metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti
Náměstí se už změnilo na pěší zónu, teď ho čeká ještě oprava. | foto: MHMPMetro.cz

Václavské náměstí se změní asi za 200 milionů korun

  10:32
Václavské náměstí nepatří mezi místa, na která může být město příliš hrdé. Na ikonickém prostranství je vidět, že se tu od minulého století změnilo jen málo.

Obnova spodní části se sice připravuje, ale aby magistrát mohl opravit horní část, od Vodičkovy a Jindřišské k Muzeu, musí nejprve vybudovat podzemní kolektory, ve kterých budou nově vedeny všechny sítě. Než bude tahle náročná stavba hotová, nelze podle radní uvažovat o jakékoliv změně v horní části. Ale už letos se konečně práce na rekonstrukci dají do pohybu.

Na dvě stě milionů odhadem přijde oprava spodní části Václavského náměstí. Pokud získá město všechna povolení, měla by začít v roce 2018.

„Opravu bude připravovat přímo akciová společnost Kolektory, letos se začne projektovat,“ potvrzuje radní pro infrastrukturu Jana Plamínková.

Nejviditelnější letošní změnou na náměstí tak asi bude, že z něj zmizí některé stánky s občerstvením. Plán magistrátu ale překvapil některé trhovce. „Pokud vím, i nadále zůstáváme. Nikdo nás neinformoval o opaku,“ říká Světlana, která prodává klobásy ve stánku v dolní části Václaváku.

Stánky měly definitivně skončit s prodejem poslední prosincový den, ale zatím se tak nestalo. „Od prvního ledna nemohou na základě tržního řádu čtyři zmíněné stánky prodávat zboží. Po uběhnutí výpovědní lhůty by měly být odstraněny,“ slibuje mluvčí Prahy Vít Hofman.

Z původní dvacítky stánků tak na náměstí zůstane jen pět objektů s různým sortimentem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek