metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 33 °C

Středa 17. srpna 2022. Svátek má Petra
Budova magistrátu na Mariánském náměstí (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Vedení Prahy zestárlo. Nejstarší je na jedničce, nejmladší jsou radní Prahy 7

  17:57
Rada hlavního města je oproti minulému složení v průměru o více než čtyři roky starší, přibyly v ní dvě ženy. Průměrně nejstarší z velkých městských částí je vedení Prahy 1, nejmladší jsou radní Prahy 7. Největší podíl žen je v radě Prahy 7 a 10, v sedmičlenné radě jsou tři. Naopak ve vedení Prahy 5 není žádná.

Trojkoaliční rada, která vznikla po podzimních volbách v hlavním městě, má jedenáct členů. Vůbec poprvé je v čele Prahy žena a o dvě víc je i radních. V předchozí radě byly ženy dvě a měly na starosti školství, vědu a výzkum a informatiku a evropské fondy, v nové radě jsou čtyři včetně primátorky - kromě školství se starají také o sport a volný čas a městské finance. Rada je také v průměru o více než čtyři roky starší, než byla ta předchozí. Jen mezi primátorkou Adrianou Krnáčovou a jejím předchůdcem Tomášem Hudečkem v době zvolení je věkový rozdíl 20 let.

Nejstarší je vedení Prahy 1

Vůbec nejmladší radou je trojice žen a čtveřice mužů v Praze 7 s průměrným věkem v době zvolení 33,28 roku. Následuje Praha 3 s průměrem 34 let a Praha 8 s 38,12 roku. Naopak nejstarší je vedení Prahy 1, které má průměrný věk 50,37, jako jediná městská část přes 50 let. Nejmladšími pražskými radními jsou sedmadvacetiletí místostarostové Alexander Bellu (ODS) z Prahy 3, který má na starosti kulturu, turistický ruch, majetek a památky, a Kamil Vavřinec Mareš (KDU-ČSL) z Prahy 7, jehož gescí je majetek, hospodaření s byty a nebytovými prostory a podpora podnikání.

Nejmladším starostou je třicetiletý Ondřej Kolář (TOP 09) z Prahy 6 a nejstarším Jan Jarolím (ODS) z Prahy 9, kterému je 67 let. Společně s radním Prahy 1 Janem Votočkem (TOP 09) jsou nejstaršími členy rad pražských městských částí.

Největší podíl žen je v radách Prahy 7 a 10

Jen muži zasedají v sedmičlenné radě Prahy 5, jednu kolegyni mají radní Prahy 1. Největší podíl žen je naopak v radách Prahy 7 a 10, v sedmičlenných orgánech jsou tři. V devítičlenných radách Prahy 2 a 3 pak zasedají čtyři ženy, stejně jako v jedenáctičlenném vedení hlavního města. Kromě Adriany Krnáčové v hlavním městě, vedou ženy také Prahu 2 a 3 - Jana Černochová (ODS) a Jaroslava Hujová (TOP 09). V Praze 2 ženy zastávají také pozice dvou ze tří místostarostů. Ženu na pozici jednoho z místostarostů má většina obvodů, chybí v Praze 1, 5, 7 a 9.

Nejčastěji se ženy v městských radách zabývají školstvím (6), zdravotnictvím a sociální politikou (5). Územním rozvojem se v Praze 4 zabývá Alžběta Rejchrtová (SZ) a v Praze 6 pak místostarostka Eva Smutná (TOP 09) a v Praze 7 radní Kateřina Vídenová (bezp. za Prahu 7 sobě). V radě hlavního města má radní Eva Kislingerová (ANO) na starosti finance, stejně jako starostka Radmila Kleslová v Praze 10. Dopravou a parkováním se zabývají Lucie Vítkovská (ODS) v Praze 3 nebo Eva Kolínská (SZ) v Praze 6.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek

Kde se schovat před horkem? Vyrazte se ochladit do zooparku nebo jeskyní

vydáno 16. srpna 2022  20:00

Léto se přehouplo do poloviny, teplé prázdninové dny lákají k vodním radovánkám. Inspirujte se tipy, kde se do sytosti ochladit, svlažit a vydovádět se.  celý článek