metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Pondělí 29. května 2023. Svátek má Maxmilián, Maxim
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Veďte si deník modřin. Domácího násilí po létě přibylo

  5:19
Mobilní aplikace sbírá důkazy a uchová je.

Začátek školního roku do rodin přinesl stres. Vzrostl tak počet odhalených případů domácího násilí.

Za devět měsíců letošního roku bylo v Praze řešeno 129 případů, které skončily vykázáním násilných osob ze společné domácnosti. I když o prázdninách zaměstnanci Intervenčního centra Praha zaznamenali mírný pokles, od září už počet vzrostl na čtrnáct případů a v říjnu přesáhl deset. „Zřejmě se na zvýšeném počtu projevil i začátek školního roku a s tím spojená nervozita a tlak v rodinách s dětmi,“ popisuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján a dodává, že centrum eviduje i zvyšující se počet případů mezigeneračního násilí a drogově závislých. 

Další aplikace

  • Echo – Každý nový oznámený případ dítěte v ohrožení vloží policie do databáze, která je přímo propojena s touto aplikací. Uživatel tak bude v reálném čase informován o každém případu ztraceného dítěte, obdrží fotku a další údaje o dítěti. Může se tak zapojit do pátrání a jedním kliknutím zavolat policii. 
  • Záchranka – Aplikace slouží ke kontaktování záchranářů, ke vzdělávání ohledně první pomoci a hlavně k lokalizaci. Přidržením nouzového tlačítka kontaktujete linku 155. Současně záchranářům odešlete vaši přesnou polohu.

Nemalou část klientů centra tvoří i nezletilí. „Proto jsme rozšířili služby o terapeutickou práci s dětmi z rodin zasažených domácím násilím. Cílem terapie je nejen zprostředkovat dítěti informace o jeho právech, přiměřeně věku ho informovat o stávající situaci ale také o tom, co se děje v rodině,“ doplňuje Ján.

Proti domácímu násilí má pomoci i nová mobilní aplikace s názvem Bright Sky. Obětem pomůže vyhodnotit jejich situaci, nabídne rady, kontakty i spojení na policii. Jednou z funkcí je i deník, do kterého si mohou oběti zapisovat incidenty, ukládat i případně fotografie, videa či zvukové záznamy. Ty se neuchovávají v mobilu, ale ve vzdáleném cloudu. Bude je tak možné znovu najít i po případném smazání aplikace, která není v změti dalších nijak nápadná. „Záznamy lze využít jako důkazy pro stíhání pachatele,“ říká John Liversidge, bývalý vedoucí inspektor Thames Valley Police, který se na spuštění aplikace podílel ve Velké Británii.

Bright Sky je zatím dostupná jen v angličtině. Během několika týdnů má být aplikace ke stažení i v češtině. „O aplikaci je velký zájem, jak ze strany policie, tak i škol či organizací, které pracují se seniory,“ uvedla pro deník Metro Veronika Řídelová, mluvčí Nadace Vodafone. Právě tato nezisková organizace se s ministerstvem vnitra i neziskovou organizací Rosa na vývoji české verze podílí. Zájem o preventivní aplikaci potvrzují i komentáře na Google Play, tedy na platformě, kde je možné mobilní aplikace stahovat. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek