metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Pátek, 7. srpna 2020. Svátek má Lada.
Porosty napadené kůrovcem musí lesáci asanovat tak, jako loni v Hostivařském...
Větší foto
Porosty napadené kůrovcem musí lesáci asanovat tak, jako loni v Hostivařském lesoparku. | foto: MICHAL TUREK

Válka s brouky. V pražských lesích experti umístili lapače s feromonovým výparníkem

19. července 2020  12:45 JAN BOHATA
Proti nenasytnému broukovi kromě pil a léček pomáhá i výsadba odolnějších dřevin. „Mladé duby, buky, javory, jedle, borovice či modříny zamíří nejen do stávajících lesních porostů, ale dají vzniknout i novému lesu Na Musile v Kunraticích,“ uvedla pro týdeník 5plus2 Petra Fišerová z Lesů hlavního města Prahy (LHMP).

Sucho stresuje smrkové porosty a ty se tak snáze stávají potravou kůrovce. Kunratický les, Modřanská rokle, Hostivařský lesopark či Divoká Šárka náleží k lokalitám, kde přibližně čtyřmilimetrový nenasytný brouk páchá největší škody. Polovina června navíc představuje období, kdy startuje letní rojení lýkožrouta smrkového. Zeleným plicím metropole nynější srážky pomohly. Lesy se však dál potýkají s následky dlouhodobého sucha. Navíc meteorologové pro nadcházející dny hrozí tropickými vedry. „Některé smrky oslabené předchozími roky s nedostatkem srážek nemají energii, aby se ubránily, a tak pod náporem útočícího brouka odumírají,“ uvedla Petra Fišerová z Lesů hlavního města Prahy (LHMP). 

Do zeleně v hlavním městě se pustil především lýkožrout smrkový. Lesáci se však setkali také s lýkožroutem lesklým a modřínovým. „Abychom šíření kůrovce co nejvíce omezili, aktivně vyhledáváme napadené stromy a snažíme se je co nejdříve asanovat a odvézt pryč z lesa,“ objasňují experti. 

Objem takzvané nahodilé těžby, tedy odstraňování napadeného nebo poničeného dřeva, roste. Podle výroční zprávy LHMP v roce 2019 vzrostla těžba dřeva o 24 procent v porovnání s předchozím rokem. Objem skáceného dřeva se v pražských lesích přiblížil v uplynulém roce deseti tisícům kubíků. „Přes osm tisíc kubíků činila nahodilá těžba, většinu tvořil smrk napadený kůrovcem, poté borovice a modříny, které usychaly,“ uvedl Ondřej Palička, ředitel LHMP. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

S kácením lesákům pomáhají i hasiči. Při odstraněním smrků, borovic a modřínů asistovali v Divoké Šárce, v Chuchelském háji nebo v Hostivařském lesoparku. „Tyto zásahy proti kůrovci byly součástí tréninku v odstraňování nebezpečných stromů,“ uvádí hasiči. 

„Lidé nás často upozorňují, že například v Kunratickém lese kácíme stromy, které vypadají zdravě. Ale nevidí, že jsou pod kůrou napadené a ohrožují sousední porosty,“ vysvětlila Fišerová. Nemocné stromy jsou navíc oslabené a mohou spadnout. Jejich dřevo končí zpravidla jako palivo. Zpracovaný materiál se mění také ve štěpku, jež nachází využití v záhonech. 

Pasti jsou vedle kácení dalším způsobem, kterým lesníci bojují se škůdci. V lesích experti rozmístili 148 lapačů s feromonovým výparníkem. „Umístěny jsou na pasekách a vábí brouky do pasti, ze které se už nedostanou,“ vysvětlují lesníci. Odchycení brouci se posléze v pravidelných intervalech přibližně sedmi až deseti dnů vybírají a likvidují. V lesních porostech je rozmístěno také 341 lapáků – pokácených a větvemi zakrytých stromů. Tahle léčka má nabídnout škůdcům prostřený „hodovní stůl“. Lesáci ovšem vzápětí lapák, napadený kůrovcem, zbaví kůry. Lýkožrout tím přijde o příznivé prostředí pro vývoj a jeho larvy a vajíčka uhynou. Spolehlivým nástrojem v boji s kůrovcem jsou také insekticidní sítě, jimiž lesníci zakrývají svezené a vyrovnané dřevo. Strom lze ošetřit také chemickým postřikem. Ten musí být proveden ještě předtím, než škůdce dokončí svůj vývoj, a zásah jej poté zlikviduje. 

Výsadba odolnějších a vhodnějších druhů stromů představuje další účinnou a osvědčenou variantu, jak udržet lesy v náležité kondici. Lesníci pro letošní jaro naplánovali výsadbu 107 tisíc dřevin. „Mladé duby, buky, javory, jedle, borovice či modříny zamíří nejen do stávajících lesních porostů, ale dají vzniknout i novému lesu Na Musile v Kunraticích,“ vysvětlila Fišerová. 

Na paseky uvolněné kůrovcovou těžbou míří 80 tisíc sazenic především dubu zimního a buku lesního, doplňuje je javor babyka. Menší část představují jehličnany, kde dominuje jedle bělokorá s 5 300 sazenicemi, doplňuje ji borovice lesní a modřín opadavý. Nejvíce nově vysazených stromků přibude v Modřanské rokli, Chuchelském háji, Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku nebo v Milíčovském lese. 

„Kromě smrku ztepilého může napadat lýkožrout i další druhy smrků v náhradních porostech, výjimečně modřín a při gradaci i borovici blatku nebo borovici kleč, vzácně také borovici lesní,“ uvedl entomolog Antonín Pfeffer. Lýkožrout smrkový má v našich podmínkách v nižších polohách nejčastěji ročně dvě generace, v příznivém počasí i tři. Během svého života samička naklade 20 až 100 vajíček. Hlodání matečné chodby a kladení vajíček trvá obvykle 7 až 10 dní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu
vydáno 7. srpna 2020  11:29

Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU. Žižkov se narodil před 143 lety

Pohled na Žižkov, rok 1890 Vzpomínky na Prahu
vydáno 7. srpna 2020  5:30

Věděli jste, že každý Žižkovák má své kořeny na Vinohradech? Že proslulá proletářská čtvrť nesla až do 7. srpna 1877 pojmenování Královské Vinohrady I.?...  celý článek

Nouzový stav dal umělcům nový impulz, říká kurátor Petr Vaňous

Mikulovské sympozium
vydáno 7. srpna 2020  5:01

Jeden z nejžádanějších českých kurátorů Petr Vaňous spolupracuje s předními galeriemi, píše odborné texty a reprezentuje Česko na uměleckém poli i ve...  celý článek

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Probodnete pražskou strašidelnou celebritu?

Bezhlavý rytíř Temná zákoutí
vydáno 6. srpna 2020  14:06

Jeden z nejoblíbenějších pražských duchů je duch templářského rytíře, který se zjevuje od půlnoci do jedné v Liliové ulici. Máme návod na to, jak jeho...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám