metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Pátek, 18. ledna 2019. Svátek má Vladislav.
Sloupek v pytli.
Větší foto
Sloupek v pytli. | foto: Metro.cz

Validátory již čtyři měsíce bez užitku. Co s nimi bude?

14. ledna 2019  8:01 Filip Jaroševský Metro.cz
Sloupky v metru jsou nyní přelepené či zakryté pytli.

V metru se jich nacházelo víc než osmdesát. Dosloužily sice již v polovině září, dopravní podnik je ale na většině míst stále nenechal odstranit. Řeč je o validátorech, chytrých sloupcích s displejem, které dříve sloužily pro snadné nabíjení či kontrolu elektronického jízdného na čipových kartách. 

I čtyři měsíce po jejich vypnutí se však každý den najde řada cestujících, kteří si ve validátoru chtějí zkontrolovat platnost svých Lítaček. A to i přesto, že je dopravní podnik nechal v listopadu opatřit vysvětlujícími nálepkami. „Kupon se vám na kartu nahraje automaticky po nákupu. Informace o platnosti kuponu naleznete na vašem dokladu o zaplacení, na webových stránkách pid.litacka.cz či na přepážkách dopravního podniku,“ píše dopravce na upozorněních, která lze číst na každém pražském validátoru.

Ačkoliv měla být nálepka, kterou dopravce sloupky opatřil, pro cestující dostačujícím upozorněním, stále se najde řada těch, kteří ji přehlédnou. Personálu ve stanici metra A Flora tak již došla trpělivost a přes validátor přehodili černý pytel. Na něj poté přišpendlili seznam prodejních míst cestovních kuponů i podrobné povídání o tom, proč musely validátory ukončit svou činnost. „Po spuštění regionálního systému PID Lítačka již nemusejí cestující aktivovat dlouhodobé časové kupony ve validátorech ve stanicích metra,“ píše se v povídání.

Už to jde automaticky

První validátory začaly fungovat podobně jako karta Opencard v roce 2006. V metru tak některé stojí již 13. rokem.

  • Od 27. srpna 2018 není potřeba elektronickou jízdenku zakoupenou v e-shopu DPP aktivovat ve validátoru. Elektronická jízdenka je automaticky aktivní nejpozději do šedesáti minut po zakoupení. Dopravní podnik přislíbil, že prodejní okénka ve stanicích metra rušit nebude.

Kdy validátory z metra definitivně zmizí, není zatím jasné. Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové o dalším využití validátorů dopravce teprve jedná společně s organizátorem dopravy Ropid.

Ani v Ropid podle zjištění deníku Metro zatím nevědí nic konkrétního. Podle jeho mluvčího Filipa Drápala je jisté jen to, že by je mohly v budoucnu nahradit infostojany, které by cestujícím usnadnily cestování. „V tuto chvíli však zatím žádné konkrétní rozhodnutí nepadlo,“ vysvětluje pro deník Metro Drápal. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám