metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Sloupek v pytli. | foto: Metro.cz

Validátory již čtyři měsíce bez užitku. Co s nimi bude?

  8:01
Sloupky v metru jsou nyní přelepené či zakryté pytli.

V metru se jich nacházelo víc než osmdesát. Dosloužily sice již v polovině září, dopravní podnik je ale na většině míst stále nenechal odstranit. Řeč je o validátorech, chytrých sloupcích s displejem, které dříve sloužily pro snadné nabíjení či kontrolu elektronického jízdného na čipových kartách. 

I čtyři měsíce po jejich vypnutí se však každý den najde řada cestujících, kteří si ve validátoru chtějí zkontrolovat platnost svých Lítaček. A to i přesto, že je dopravní podnik nechal v listopadu opatřit vysvětlujícími nálepkami. „Kupon se vám na kartu nahraje automaticky po nákupu. Informace o platnosti kuponu naleznete na vašem dokladu o zaplacení, na webových stránkách pid.litacka.cz či na přepážkách dopravního podniku,“ píše dopravce na upozorněních, která lze číst na každém pražském validátoru.

Ačkoliv měla být nálepka, kterou dopravce sloupky opatřil, pro cestující dostačujícím upozorněním, stále se najde řada těch, kteří ji přehlédnou. Personálu ve stanici metra A Flora tak již došla trpělivost a přes validátor přehodili černý pytel. Na něj poté přišpendlili seznam prodejních míst cestovních kuponů i podrobné povídání o tom, proč musely validátory ukončit svou činnost. „Po spuštění regionálního systému PID Lítačka již nemusejí cestující aktivovat dlouhodobé časové kupony ve validátorech ve stanicích metra,“ píše se v povídání.

Už to jde automaticky

První validátory začaly fungovat podobně jako karta Opencard v roce 2006. V metru tak některé stojí již 13. rokem.

  • Od 27. srpna 2018 není potřeba elektronickou jízdenku zakoupenou v e-shopu DPP aktivovat ve validátoru. Elektronická jízdenka je automaticky aktivní nejpozději do šedesáti minut po zakoupení. Dopravní podnik přislíbil, že prodejní okénka ve stanicích metra rušit nebude.

Kdy validátory z metra definitivně zmizí, není zatím jasné. Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové o dalším využití validátorů dopravce teprve jedná společně s organizátorem dopravy Ropid.

Ani v Ropid podle zjištění deníku Metro zatím nevědí nic konkrétního. Podle jeho mluvčího Filipa Drápala je jisté jen to, že by je mohly v budoucnu nahradit infostojany, které by cestujícím usnadnily cestování. „V tuto chvíli však zatím žádné konkrétní rozhodnutí nepadlo,“ vysvětluje pro deník Metro Drápal. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek