metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 28 °C

Pátek, 14. srpna 2020. Svátek má Alan.
Opencard (ilustrační foto)
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Vedení Prahy projedná arbitráž kvůli problematické kartě Opencard

28. října 2014  8:49 ČTK
Dosluhující pražští radní ve středu projednají možnou arbitráž u rozhodčího soudu kvůli kartě Opencard. Důvodem je spor Prahy s vlastníkem Opencard, firmou eMoneyServices (EMS) o vyplacení zhruba 34 milionů korun. Město se podle firmy neoprávněně obohatilo na úkor firmy Haguess v době, kdy se firma starala o Pražské centrum kartových služeb. Firma EMS, která pohledávku Haguess spolu s celým projektem později získala, s arbitráží již souhlasila. Uvedl to její mluvčí Martin Opatrný.

Opencard Prahu dosud stála asi 1,3 miliardy a s EMS se pře mimo jiné o další nezaplacenou sumu za licence ke kartám. „Mezi účastníky této rozhodčí smlouvy je spor ve věci oprávněnosti výše uvedeného nároku,“ píše se v návrhu rozhodčí smlouvy mezi Prahou a EMS. Praha se měla podle názoru firmy EMS bezdůvodně obohacovat od 1. února 2011 do 6. dubna 2012 - tehdy službu poskytovala firma Haguess.

Praha nechce za Opencard zaplatit 500 milionů korun

Výše uvedená částka není jediná, kterou EMS po magistrátu požaduje. Firma již podala žalobu s požadavkem na zaplacení téměř 43 milionů za užívané licence ke kartám. Městský soud by měl žalobu začít řešit na začátku listopadu. Další žaloba EMS pak míří na pražský dopravní podnik. Kdy se bude soud touto žalobou zabývat, není zatím jasné.

Co bude s kartou dál, se neví. EMS v uplynulých měsících předložila Praze celkem tři nabídky na řešení dalšího vztahu vůči Opencard. Žádala kolem 500 milionů korun. Vedení města ale žádnou z nich nepřijalo. Praha proto nedávno řešila, zda nezavést novou a levnější kartu. Odcházející vedení města o ní nerozhodlo.

Problematická karta

  • Kartu Opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících.
  • Projekt za minimálně 1,35 miliardy korun je spojen s řadou problematických smluv. Vedení města se s nimi pokouší už dlouho neúspěšně vyrovnat.
  • Za prodloužení jedné ze smluv, na níž bylo pokračování Opencard závislé, čelí obžalobě deset bývalých i stávajících radních za ODS a TOP 09 a pět úředníků. 
  • V kauze Opencard už bylo jiných pět úředníků odsouzeno. Občanské iniciativy i některá média upozorňují, že skuteční strůjci projektu zůstávají nepotrestáni.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku
vydáno 14. srpna 2020  11:39

Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské...  celý článek

Fotbalové kluby z nižších soutěží nutnost testů chápou. Kvůli poháru si za ně zaplatí

Fanoušek olomoucké Sigmy v roušce sleduje trénink.
vydáno 14. srpna 2020  10:14

První kolo fotbalového MOL Cupu přináší netradiční výdaje i pro neprofesionální týmy.  celý článek

Prsní kobliha, bágl s MHD i býčí tílko. Spolupráce mezi více značkami táhnou

Bágl s potiskem linek
vydáno 14. srpna 2020  5:19

Shora rolované batohy pro městskou cyklistiku i turistiku zná nejspíš každý. Ve fanshopu dopravního podniku si ale nyní můžete pořídit nepromokavou verzi,...  celý článek

Wi-fi síť poslední sbohem umírajícímu nikdy nenahradí, říká zdravotní sestra

Silvie Bulková ze IV. interní kliniky VFN: „Stále platí, že moje rouška chrání...
vydáno 13. srpna 2020  17:59

Silvie Bulková si jako zdravotní sestra IV. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prožila nejtěžší jarní týdny koronavirové epidemie. Její...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám