metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa, 23. června 2021. Svátek má Zdeňka.

Dalších 32 fotografií v galerii
Zaplavený vestibul stanice metra Dejvická | foto: S. Gibson

VAŠE FOTKY: Stanici Dejvická vyplavila voda, strhla i strop. Metro nejezdilo

  9:42,  aktualizováno  17:13
Redakční mail zaplavily vaše snímky stanice metra Dejvická. Její vestibul byl plný vody a stanice byla uzavřena. "Dělníci prokopli vodovodní potrubí," napsal nám k nehodě čtenář Jan Špatný. "Havárie souvisí s opravou stropní desky, teď tam dělníci urazili hydrant," doplnila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Po odčerpání vody a úklidových pracích byl provoz metra plně obnoven v 12.38.

"Voda silně prosakovala spárami do vestibulu stanice, kde se zřítila část obložení stropu, a protékala až na nástupiště, uvedla mluvčí," sdělila mluvčí Aneta Řehková. Voda zaplavila i vestibul u výstupu z metra na Vítězném náměstí. Dopravní podnik výstup uzavřel, otevřel ho až ve 13.30. Vlaky metra únik vody nijak nepoškodil. 

Gejzír vody byl vidět i z druhého konce Vítězného náměstí

Podle svědectví zpravodaje ČTK z místa začal před budovou Generálního štábu vyvěrat obří gejzír vody. Voda stříkala vysoko nad stavební oplocení, byla tak vidět i z druhého konce Vítězného náměstí.

Video od čtenáře Petra Semeráka

Na místo vyjeli hasiči, kteří vodu z metra odčerpali. "Vyteklo hrubým odhadem 400 až 500 kubíků vody," uvedl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Ondřej Pokorný. Za proražený vodovodní řad prý mohou dělníci, kteří opravují desku. "Mají dokumentaci, kterou ale nemají od nás, a podle ní tam vodovodní řad není," doplnil Pokorný.

Zaplavený vestibul metra Dejvická

Zaplavený vestibul metra Dejvická

Dělníci prokopli vodovodní potrubí.

Dělníci prokopli vodovodní potrubí.

"V dokumentaci stávajícího stavu, kterou máme k dispozici pro realizaci stavby, nebyla existence tohoto vodovodního řadu zaznamenána. Výstavba metra v 70. letech probíhala živelně a archivní dokumentace skutečného provedení stavby často neodpovídá stavu nalezenému v terénu," uvedla Taťjana Pelíšková, mluvčí stavební firmy OHL ŽS, a.s.

Toto foto bylo pořízeno pravě ve chvíli, kdy bagr prokopl vodovodní potrubí.

Toto foto bylo pořízeno pravě ve chvíli, kdy bagr prokopl vodovodní potrubí.

Praha 6 je z opravy izolace stropní desky dlouhodobě nervózní. Předpokládaný termín ukončení oprav ke konci listopadu se totiž dodržet nepovedlo a práce tak začaly až v zimním období. Podle dokumentu, který dnes dostala od Dopravního podniku je už nyní jisté že opravy se protáhnou až do konce září příštího roku. "Bylo nám řečeno, že to potrubí nebylo v projektové dokumentaci. Je to neomluvitelné, před takovou stavbou by se měly dělat nějaké sondy," neskrývá své rozhořčení starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.

Obchodníci už sčítají škody

Voda ve stanici Dejvická

Voda ve stanici Dejvická

Voda ve stanici metra Dejvická

Voda ve stanici metra Dejvická

Jedním z vyplavených obchodů ve vestibulu je i trafika Relay. "Škody zatím nemáme sečtené. Zavřeno bude tak dlouho, dokud tam bude voda," řekl Metru Jiří Cet, provozní ředitel společnosti HDS Retail Czech Republic, které síť Relay patří.

Bez vody je i část budovy generálního štábu

  • Budova má ale několik přípojek, zastavená dodávka vody se tak týká pouze malého množství lidí.
  • "Vodovodní řad jsme okamžitě začali opravovat, předpoklad dokončení prací je v 15.00," uvedl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Ondřej Pokorný.
  • Proražený vodovodní řad má průměr 350 milimetrů a vybudován byl v roce 1931.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nejvíc špindírů se v průběhu pandemie urodilo v Praze. Každý desátý Čech zlenivěl

vydáno 23. června 2021  6:00

Snídaně v posteli, oběd možná u stolu v kuchyni a večeře? Ještě uvidíme. Home office změnil nejen „pracovní návyky“.  celý článek

Do pražských kohoutků zase teče Vltava. V podolském chrámu vody to opět hučí

vydáno 22. června 2021  17:00

Příjemný chládek. Kolem asi dvacet přihlížejících novinářů. Náměstek primátora Petr Hlubuček právě stiskl dotykovou obrazovku na velkém panelu. Gesto...  celý článek

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

vydáno 22. června 2021  6:00

Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom...  celý článek

Tmavý ležák bych rád ladil do flekovské třináctky, říká sládek litoměřického pivovaru

vydáno 21. června 2021  16:01

Dvě desetiletí. Tak dlouho se v pivovaru v Litoměřicích nevařilo pivo. Část zchátralého objektu získala předloni do pronájmu rodina místních vinařů a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy