metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 29. listopadu 2021. Svátek má Zina.
Instalace pláten | foto: Michal DoležalČTK

Ve Veletržním paláci začala instalace Slovanské epopeje

  13:24
Ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze se chystá expozice Slovanské epopeje. Restaurátoři začali rozvíjet první rozměrná plátna a zavěšovat je na předem připravené desky. Výstava, jejíž příprava stála 36 milionů korun, se veřejnosti otevře 10. května.

Jak to vypadá

  • Restaurátoři svinutá plátna rozvíjejí na vyčištěnou plochu.
  • Provazy je vypnou a upevní na kovovou konstrukci a pak za pomoci lan a hliníkových tyčí vyzvednou a připevní na výstavní plochy rozmístěné ve dvoraně.
  • Poté budou obrazy osazeny dřevěnými rámy.
  • Prosklenou střechu dvorany nechala galerie zakrýt, aby dovnitř nepadalo přímé venkovní světlo. Ve dvoraně zbývá nainstalovat osvětlení.

"Velká dvorana poskytuje velkorysý prostor, který návštěvníkům umožní prohlédnout si dílo z dálky a komplexně, ale i detailně, z blízka," uvedl restaurátor Tomáš Berger. Slovanská epopej je podle něj rozmístěna tak, aby na sebe plátna tematicky navazovala.

Výstava potrvá nejméně dva roky

Dlouho očekávané otevření výstavy musela galerie několikrát odložit, zdržela ji úprava technologií ve výstavní hale. Investici si vyžádala úprava topení a klimatizace tak, aby byla plátna vystavena ve vyhovujících podmínkách. Expozice potrvá minimálně dva roky. Ředitel Národní galerie Milan Bufka by si ale přál, kdyby Slovanská epopej zůstala v galerii alespoň pět let.

Stěhování Muchova díla z Moravského Krumlova i umístění obrazů ve dvoraně, o kterém rozhodla Praha, vyvolává už několik měsíců silné emoce. Proti se postavil jak Moravský Krumlov, kde bylo rozsáhlé dílo vystaveno od konce druhé světové války, tak potomci malíře. Jeho vnuk John Mucha usiluje o to, aby bylo dílo umístěno v secesní budově Hlavního nádraží v Praze.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy