metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Návrh vánočních trhů na Staroměstském náměstí s ladovskou tematikou.
Další 2 fotografie v galerii
Návrh vánočních trhů na Staroměstském náměstí s ladovskou tematikou. | foto: TaikoMetro.cz

Vánoční strom a zážitky. První oběti pro naši bezpečnost

25. listopadu 2015  10:17,  aktualizováno  11:47 Robert Oppelt
Do depa metra či kolektorů se do odvolání nepodíváte. Zrušení slavnostního rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí není jediným bezpečnostním opatřením, které omezí život v metropoli. Další na seznamu je zážitková turistika.

Nenápadná opatření

O bezpečnostních opatřeních se z pochopitelných důvodů moc nemluví.

  • Ve stavu zvýšené ostražitosti jsou pražské vodárny. „Jsme v kontaktu s policií i ­krizovým štábem města. Veškeré objekty jsou dlouhodobě pod nepřetržitou ochranou. Nátok pitné vody do Prahy je pod on-line kontrolou speciálních analyzátorů,“ uvedl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
  • Také Pražská plynárenská připravila připravila několik preventivních opatření, uvedl mluvčí plynáren Mirek Vránek.

Rozsvěcování bylo pro tisíce Pražanů tradičně prvním vánočním zážitkem. Letos kvůli bezpečnosti nebude. „Na doporučení městské a ­státní policie jsem se i přes svůj osobní nesouhlas rozhodla pro tento rok ho zrušit,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová. Slavnosti se pravidelně účastní tisíce lidí. „Osobně to vnímám jako přehnané bezpečnostní opatření,“ doplnila primátorka.

Rozsvěcet se nebude kvůli nějaké konkrétní hrozbě, ale z preventivních důvodů. Odpovědní se bojí, co by mohla udělat panika na přeplněném náměstí plném rodičů s ­dětmi a­ kočárky.

Organizátoři počítají se zvýšením počtu členů bezpečnostní agentury, která bude na průběh akcí dohlížet. Dnes to potvrdil Libor Votruba ze společnosti Taiko. Návštěvníkům Staroměstského náměstí od 5. prosince organizátoři doporučují, aby zvážili účast s malými dětmi. Stejná výzva platí i pro handicapované. V době mezi 15 a 19 hodin by neměli na trhy vjíždět s kočárky. Do Pařížské ulice a na náměstí bude platit zákaz vjezdu pro auta.

Pražané i návštěvníci v ­souvislosti s teroristickými útoky přijdou o některé oblíbené cíle takzvané zážitkové turistiky. S populárními prohlídkami běžně nepřístupných prostor metropole je až do odvolání konec. Společnost Kolektory Praha se rozhodla v ­rámci bezpečnostní prevence uzavřít městskou podzemní infrastrukturu pro veřejnost. „S ohledem na analýzy současných bezpečnostních rizik jsme se rozhodli uzavřít vstup do kolektorů pro veřejnost. Současně zavádíme detailní monitoring lidí, kteří do kolektorů budou vstupovat,“ říká předseda dozorčí rady Kolektory Praha Petr Hejma.

Společnost podle Hejmy počítá i s dalšími opatřeními. „Plánujeme investice do zvýšeného zabezpečení pražských podzemních kolektorů, například do rozšíření kamerového systému,“ dodal Hejma. Dnes tam navíc proběhne bezpečnostní cvičení.

Podobná opatření přijal i­ dopravní podnik. „Pozastavujeme zážitkovou turistiku do zázemí dopravního podniku,“ potvrdil mluvčí DPP Jiří Štábl. Podnik zruší oblíbené jízdy historickou soupravou metra nebo exkurze do prostor určených jen pro zaměstnance. DPP navíc více spolupracuje s policií, v metru přibyly hlídky strážníků a ­dispečeři mají být ostražitější při řešení nestandardních situací, například při nálezu odložených nebo zapomenutých věcí.

Zhoršená bezpečnostní situace se ale může projevit i jinak. Kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením posunuli pořadatelé začátek výstavy malíře Tiziana na Pražském hradě. Transport vzácných děl se totiž kvůli bezpečnosti zkomplikoval. Termín dlouho očekávané výstavy byl posunut z­ 26. listopadu na 15. ­prosince.

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám