metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 14 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil
Dominik Duka s vizualizací varhan (24. dubna 2017). | foto:  František Vlček, MAFRA

Varhany pro katedrálu za 80 milionů

  8:20
Podpisem smlouvy mezi kardinálem Dominikem Dukou a varhanářskou firmou Gerharda Grenzinga odstartovaly včera práce na varhanách pro svatovítskou katedrálu.

Ikonickému chrámu dle původního projektu chybí varhany na západní kruchtě a už téměř 90 let jej ozvučuje provizorní nástroj. Nové varhany si vyžádají investici ve výši 80 milionů korun, které mají být zčásti shromážděny v rámci celonárodní sbírky pořádané Nadačním fondem Svatovítské varhany. Nástroj se rozezní v říjnu 2019.

Do loňské soutěže se přihlásily čtyři špičkové varhanářské firmy. Všechny splnily podmínky zadavatele a představily svébytná pojetí varhan. Nakonec po pečlivém zvážení zvítězilo soudobé pojednání firmy Gerhard Grenzing S. A.

„Vítězná firma zhotovila dosud přes 130 nových varhan, mimo jiné i nástroj do hlavní bruselské či madridské katedrály. Kromě těchto referencí také dodala návrh vysoké technické a zároveň umělecké kvality,“ popisuje výběr nástroje Štěpán Svoboda, organolog a člen hodnotící komise.

Vznikne symfonický nástroj o 97 rejstřících inspirovaný francouzskými vlivy, který bude odpovídat svou reprezentativností prostoru katedrály a umožní kromě klasické hudby provádět také současné varhanní skladby.

Nahradí tak pro katedrálu malé Mölzerovy varhany, které byly v roce 1929 při dokončování díla koncipovány jako provizorní. Pro stavbu odpovídajícího nástroje však v následujících dekádách chyběly finance nebo vůle a místo pod rozetou na západní kruchtě katedrály, která byla pro varhany od počátku určena, je prázdné.

„Je na nás, abychom v době míru a svobody naplnili odkaz našich předků, zejména Otce vlasti Karla IV., a symbolicky katedrálu dokončili,“ říká iniciátor projektu, kardinál Dominik Duka.

Varhanní nástroj samotný si vyžádá investici 69,1 milionu korun, za kterou bude nástroj postaven a umístěn na západní kruchtě. Další náklady vzniknou na statické zajištění kůru, zajištění elektroinstalace a ostatní úpravy. Nadační fond Svatovítské varhany nyní disponuje třetinou potřebných financí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hořící lampy a štamgasti. Deník Metro nahlédl pod ruce dispečerům z Holešovic

vydáno 3. října 2022  16:14

Své dispečerské pracoviště s nepřetržitou službou zprovoznila městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v holešovické centrále krátce po...  celý článek

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek