metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta
„Pozor! Tohle nedostupné WC krade!“ Nedávno na to upozorňoval čtenář Metra. | foto: Martin Kubík

Varování na záchod na náměstí Kinských, který kradl mince, přišlo od čtenáře. Rozbil ho vandal

  5:11
Na nefunkční WC upozornil deník Metro všímavý a současně rozezlený čtenář. Zoufalí Pražané si tu kvůli nepřístupné budce museli ulevovat u stromu.

„Dnes jsem hodil pět korun do mincovníku veřejných toalet na náměstí Kinských a dveře zůstaly zavřené!“ S tímhle tvrzením před pár dny přišel čtenář deníku Metro Martin Kubík. Mnoho lidí podle něj u nefunkčního WC dopadlo velmi podobně jako on, a tak museli vykonat potřebu do pár kroků vzdálené zeleně.

„Pak se nedivme, že lidé močí na ulicích. Komu tento zdroj pětikorun slouží? Je to vlastně podvod na lidech. Navíc u dveří na záchod není napsáno, kdo jej provozuje a kam se mají hlásit poruchy a krádeže peněz,“ píše dále čtenář, jenž za svůj tip a doprovodnou fotografii z místa získává odměnu tři sta korun.

Čí je to záchodek?
Veřejných záchodků lze na území hlavního města nalézt pěknou řádku (návod najdete v boxu). Jen v páté městské části, kde se nachází i zmiňované porouchané WC, jich pod různými správci funguje něco přes deset. Nejvíce veřejných toalet se kromě centra metropole koncentruje právě v okolí Anděla. Vedení páté městské části se deníku Metro k nefunkčnímu WC na náměstí Kinských odmítlo vyjádřit. Na odpověď tiskového odboru Prahy 5 čekala po vznesení dotazu naše redakce více než týden.

„Uvedené záchodky nejsou v naší správě. Paní starostka v tomto případě na tuto věc nebude nijak reagovat,“ uvedl pro deník Metro mluvčí páté městské části Radim Otépka.

Opraveno za pár dní
S nápravou problému nakonec deníku Metro pomohli až zaměstnanci magistrátu. Sloup s integrovaným WC, jak se typ záchodku na náměstí Kinských přesně nazývá, má totiž ve své správě společnost JCDecaux. Její služby si objednal právě magistrát. Úředníci proto na popud deníku Metro poslali na místo zaměstnance firmy, aby WC opět zprovoznili.

„Zadali jsme okamžité vyřešení poruchy. Následně jsme zjistili, že toaleta nefungovala kvůli vandalismu. Došlo tu k zablokování mincovníku a tím poruše celého zařízení. Toaleta je již zcela funkční. Děkujeme za upozornění a omlouváme se za problémy,“ popisuje pro deník Metro mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Sloupy brzy zmizí nadobro
WC zabudované do kulatých sloupů, kam si, pokud jsou funkční, můžete odskočit za pět korun nonstop, budou v hlavním městě brzy minulostí.

Pražský magistrát se totiž rozhodl neobnovit smlouvu s JCDecaux, takže bude v nadcházejících měsících nahrazovat nejen její přístřešky na zastávkách, ale i zmiňovaná WC. Jakým typem – a zda vůbec – je hlavní město hodlá v ulicích nahrazovat, není zatím jasné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek