než 1300 unikátních a dosud nezveřejněných snímků od bezmála dvou set autorů.

V prostoru kavárny a malého kinosálu se rozeběhnou filmové projekce ze života a díla Václava Havla

Více na www.havel80.cz.

Když jsem o několik let později s delegací filmu Odcházení objížděla republiku, nebyl už na tom zdravotně dobře, a tak zůstával doma. Vždycky jsme mu ale telefonovali a popisovali mu atmosféru. A on se vždy ptal: A jak reagovali mladí? Smáli se? Myslíte, že chápali? Tím mě bavil.

Mluví se o něm hodně. Na co se zapomíná?
To nevím. Stále ho objevuji. Je to zatím pro mě bezedná studna. Čtu jeho knihy, pouštím si jeho proslovy, rozhovory... Je pro mě inspirací i duchovním mistrem. V kuchyni nám visí jeho fotka a vždycky, když na mě padá chmura, tak na něj kouknu a řeknu si: Pche, co měl říkat on!

Co z jeho díla se vám líbí?
Jednou jsem od něj dostala knihu Stručně prosím. Ale v gruzínštině! Stále přemýšlím, co mi tím chtěl naznačit. Jako že moc mluvím? Nebo že bych se měla mrknout na Kavkaz? (smích). A to je Havel. Absurdnost. Poťouchlost. Rozhodně ale tuhle knihu mám od něj nejradši, protože ji mám i s věnováním.

Proč jste se zapojila do oslav v Lucerně?
Protože je to náš hrdina! A ti by se měli oslavovat. Připomínat si je. Chránit je a hýčkat. Jenom tak se objeví i další. Pokud budeme plivat na každého z nich a zesměšňovat ty, co se pokusili něco udělat pro naši zemi, tak se na to příště vyprdnou, sbalí si svých pár švestek a půjdou o zem dál.

80 gratulantů v Lucerně

Michal Ambrož & Hudba Praha, Bohdan Bláhovec, Jan Burian, Carton Clan, Circus Ponorka, Čokovoko, Jiří Dědeček, Dunajská vlna, Lenka Dusilová & Baromantika, Dagmar Havlová Ilkovičová a Ivan M. Havel, Bohdan Holomíček, Eva Holubová, Helena Houdová, Houpací koně, Jaroslav Hutka, Ille, Jablkoň, Miroslav Janek, Kieslowski, Kittchen, David Koller, Čestmír Kopecký, Krásné nové stroje, Jana Uriel Kratochvílová & Illuminatica, Andrej Krob, Květy, Lanugo, Milan Lasica, Laura a její tygři, Longital, Jiří Mádl, Máma Bubo, Vladimír Merta, Jan Hrubý & Ondřej Fencl, Monika Načeva, Michal Pavlíček a Pavel Bořkovec quartet, Neřež, Ondřej Němec, Noisy Pots, Ohm square, Petr Oslzlý, Oskar Petr, The Plastic People of the Universe, Plexis, Portless, The Prostitutes, PSH a Vladimír 518, Lucie Redlová, Republic of Two, Břetislav Rychlík, Fernando Saunders & friends, Andrea Sedláčková, Karel Schwarzenberg, Emma Smetana, Olga Sommerová, Zuzana Stivínová, Zdeněk Suchý, Tam Tam Batucada, Tea Jay Ivo, Jáchym Topol, Vlastimil Třešňák a Alo Trio Band, Magda Vašáryová, Táňa Vilhelmová, Vložte kočku, Dáša Vokatá a Oldřich Kaiser, Alexander Vondra, Zrní, Michael Žantovský, Živé kvety, Václav Havel & Ferdinand Vaněk.

Na co se můžeme těšit?
Ještě nevím. Nechám se překvapit tím večerem. Přijde tam pozdravit nebo zahrát tolik skvělých umělců, že to by v tom byl čert, aby mě něco neinspirovalo! (smích)

Na jakých divadelních představeních Vás mohou naši čtenáři na podzim potkat?
Pokud upřednostňují představení k zamyšlení, mají rádi historii naší země a Boženu Němcovou, tak bych je pozvala do divadla Viola na Národní třídě, kde si u vína v útulném prostředí můžou vychutnat představení Neumí jinak než láskou. A nebo je zvu do La fabriky, kde hraju s Vojtou Dykem improvizovanou lovestory Bláznivý Petříček. Kdo vsází na jistotu, toho zvu do Dejvického divadla na Muže bez minulosti.

V televizi běží seriál Já, Mattoni. Jak vzpomínáte na natáčení?
Jako na sice velmi náročnou, ale krásnou práci. U které jsem měla možnost obléknout na sebe opravdu historické kostýmy, ne žádné nově ušité napodobeniny. Viděla jsem nádherná místa, včetně různých zámků a šlechtických sálů. A setkala se se skvělými lidmi jako je režisér Marek Najbrt nebo David Svehlik. S ním jsem se sice před kamerou furt hádala a prala, ale za kamerou jsme byli jak dva beránci, co furt vymýšleli nějaký srandičky. Vidíte, film je jen iluze. (smích)

Komentáře

Hlavní zprávy

Je ta Florenc, nebo ten Florenc? Deník Metro oslovil onomastika

Freska zlatého anděla – podle ní má místo název.
vydáno 19. ledna 2019  12:20

Starousedlíkům občas novější pojmenovávání vadí. Deník Metro sídlí na Andělu, nebo u Anděla? Redakce oslovila Pavla Štěpána, onomastika z Ústavu pro jazyk...  celý článek

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám