metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
V MHD je dnes málo lidí, zítra jen s rouškou. | foto: Metro.cz

Vedení Prahy zakázalo vstup do MHD bez zakrytého nosu a úst

  16:25
„V pražské MHD už jen povinně se zakrytými ústy a nosem! Ať už máte zdravotnické roušky, vlastnoručně vyrobené roušky, nebo využijete třeba šálu, všechno je lepší než nic,“ napsal pražský primátor Zdeněk Hřib na Twitteru. On sám si podle svých slov vyrobil roušku z látky a kancelářských svorek.

Cestující budou podle primátora informování prostřednictvím informačních tabulí a rozhlasem ve stanicích metra. Nedodržování se bude první den řešit pouze domluvou. V krajním případě bude moci řidič cestujícího vykázat z prostředku MHD.

V Česku je akutní nedostatek roušek a respirátorů, které chybí i ve zdravotnictví. Praha objedná 233 tisíc respirátorů za 35 milionů korun. Dorazit mají ve středu. Dopravní podnik rozmístil do vestibulů metra zásobníky s dezinfekcí a zintenzivnil čištění vozů. Omezen byl zatím pouze provoz autobusů MHD, metro a tramvaje jezdí podle běžných jízdních řádů.

Respirátory na ČVUT

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) vyvíjí nový prototyp respirátoru. Mělo by být možné vyrobit na 3D tiskárně i vstřikováním plastu do forem. CIIRC tím chce pomoci překonat potíže s nedostatkem ochranných prostředků. Institut vyzývá další odborníky ke spolupráci a přípravě prototypu pro masovou výrobu.

Kvůli ochraně řidičů byl také zrušen nástup předními dveřmi. Prostor u řidiče dělí od cestujících pásky, proto už u nich cestující nekoupí jízdenky. U příměstských autobusů podobná ochranná nařízení zatím neplatí.

Jako první zakázala vstup do autobusů lidem bez roušky firma ČSAD Autobusy České Budějovice. Podle dopravce lze za roušku považovat jakoukoli ochranu úst. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek