metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Větší foto
V MHD je dnes málo lidí, zítra jen s rouškou. | foto: Metro.cz

Vedení Prahy zakázalo vstup do MHD bez zakrytého nosu a úst

  16:25
„V pražské MHD už jen povinně se zakrytými ústy a nosem! Ať už máte zdravotnické roušky, vlastnoručně vyrobené roušky, nebo využijete třeba šálu, všechno je lepší než nic,“ napsal pražský primátor Zdeněk Hřib na Twitteru. On sám si podle svých slov vyrobil roušku z látky a kancelářských svorek.

Cestující budou podle primátora informování prostřednictvím informačních tabulí a rozhlasem ve stanicích metra. Nedodržování se bude první den řešit pouze domluvou. V krajním případě bude moci řidič cestujícího vykázat z prostředku MHD.

V Česku je akutní nedostatek roušek a respirátorů, které chybí i ve zdravotnictví. Praha objedná 233 tisíc respirátorů za 35 milionů korun. Dorazit mají ve středu. Dopravní podnik rozmístil do vestibulů metra zásobníky s dezinfekcí a zintenzivnil čištění vozů. Omezen byl zatím pouze provoz autobusů MHD, metro a tramvaje jezdí podle běžných jízdních řádů.

Respirátory na ČVUT

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) vyvíjí nový prototyp respirátoru. Mělo by být možné vyrobit na 3D tiskárně i vstřikováním plastu do forem. CIIRC tím chce pomoci překonat potíže s nedostatkem ochranných prostředků. Institut vyzývá další odborníky ke spolupráci a přípravě prototypu pro masovou výrobu.

Kvůli ochraně řidičů byl také zrušen nástup předními dveřmi. Prostor u řidiče dělí od cestujících pásky, proto už u nich cestující nekoupí jízdenky. U příměstských autobusů podobná ochranná nařízení zatím neplatí.

Jako první zakázala vstup do autobusů lidem bez roušky firma ČSAD Autobusy České Budějovice. Podle dopravce lze za roušku považovat jakoukoli ochranu úst. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Vaše fotky z Prahy