metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 19 °C

Středa, 8. července 2020. Svátek má Nora.
Většina žen je věčně nespokojených se svým vzhledem, jen málokterá dokáže být
Další 1 fotografie v galerii
Většina žen je věčně nespokojených se svým vzhledem, jen málokterá dokáže být nad věcí | foto: Dove

Vadí jim jejich břicho i zadek. Sebevědomí Češek je téměř na nule

23. října 2013  8:00 Tomáš Belica Metro.cz
Slovem "průměr" hodnotí svou partnerku pět procent mužů. Je to pořád ale lepší, než jak samo sebe vnímá ženské pokolení. Nebýt mužů, tak by většina českých žen nejspíše vůbec nevycházela ven, a doma by se ládovala antidepresivy.

Mezinárodní průzkum Pravda o kráse ukázal, že Češkám totálně chybí sebevědomí. A má to co dělat s tím, jak samy sebe vnímají. Zatímco jen jedno procento Češek se považuje za krásné, muži to vidí zcela jinak. Třiadvacet procent z nich by svoji partnerku popsalo jako krásnou, nádhernou či dokonce ohromující. Každá čtvrtá žena by se pak ohodnotila pouze jako průměrná, to ale o své partnerce řeklo pouze pět procent mužů. "Byli jsme velmi zvědaví, jak si povedou ženy v České a Slovenské republice. Říká se, že Češky a Slovenky patří mezi nejkrásnější ženy světa, proto nás tak malá čísla v jejich sebehodnocení překvapila," komentuje průzkum Věra Jiroudková, brand manager značky Dove.

Nejvíce vadí břicho, spokojeny jsou ženy s očima

A co se ženám na sobě nejvíce vadí?  Více než polovina žen (55 procent) uvádí, že nemají rády své břicho. Čtvrtina z nich pak negativně hodnotí zadek a každá pátá Češka není spokojená se svými nohami a boky. Naopak nejradši (52 procent) na sobě mají oči, vlasy a úsměv pozitivně hodnotí pětatřicet procent z nich. Ty z žen, které se však hodnotí velmi sebekriticky, tak činí zcela zbytečně. "Honíme se za vlastní představou dokonalosti, kterou ale nikdy nedoženeme," komentuje vztah žen ke kráse koučka Lenka Černá. Naděje však zůstává. "Náš vztah k vlastní kráse se formuje již v dětství a je odrazem toho, jak nás vnímali dospělí. Není to ale konečný stav, je možné na něm pracovat a změnit ho," povzbuzuje Lenka Černá.

Podle psychoterapeutky Jany Tamchynové nízké sebevědomí Češek plyne z toho, že bývají plně vytížené prací i péčí o dítě a čas pros sebe si musí doslova urvat. A podíl na tom, že si ženy příliš nevěří, mají prý i muži. "Výchova mužů v České kotlině nebývá příliš nakloněná gentlemanství, a tak není divu, že to ženám nepřidává na sebevědomí," říká Tamchynová a dodává:  "Každá žena, i ta z našeho pohledu ideální, by na sobě chtěla něco změnit. Každá prochází v životě obdobími, kdy na sobě něco intenzivně nesnáší a stále dokola se snaží na sobě něco zlepšovat. I moudrá žena, která ví, že důležitější než vzhled je krásná duše, intelekt, příjemné vyrovnané vystupování, stejně ve skrytu duše touží být obdivována pro svou krásu."

Pravda o kráse

Muži, které ženskost neděsí, hledají ženy s nějakým kilem navíc

Ideálem jeskynního muže byla plodná matka typu Věstonické Venuše, v baroku zase "frčely" kypré ženy. "Jak šel čas, vyprodukovala dnešní doba ideál ženy takřka chlapecké postavy, unifikovaný ideál krásy, kde převažují dlouhonohé, velmi štíhlé blondýnky," říká psychoterapeutka Jana Tamchynová.

Které typy žen podle vás muži opravdu chtějí?
Většina mužů, kteří nepropadli módnímu diktátu a sami si zachovali svou mužskou přirozenost, podvědomě tíhne k ženám, které vykazují "plodné atributy", a proto si nakonec stejně berou ženy přirozené a nevadí jim nějaké kilo navíc, ženskost je prostě neděsí.

Co byste poradila ženám nespokojeným se svým vzhledem ještě předtím, než zamíří na plastiku?
Myslím, že by pro ně bylo vhodné jít na konzultaci s psychoterapeutem či poradcem v tomto oboru, protože ti by mohli pomoci odkrýt důvody, které ji ženou ke změně či úpravě vzhledu. Může se totiž lehce stát, že ani sebevydařenější plastická operace neudělá ženu šťastnější.

Ženy chtějí od partnerů slýchat, že jsou krásné. Není ale příliš chvály na škodu?
Ženy jsou od přírody "vybaveny" na naslouchání a svému vidění sebe sama nevěří. Pochvala je tedy pro ně ujištěním, že jsou v pořádku, milované a přijímané. Dokážou to o to víc mužům vrátit milým chováním a příjemnou společností, nejsou pak neurotické, vyhladovělé a "hysterické". Tedy chválou se v tomto směru opravdu nemusí šetřit.

Čím jsou starší, tím méně času stráví fintěním

Sama sobě největším kritikem. Svůj vzhled podle průzkumu kritizuje přes padesát procent českých žen.

  • Pouhé procento Češek dokáže o sobě říct, že jsou krásné. Obdobné je to i v zahraničí, kde se za krásné považují jen čtyři procenta žen.
  • Zajímavé však je, že téměř polovina žen přiznává, že může vypadat lépe, ale často pro to nic neudělá.
  • Pouze čtyři ženy z deseti jsou spokojeny s tím, jak o sebe pečují. A to se týká především těch mladších.
  • Z průzkumu Pravda o kráse také vyšlo, že nejvíce o sebe pečujeme v mládí (18-24 let), kdy strávíme před zrcadlem 45 minut každý den.
  • Češky se věnují péči o sebe nejčastěji půl hodiny denně. Třetina pak tráví v koupelně 10 až 20 minut, a to včetně líčení. Čtvrtina žen pak o sebe pečuje méně než 10 minut denně.
  • 55 procent žen vidí souvislost mezi péčí o sebe a tím, jak se cítíme. Necelá polovina se pak z péče o svůj vzhled přímo raduje.

Komentáře

Hlavní zprávy

V Praze se ochladíte třeba v tramvajích se žlutými čumáky. Kdy přijedou, poradí fanouškovský web

Tahák poradí, kde najdete klimatizaci.
vydáno 8. července 2020  12:41

Je tu léto a cestující opět volají po klimatizaci v MHD.   celý článek

Wi-fi z tramvají zmizela. DPP pro změnu v metru instaluje „zesilovače“ signálu a nové kamery

Staroměstská
vydáno 8. července 2020  9:02

Nespolehlivý internet zdarma v tramvajích dopravce vypnul již před pandemií. V metru jej postupně nahrazují předplacená data.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: Před 176 lety dělníci zaútočili na Židy

Poříčská brána, rok 1836
vydáno 8. července 2020  5:53

Na Florenci se nachází „zakleté místo“, kde roku 1985 padlo k zemi nádraží Praha-Těšnov. Nežli ale roku 1875 tento klenot vyrostl, nacházela se tam...  celý článek

Pražany na Staromáku děsili hadi, ještěrky nebo mloci

Kostel Matky Boží před Týnem se nachází na Starém Městě pražském v blízkosti... Temná zákoutí
vydáno 7. července 2020  15:39

Znáte příběh o zlatém kalichu z Týnského chrámu u Staroměstského náměstí?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám