metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Veďte si deník modřin. Domácího násilí po létě přibylo

  5:19
Mobilní aplikace sbírá důkazy a uchová je.

Začátek školního roku do rodin přinesl stres. Vzrostl tak počet odhalených případů domácího násilí.

Za devět měsíců letošního roku bylo v Praze řešeno 129 případů, které skončily vykázáním násilných osob ze společné domácnosti. I když o prázdninách zaměstnanci Intervenčního centra Praha zaznamenali mírný pokles, od září už počet vzrostl na čtrnáct případů a v říjnu přesáhl deset. „Zřejmě se na zvýšeném počtu projevil i začátek školního roku a s tím spojená nervozita a tlak v rodinách s dětmi,“ popisuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján a dodává, že centrum eviduje i zvyšující se počet případů mezigeneračního násilí a drogově závislých. 

Další aplikace

  • Echo – Každý nový oznámený případ dítěte v ohrožení vloží policie do databáze, která je přímo propojena s touto aplikací. Uživatel tak bude v reálném čase informován o každém případu ztraceného dítěte, obdrží fotku a další údaje o dítěti. Může se tak zapojit do pátrání a jedním kliknutím zavolat policii. 
  • Záchranka – Aplikace slouží ke kontaktování záchranářů, ke vzdělávání ohledně první pomoci a hlavně k lokalizaci. Přidržením nouzového tlačítka kontaktujete linku 155. Současně záchranářům odešlete vaši přesnou polohu.

Nemalou část klientů centra tvoří i nezletilí. „Proto jsme rozšířili služby o terapeutickou práci s dětmi z rodin zasažených domácím násilím. Cílem terapie je nejen zprostředkovat dítěti informace o jeho právech, přiměřeně věku ho informovat o stávající situaci ale také o tom, co se děje v rodině,“ doplňuje Ján.

Proti domácímu násilí má pomoci i nová mobilní aplikace s názvem Bright Sky. Obětem pomůže vyhodnotit jejich situaci, nabídne rady, kontakty i spojení na policii. Jednou z funkcí je i deník, do kterého si mohou oběti zapisovat incidenty, ukládat i případně fotografie, videa či zvukové záznamy. Ty se neuchovávají v mobilu, ale ve vzdáleném cloudu. Bude je tak možné znovu najít i po případném smazání aplikace, která není v změti dalších nijak nápadná. „Záznamy lze využít jako důkazy pro stíhání pachatele,“ říká John Liversidge, bývalý vedoucí inspektor Thames Valley Police, který se na spuštění aplikace podílel ve Velké Británii.

Bright Sky je zatím dostupná jen v angličtině. Během několika týdnů má být aplikace ke stažení i v češtině. „O aplikaci je velký zájem, jak ze strany policie, tak i škol či organizací, které pracují se seniory,“ uvedla pro deník Metro Veronika Řídelová, mluvčí Nadace Vodafone. Právě tato nezisková organizace se s ministerstvem vnitra i neziskovou organizací Rosa na vývoji české verze podílí. Zájem o preventivní aplikaci potvrzují i komentáře na Google Play, tedy na platformě, kde je možné mobilní aplikace stahovat. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek