metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Větší foto
Vypadá to jako maso, ale není to maso. | foto: PROVEG

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

  17:09
Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají maso, však roste.

Průzkum, který letos proběhl v Nizozemsku, ukázal, že rostlinné alternativy masa zlevnily. Nebo minimálně zůstaly na stejné cenové hladině, zatímco živočišná masa vystřelila leckde prudce vzhůru.

Zlevňování nemasných výrobků potvrzují letošní průzkumy mezinárodní organizace ProVeg v Nizozemsku. Podle jejich zjištění například v únoru 2022 pravé masné hamburgery od začátku války na Ukrajině v Nizozemsku zdražily, rostlinné jsou nyní v průměru o tři čtvrtě eura (asi dvacet korun) levnější.

Průzkum se věnoval cenám masných a nemasných hamburgerů v obchodech, ne v řetězcích rychlého občerstvení. Tam jsou, a to i v Česku, veganské hamburgery stále dražší než ty z masa. Například v Česku může být rozdíl mezi hovězím a nemasným hamburgerem až čtyřicetiprocentní.

„Výsledky průzkumu potvrzují trendy, které v Česku vidíme už několik posledních let,“ komentuje situaci Martin Ranniger, ředitel ProVeg Česko. Což dokládá i zkušenost jednoho z velkých obchodních řetězců: „Nejrychleji rostoucí zájem je o alternativy veganských nebo vegetariánských hamburgerů,“ říká Anna Malenová, manažerka kvality v Albertu.

Tendenci ke zlevňování polotovarů tohoto druhu si všímají i čtenáři deníku Metro. „Levnější než v Nizozemsku to asi ještě nebude, ale nedávno jsme kupoval veganské kuřecí obalované řízky a v porovnání s tím samým produktem, ale pravým kuřecím, byl asi jen deset korun ve prospěch pravého kuřete, takže vidím, že ceny se sbližují,“ popisuje čtenář Igor.

Souboj masné stravy o zákazníka vede k tomu, že zisk je leckdy minimální, marže se pohybují do deseti procent a obchody leckdy nabízejí tyto výrobky i pod cenou, kterou platí dodavatelům. „Masné alternativy mívají marže až padesát procent, dávají tedy možnost víc absorbovat cenové pohyby,“ argumentuje ve prospěch rostlinného masa Pablo Moleman z nizozemské organizace ProVeg.

Současná aktivita veganského spolku však vadí českým mléčným a masným firmám. „Mezinárodní organizace ProVeg International spustila celoevropskou kampaň a petici, jejímž cílem je dosáhnout náhrady mléka podávaného v rámci školního stravování imitacemi na rostlinné bázi,“ uvádí jeden z protiargumentů Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory České republiky.

Dotčená organizace se však brání tím, že nemléčné výrobky doporučuje jen jako alternativu, ne jako absolutní nahrazení.

Hledání alternativ

  • Kdo nechce úplně vynechat živočišnou stravu, pátrá po náhradě.
  • Pokud seřadíme pravá masa jako nejvhodnější zástup za masa rostlinná, sáhnou lidé nejčastěji po kuřecím.
  • V závěsu za kuřaty je u těch, co konzumují maso minimálně, hovězí, následují ryby, krůtí maso a až na konci je maso vepřové.
  • Zhruba 25 procent Čechů se hlásí k tomu, že jsou pouze občasnými konzumenty masa.
  • Nejsou tedy stoprocentně masnými odmítači, ale potravu živočišného původu jedí málo. Za poslední dva roky zaznamenal trend poměrně vysoký růst, a to až o deset procent. Těch, kteří do své stravy nezařazují nic z živočišné říše, jsou jen tři procenta.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek