metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel
Náměstí se už změnilo na pěší zónu, teď ho čeká ještě oprava. | foto: MHMPMetro.cz

Václavské náměstí se změní asi za 200 milionů korun

  10:32
Václavské náměstí nepatří mezi místa, na která může být město příliš hrdé. Na ikonickém prostranství je vidět, že se tu od minulého století změnilo jen málo.

Obnova spodní části se sice připravuje, ale aby magistrát mohl opravit horní část, od Vodičkovy a Jindřišské k Muzeu, musí nejprve vybudovat podzemní kolektory, ve kterých budou nově vedeny všechny sítě. Než bude tahle náročná stavba hotová, nelze podle radní uvažovat o jakékoliv změně v horní části. Ale už letos se konečně práce na rekonstrukci dají do pohybu.

Na dvě stě milionů odhadem přijde oprava spodní části Václavského náměstí. Pokud získá město všechna povolení, měla by začít v roce 2018.

„Opravu bude připravovat přímo akciová společnost Kolektory, letos se začne projektovat,“ potvrzuje radní pro infrastrukturu Jana Plamínková.

Nejviditelnější letošní změnou na náměstí tak asi bude, že z něj zmizí některé stánky s občerstvením. Plán magistrátu ale překvapil některé trhovce. „Pokud vím, i nadále zůstáváme. Nikdo nás neinformoval o opaku,“ říká Světlana, která prodává klobásy ve stánku v dolní části Václaváku.

Stánky měly definitivně skončit s prodejem poslední prosincový den, ale zatím se tak nestalo. „Od prvního ledna nemohou na základě tržního řádu čtyři zmíněné stánky prodávat zboží. Po uběhnutí výpovědní lhůty by měly být odstraněny,“ slibuje mluvčí Prahy Vít Hofman.

Z původní dvacítky stánků tak na náměstí zůstane jen pět objektů s různým sortimentem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek