metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 19 °C

Úterý, 22. června 2021. Svátek má Pavla.

Větší foto
Školka ztracená za novostavbou (zcela vpravo) | foto: Property N 74Metro.cz

Vedle školky bude dům. Za prach děti mohou dostat odškodné

  10:15
Situace kolem nedostatku lavic v Praze 5 je značně vypjatá. Šíří se fámy i nejasnosti.

Školy a školky v páté městské části budou již za pár let praskat ve švech. Tohoto faktu, jejž způsobila místní rozsáhlá developerská výstavba, jsou si vědomi nejen rodiče z pětky, ale také úředníci na radnici. Existuje však jedna školka, jejíž popularita u některých maminek a tatínků v poslední době prudce klesla. Na pozemku těsně vedle této školky v Nádražní ulici se má totiž začít v příštích letech stavět velká administrativní budova.

„Je období zápisů a lidé si vybírají z vícero míst, kam by poslali své děti. Prašné staveniště v těsném sousedství může být, myslím, pro tuhle školku do budoucna problém. Z komunikace, kterou jsem vedl přímo s nájemcem sousedního pozemku, vyplynulo, že se tu začne stavět již brzy. Radši jsem proto podal přihlášku svého dítěte do jiných školek,“ říká pro deník Metro čtenář Václav, jenž si nepřál v článku uvést celé jméno. „Nechci, aby dítě trávilo půl dne na staveništi, a jsem si jist, že takhle bude minimálně po dobu stavby uvažovat hodně lidí. Hlavně příští rok, až přijdou na den otevřených dveří a tam bude jáma a dva jeřáby,“ dodává Václav.

Podle zjištění deníku Metro to podobně vidí i další rodiče z městské části. Populárním se mezi sousedy stal například náš starší článek o směně zmiňovaného pozemku s městskou částí, která se uskutečnila před čtyřmi lety. Vedle prolézaček a pískovišť tu v příštích letech vyroste administrativní budova proto, že se místní radnici zdálo tehdy výhodnější obětovat volnou parcelu vedle školky za kus zeleně v Prokopském údolí. Na onu směnu pro deník Metro zavzpomínala starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.


„O směně pozemku v Prokopském údolí za ten, který je vedle Mateřské školy U Železničního mostu, rozhodli zastupitelé v roce 2017. Vlastník zeleného pozemku tenkrát souhlasil, že Prokopské údolí nezastaví, pokud dostane jiný pozemek vhodný pro výstavbu. Ten se po dlouhých letech našel, a ještě za něj radnici doplatil několik desítek milionů. Objekt, který na pozemku v Nádražní ulici vyroste, je dán platným územním plánem a územním rozhodnutím, s tím už nyní bohužel nic nesvedeme,“ vysvětluje pro Metro Zajíčková.

Klíčová školka


  • Mateřské škola U Železničního mostu 2629 je jednou z největších školek Prahy 5. 
  • Bez její kapacity se podle radnice není možné obejít. * Podle zákulisních informací se dokonce uvažuje o rozšíření školky.  
  • Na sousedním pozemku vyroste administrativní budova. Ta se má v budoucnu stát součástí developerského projektu Smíchov City. 
  • Stavět má společnost Property N 74. Tato akciová společnost sídlí ve Vršovicích.

Zachované by mělo podle ní zůstat oslunění školky z východu i jihu. Co se týče prachu a dalších nepříjemností plynoucích ze stavby, má odbor školství Prahy 5 plán. „Zmírnit případné dopady plánované výstavby na sousední školku se pokusíme pomocí uzavření memoranda o spolupráci, jako jsme to udělali například v Erbenově ulici u MŠ Holečkova, kde se investor zavázal k doplnění zeleně, pořídil školce čističky vzduchu a dětem přispěl na pobyty v přírodě. S ředitelkou školky U Železničního mostu jsem již potřebné kroky probrala a jako městská část jsme připraveni zahájit jednání s investorem,“ dodává Zajíčková.

Deník Metro si o podrobnostech odškodnění žáků povídal i s vedoucí odboru školství Prahy 5 Janou Koreckou. Ta nebyla v tomto ohledu příliš konkrétní, hovořila pouze o kompenzaci, která školce vynahradí nepříjemnosti. Že by začal kvůli projektu, jenž bude součástí komplexu Smíchov City, klesat počet dětí, však její odbor v letošním roce nepozoruje. Stejného názoru je i ředitelka mateřské školy Marie Poláková.

„Nevím o žádných odhláškách. Kapacitně je MŠ naplněna a zatím nikdo ze stávajících rodičů docházku dětí do MŠ neukončil. Nic bližšího o situaci nevím, v současnosti vrcholí zápis dětí do všech školek v Praze 5 na příští školní rok. Přihlášku do té naší na příští rok podalo 69 dětí, 22 dětí z toho není přijato,“ doplňuje Poláková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Do pražských kohoutků zase teče Vltava. V podolském chrámu vody to opět hučí

vydáno 22. června 2021  17:00

Příjemný chládek. Kolem asi dvacet přihlížejících novinářů. Náměstek primátora Petr Hlubuček právě stiskl dotykovou obrazovku na velkém panelu. Gesto...  celý článek

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

vydáno 22. června 2021  6:00

Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom...  celý článek

Tmavý ležák bych rád ladil do flekovské třináctky, říká sládek litoměřického pivovaru

vydáno 21. června 2021  16:01

Dvě desetiletí. Tak dlouho se v pivovaru v Litoměřicích nevařilo pivo. Část zchátralého objektu získala předloni do pronájmu rodina místních vinařů a...  celý článek

Škola u Cibulky je znova ve hře. Problém, kam umístit školáky, má vyřešit směna pozemků

vydáno 21. června 2021  10:00

Kvůli masivní výstavbě bude za pár let na území páté městské části nedostatek školních lavic. Zástupci radnice se již několik měsíců přou o to, jak tuhle...  celý článek

Vaše fotky z Prahy