metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 28 °C

Neděle, 5. července 2020. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
Otužilci dnes naskákali do Vltavy.
Další 4 fotografie v galerii
Otužilec (ilustrační foto) | foto: ČTK

Ve Vltavě dnes plavali otužilci. Na Štěpána chystají koupání ve velkém

20. prosince 2013  17:31,  aktualizováno  21.12 14:16 ČTK
Počátky otužování v českých zemích a otužileckou legendu Alfreda Nikodéma si dnes připomnělo něco málo přes desítku plavců, kteří se ponořili do chladné Vltavy poblíž holešovické tržnice v Praze. Akce se konala u příležitosti letošního 90. výročí prvního otužileckého vystoupení v Praze. Místo pořadatelé vybrali proto, že v počátcích otužování se plavalo často právě v této lokalitě, u Ústředních jatek královského města Prahy. Za pár dní se do Prahy sjedou stovky otužilců.

Až 250 otužilců z Česka, Polska, Itálie, Británie i Německa očekávají pořadatelé nejstarší a nejznámější otužilecké soutěže v Česku - Memoriálu Alfreda Nikodéma. Tradičně se vánoční plavecká soutěž bude konat 26. prosince ve Vltavě u Národního divadla v Praze. Uvedl to předseda I. plaveckého klubu otužilců Praha a ředitel soutěže Tomáš Prokop. Vánoční vystoupení otužilců se poprvé konalo v roce 1923, tedy právě před 80. lety, letos se uskuteční 67. ročník.

Pořadatelé očekávají teplotu vody kolem čtyř stupňů

Otužilci dnes naskákali do Vltavy.
Otužilci dnes naskákali do Vltavy.

Nejstarším plavcem pravděpodobně bude šestaosmdesátiletý Jaroslav Brustmann z oddílu FIDES Brno, nejstarší plavkyní třiaosmdesátiletá Božena Černá z pořádajícího klubu. Kromě tradičních tratí na 100 metrů a 300 metrů se poplave i soutěž na 750 metrů, v novodobé historii již poosmé jako Memoriál Františka Venclovského.

Na nejdelší trati odstartují nejlepší borci z Českého poháru v zimním plavání. Fanoušci mohou čekat například Anetu Lokajovou z Brna, která letos pokořila kanál La Manche, i dřívější přemožitele La Manche, například Lenku Štěrbovou z Pardubic nebo operního pěvce Richarda Haana. Pořadatelé očekávají teplotu vody kolem čtyř stupňů Celsia. Memoriál začne slavnostním nástupem v 11 hodin, soutěžní tratě mají start i cíl na severním cípu Slovanského ostrova.

Memoriál Alfreda Nikodéma se jmenuje po pražském zlatníkovi a průkopníkovi otužileckého plavání. Největší zimu otužilci zažili v roce 1946. Plavat se mělo u Železničního mostu, byl ale pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, kterými prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo. Nejvíce otužilců se zúčastnilo 30. ročníku v roce 1976. K Národnímu divadlu si jich tenkrát přišlo do ledové Vltavy zaplavat 214.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na našem území vařili pivo už Keltové, avšak chmelení piva se připisuje Slovanům

Když si objednáte Budvar, máte jistotu, že jde o originál z Českých Budějovic.
vydáno 4. července 2020  15:08

V Česku mají tradici velké i malé pivovary.  celý článek

„Manželka si zuby čistí, já si je umývám, ona rozsvěcí, já rozžínám“

Obrázkový slovník od UAX Magazín
vydáno 4. července 2020  7:17

Nářečí to u nás mají podle jazykovědců nahnuté, ale pořád se naštěstí najde dost lokálpatriotů, kteří bojují za jejich záchranu. Pořídit si lze učebnici...  celý článek

Komerční sdělení

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat
vydáno 4. července 2020  7:00

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

S nelegálním průjezdem na Českobrodské chtějí zatočit radní. Policie tu nestíhá

Zákaz průjezdu je tu denně porušován.
vydáno 3. července 2020  17:13

Přesně 415 nezákonných průjezdů nákladních automobilů. Tohle číslo za pouhých dvanáct hodin naměřil v Českobrodské ulici automatický sčítač, který sem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám