metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Středa, 18. září 2019. Svátek má Kryštof.
Opencard (ilustrační foto)
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Vedení Prahy projedná arbitráž kvůli problematické kartě Opencard

28. října 2014  8:49 ČTK
Dosluhující pražští radní ve středu projednají možnou arbitráž u rozhodčího soudu kvůli kartě Opencard. Důvodem je spor Prahy s vlastníkem Opencard, firmou eMoneyServices (EMS) o vyplacení zhruba 34 milionů korun. Město se podle firmy neoprávněně obohatilo na úkor firmy Haguess v době, kdy se firma starala o Pražské centrum kartových služeb. Firma EMS, která pohledávku Haguess spolu s celým projektem později získala, s arbitráží již souhlasila. Uvedl to její mluvčí Martin Opatrný.

Opencard Prahu dosud stála asi 1,3 miliardy a s EMS se pře mimo jiné o další nezaplacenou sumu za licence ke kartám. „Mezi účastníky této rozhodčí smlouvy je spor ve věci oprávněnosti výše uvedeného nároku,“ píše se v návrhu rozhodčí smlouvy mezi Prahou a EMS. Praha se měla podle názoru firmy EMS bezdůvodně obohacovat od 1. února 2011 do 6. dubna 2012 - tehdy službu poskytovala firma Haguess.

Praha nechce za Opencard zaplatit 500 milionů korun

Výše uvedená částka není jediná, kterou EMS po magistrátu požaduje. Firma již podala žalobu s požadavkem na zaplacení téměř 43 milionů za užívané licence ke kartám. Městský soud by měl žalobu začít řešit na začátku listopadu. Další žaloba EMS pak míří na pražský dopravní podnik. Kdy se bude soud touto žalobou zabývat, není zatím jasné.

Co bude s kartou dál, se neví. EMS v uplynulých měsících předložila Praze celkem tři nabídky na řešení dalšího vztahu vůči Opencard. Žádala kolem 500 milionů korun. Vedení města ale žádnou z nich nepřijalo. Praha proto nedávno řešila, zda nezavést novou a levnější kartu. Odcházející vedení města o ní nerozhodlo.

Problematická karta

  • Kartu Opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících.
  • Projekt za minimálně 1,35 miliardy korun je spojen s řadou problematických smluv. Vedení města se s nimi pokouší už dlouho neúspěšně vyrovnat.
  • Za prodloužení jedné ze smluv, na níž bylo pokračování Opencard závislé, čelí obžalobě deset bývalých i stávajících radních za ODS a TOP 09 a pět úředníků. 
  • V kauze Opencard už bylo jiných pět úředníků odsouzeno. Občanské iniciativy i některá média upozorňují, že skuteční strůjci projektu zůstávají nepotrestáni.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám