metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Další 1 fotografie v galerii
Ve Špindlu mají nové stroje. Domluví se s družicí a uspoří energie. | foto: Skiareál Špindlerův Mlýn

Ve Špindlu mají nové stroje. Domluví se s družicí a uspoří energie

  8:21
V našich nejnavštěvovanějších horách se rozehraje hudba budoucnosti. Má podobu chytrého digitálního systému, který se již osvědčil i na rakouských sjezdovkách. „Vedle toho, že jsme usnadnili nákup skipasů a zpřístupnili věrnostní program Gopass, jde o největší událost této zimy,“ podotýká René Hroneš, ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Než se o novince nazvané Snowsat rozhovoříte, povězte, kde konkrétně se osvědčila a jak dlouho tam je v provozu?
V zahraničních střediscích se využívá od roku 2014. V současnosti funguje především v evropských letoviscích jako Sölden, Garmisch-Partenkirchen, Gstaad, Val Thorens nebo v kalifornském Diamond Peak.

Představte Snowsat z technologického hlediska.
Snowsat je systém na měření sněhové pokrývky a řízení vozového parku. Funguje na principu přesné GPS polohy různých částí vozidla, kterou porovnává s podrobnou 3D mapou lyžařského střediska bez sněhu.

Což znamená?
Že je díky tomu schopen vypočítat výšku sněhu pod vozidlem stejně jako poskytnout další údaje z provozu vozidla.

V čem spočívají hlavní výhody?
Výborné je, že údaje o přesné výšce sněhové vrstvy ve všech částech sjezdovek jsou poskytované v téměř reálném čase. Tato přesná data nám usnadní rozhodování ohledně zasněžování, například i při otevírání sjezdovek na začátku sezony. Také budeme schopni sníh využít kvalitněji a efektivněji, takže očekáváme úspory v energiích na zasněžování a pokles ve spotřebě pohonných hmot v rolbách.

Jak je Snowsat náročný na obsluhu, IT vybavení?
Nijak extrémně. Do střediska se instaluje základna s GPS přijímačem, která komunikuje s rolbami na svahu. Do roleb se instalují GPS přijímače, dotykový monitor a skříňka pro sběr dat, o která se stará dedikovaný server. Komunikaci mezi jednotlivými zařízeními se obstarává přes wi-fi, přes niž přenos na dálku pak probíhá přes rádiové frekvence nebo GSM síť. Obsluha systému je velmi intuitivní, rychle přejde do krve.

Kolik stojí provoz?
Pořízení Snowsatu do tří roleb stojí v řádu jednotek milionů korun. Věříme, že díky sytému dokážeme uspořit až 15 procent v energiích na zasněžování a osm procent ve spotřebě pohonných hmot, a pokud se systém osvědčí, budeme ho chtít rozšířit i do ostatních roleb ve skiareálu.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek