metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
PRAHA? AHA!
Dalších 12 fotografií v galerii
Pod Kesnerkou | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Věci, nad kterými jásají nejen pamětníci, ale především filmaři, když hledají ztracený čas

  14:27
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Natočit dobré retro v exteriérech je stále obtížnější. Zvláště v Praze. Šlo to ještě v devadesátých letech, ale teď už je Praha opravdu jiná. Najít ulici, která by vypadala jako ve dvacátých letech minulého století, to chce kumšt. Kdo si nechce vystačit se zeleným plátnem v pozadí, kam mu pak grafičtí počítačoví mágové doklíčují cokoli od pravěku až po sci-fi, musí se obrátit na hledače lokací.

Napadlo mě právě toto nedávno při běhání. Když jsem na pár místech v blízkém, ale i vzdáleném okolí naší redakce narazil na patníky. Takové ty echt betonové, kamenné či z jakého jsou materiálu. Patníky měly skrz obvykle dvě díry, těmi byly protažené buď trubky, případně silná ocelová lana. Žádná ocelová svodidla.

Jistě, nebývalo to nic bezpečného, náraz do patníku, v autě nebo na motorce, končíval často tragicky. Ale počínající doba automobilová nic jiného neznala. Jako ochrana před pádem ze svahu nebo do rokle to stačit muselo. Však také silnice nebyly hladce asfaltované a bláznů řítících se nesmyslnou rychlostí bez ohledu na stav šotolinové nebo dlážděné vozovky bylo pomálu.

Jeden takový úsek je například v táhlém oblouku Jinonické ulice mezi Business Parkem Košíře a veterinou, která sídlí v čísle orientačním 78. Další retro patníky najdete třeba v ulici Franty Kocourka. Přibližně od křižovatky s ulicí Pod Kesnerkou až k domu s číslem orientačním 13. V samotné ulici Pod Kesnerkou narazíte pak v její dolní části také na tyhle patníky s trubkami. Sice jim scházejí už ty původní kočičí hlavy, ale své kouzlo tato místa ještě mají.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek