metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Sobota, 24. srpna 2019. Svátek má Bartoloměj.
Dominik Duka s vizualizací varhan (24. dubna 2017).
Dominik Duka s vizualizací varhan (24. dubna 2017). | foto:  František Vlček, MAFRA

Varhany pro katedrálu za 80 milionů

25. dubna 2017  8:20 Metro.cz
Podpisem smlouvy mezi kardinálem Dominikem Dukou a varhanářskou firmou Gerharda Grenzinga odstartovaly včera práce na varhanách pro svatovítskou katedrálu.

Ikonickému chrámu dle původního projektu chybí varhany na západní kruchtě a už téměř 90 let jej ozvučuje provizorní nástroj. Nové varhany si vyžádají investici ve výši 80 milionů korun, které mají být zčásti shromážděny v rámci celonárodní sbírky pořádané Nadačním fondem Svatovítské varhany. Nástroj se rozezní v říjnu 2019.

Do loňské soutěže se přihlásily čtyři špičkové varhanářské firmy. Všechny splnily podmínky zadavatele a představily svébytná pojetí varhan. Nakonec po pečlivém zvážení zvítězilo soudobé pojednání firmy Gerhard Grenzing S. A.

„Vítězná firma zhotovila dosud přes 130 nových varhan, mimo jiné i nástroj do hlavní bruselské či madridské katedrály. Kromě těchto referencí také dodala návrh vysoké technické a zároveň umělecké kvality,“ popisuje výběr nástroje Štěpán Svoboda, organolog a člen hodnotící komise.

Vznikne symfonický nástroj o 97 rejstřících inspirovaný francouzskými vlivy, který bude odpovídat svou reprezentativností prostoru katedrály a umožní kromě klasické hudby provádět také současné varhanní skladby.

Nahradí tak pro katedrálu malé Mölzerovy varhany, které byly v roce 1929 při dokončování díla koncipovány jako provizorní. Pro stavbu odpovídajícího nástroje však v následujících dekádách chyběly finance nebo vůle a místo pod rozetou na západní kruchtě katedrály, která byla pro varhany od počátku určena, je prázdné.

„Je na nás, abychom v době míru a svobody naplnili odkaz našich předků, zejména Otce vlasti Karla IV., a symbolicky katedrálu dokončili,“ říká iniciátor projektu, kardinál Dominik Duka.

Varhanní nástroj samotný si vyžádá investici 69,1 milionu korun, za kterou bude nástroj postaven a umístěn na západní kruchtě. Další náklady vzniknou na statické zajištění kůru, zajištění elektroinstalace a ostatní úpravy. Nadační fond Svatovítské varhany nyní disponuje třetinou potřebných financí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Do Vršovic svižně za dva roky

Pod ochranný rám na Zahradním Městě se brzy vrátí doprava.
vydáno 23. srpna 2019  12:14

Šestikilometrový úsek moderní trati spěje ke třetině.  celý článek

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Značky na přání vydělaly miliony

Registrační značka na přání.
vydáno 22. srpna 2019  16:02

Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.  celý článek

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám