metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Veďte si deník modřin. Domácího násilí po létě přibylo

30. října 2019  5:19 Marek Hýř Metro.cz
Mobilní aplikace sbírá důkazy a uchová je.

Začátek školního roku do rodin přinesl stres. Vzrostl tak počet odhalených případů domácího násilí.

Za devět měsíců letošního roku bylo v Praze řešeno 129 případů, které skončily vykázáním násilných osob ze společné domácnosti. I když o prázdninách zaměstnanci Intervenčního centra Praha zaznamenali mírný pokles, od září už počet vzrostl na čtrnáct případů a v říjnu přesáhl deset. „Zřejmě se na zvýšeném počtu projevil i začátek školního roku a s tím spojená nervozita a tlak v rodinách s dětmi,“ popisuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján a dodává, že centrum eviduje i zvyšující se počet případů mezigeneračního násilí a drogově závislých. 

Další aplikace

  • Echo – Každý nový oznámený případ dítěte v ohrožení vloží policie do databáze, která je přímo propojena s touto aplikací. Uživatel tak bude v reálném čase informován o každém případu ztraceného dítěte, obdrží fotku a další údaje o dítěti. Může se tak zapojit do pátrání a jedním kliknutím zavolat policii. 
  • Záchranka – Aplikace slouží ke kontaktování záchranářů, ke vzdělávání ohledně první pomoci a hlavně k lokalizaci. Přidržením nouzového tlačítka kontaktujete linku 155. Současně záchranářům odešlete vaši přesnou polohu.

Nemalou část klientů centra tvoří i nezletilí. „Proto jsme rozšířili služby o terapeutickou práci s dětmi z rodin zasažených domácím násilím. Cílem terapie je nejen zprostředkovat dítěti informace o jeho právech, přiměřeně věku ho informovat o stávající situaci ale také o tom, co se děje v rodině,“ doplňuje Ján.

Proti domácímu násilí má pomoci i nová mobilní aplikace s názvem Bright Sky. Obětem pomůže vyhodnotit jejich situaci, nabídne rady, kontakty i spojení na policii. Jednou z funkcí je i deník, do kterého si mohou oběti zapisovat incidenty, ukládat i případně fotografie, videa či zvukové záznamy. Ty se neuchovávají v mobilu, ale ve vzdáleném cloudu. Bude je tak možné znovu najít i po případném smazání aplikace, která není v změti dalších nijak nápadná. „Záznamy lze využít jako důkazy pro stíhání pachatele,“ říká John Liversidge, bývalý vedoucí inspektor Thames Valley Police, který se na spuštění aplikace podílel ve Velké Británii.

Bright Sky je zatím dostupná jen v angličtině. Během několika týdnů má být aplikace ke stažení i v češtině. „O aplikaci je velký zájem, jak ze strany policie, tak i škol či organizací, které pracují se seniory,“ uvedla pro deník Metro Veronika Řídelová, mluvčí Nadace Vodafone. Právě tato nezisková organizace se s ministerstvem vnitra i neziskovou organizací Rosa na vývoji české verze podílí. Zájem o preventivní aplikaci potvrzují i komentáře na Google Play, tedy na platformě, kde je možné mobilní aplikace stahovat. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám