metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek, 27. ledna 2022. Svátek má Ingrid.

Ve Střešovicích stěhovali starou tramvaj. Muzeum MHD zaplňuje depozitář

  9:17
Netradiční podívaná se naskytla na konci minulého týdne u střešovické vozovny, kde sídlí Muzeum MHD. Na návěs kvůli stěhování vyjelo několik tramvají a jedna z ­nich i s mimořádně zajímavým příběhem.

Převoz historického tramvajového vlečného vozu do vozovny Střešovice. | foto: Pavel PažoutMetro.cz

Muzeum se dlouhodobě potýká s nedostatkem prostoru. „Tento stav se nám částečně podařilo vyřešit vybudováním nového depozitáře v areálu vozovny na spodním dvoře s přístupem ze Strmé ulice,“ říká ředitel muzea Milan Pokorný. Proto do něj v pátek muzejníci přemístili pět vozů, které dosud jen čekaly na rekonstrukci v prostoru třetí haly. Tam se ovšem podle plánů má rozšířit expozice muzea.

Čtenáři Metra Pavlu Pažoutovi se podařilo vyfotit stěhování jednoho z­ nich, vozu s­číslem 1502. Po plánované rekonstrukci by se měl opět spojit s motorovým vozem 2172, který už odborníci renovovali a dopravní podnik ho ­využívá ke komerčním jízdám.

To, že oba vozy zůstaly zachovány a nešly ani do šrotu, ani se nezměnily v zahradní altánek někde v zahrádkářské kolonii, není ale náhoda. Byla to poslední souprava, která na lince osmnáct ukončila v­ noci z ­8. na 9. května roku 1974 provoz legendárních dvounápravových vozů.

„Vůz s evidenčním číslem 1502, který je na snímku, zůstal zachován v podniku díky Kroužku přátel městské dopravy,“ dodal Pokorný.

Převoz proběhl podle ředitele Pokorného díky transportní firmě naprosto bez závad a vše se zvládlo během jednoho dne.

Autor:

Hlavní zprávy

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Inflace je brutální jako čas. Nikam se před ní neschováte

vydáno 26. ledna 2022  6:01

Ceny letí nahoru, hodnota peněz dolů. Ekonomové jsou v odhadech opatrní. Jak jejich výpočty odrážejí skutečnost?   celý článek

Vaše fotky z Prahy