metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Další 3 fotografie v galerii
Film Music Prague | foto: FMP

Věhlasní skladatelé filmové hudby míří do Prahy. Ozdobí benefiční festival Film Music Prague

  13:52
Americký skladatel Elliot Goldenthal, držitel Oscara za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, který napsal hudbu k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár nebo Zrození planety opic, přijedou do Prahy. Budou hlavními hosty benefičního festivalu Film Music Prague, který se koná od 24. do 26. září. Výtěžek z akce poputuje na výzkum rakoviny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

Festival začne galakoncertem s podtitulem Pocta Goldsmithovi & Goldenthalovi, který se uskuteční 24. září v Rudolfinu. V první části programu zazní díla legendárního skladatele Jerryho Goldsmithe, který by letos oslavil 85. narozeniny. V podání Filharmoniků města Prahy a Kühnova smíšeného sboru diváci uslyší hudební motivy z hollywoodských hitů, jako jsou Vetřelec, Mumie, Přichází Satan!, Základní instinkt nebo Čínská čtvrť.

Hlasy sboristů z filmu Amadeus

Patrick Doyle

Elliot Goldenthal

Úvodní koncert

Goldsmith & Goldenthal

  • Kdy: 24. září
  • Kde: Rudolfinum
  • V kolik: 20 hodin
  • Za kolik: 349-1299 Kč

V druhé části programu orchestr a dva sbory pod vedením britského dirigenta Nica Rainea uvedou skladby Elliota Goldenthala. Konkrétně to bude suita z filmu Titus, dále motivy ze snímku Cobb, Interview s upírem a nebude chybět slavné Adagio ze sci-fi klasiky Vetřelec 3. „Když jsme se rozhodovali, kterého skladatele oslovíme pro letošní ročník, Elliot Goldenthal byl jasnou volbou. Jeho hudba je nádherná, velmi specifická a je nám velkou ctí, že pan Goldenthal přijal naše pozvání a do Prahy přijede,“ uvedl ředitel festivalu Nikola Bojčev.

Orchestr Filharmonici města Prahy patří mezi nejlepší tělesa nejen v České republice. Natáčí v Praze filmovou hudbu už desítky let. V minulosti spolupracovali například s režisérem Romanem Polanskim nebo skladatelem Elmerem Bernsteinem. Na kontě má desítky cenami ověnčených alb. Stejně tak Kühnův smíšený sbor má s filmovou hudbou bohaté zkušenosti. Hlasy sboristů jsme mohli slyšet například v historickém velkofilmu Amadeus režiséra Miloše Formana. A v neposlední řadě se do zahajovacího koncertu zapojil i slavný chlapecký sbor Boni pueri, mezzosopranistka Andrea Kalivodová a sopranistka Christina Johnston.

V Rudolfinu zazní hudba z Harryho Pottera i Thora

Závěrečný koncert

Patrick Doyle

  • Kdy: 26. září
  • Kde: Rudolfinum
  • V kolik: 20 hodin
  • Za kolik: 499-1299 Kč

Ve čtvrtek 25. září festival nabídne dokonce hned tři projekce filmů najednou. V kině Atlas se bude od 14 hodin postupně promítat fantasy Legenda, velkofilm Harry Potter a Ohnivý pohár (16.30) a hororové drama Interview s upírem (20.00). Všechny budou uváděny ve vysokém rozlišení.

Třídenní benefiční festival slavnostně zakončí galakoncert hitů Patricka Doylea, který patří k současné skladatelské špičce. V Dvořákově síni Rudolfina zazní v pátek 26. září motivy z filmů Harry Potter a Ohnivý pohár, Thor, Zrození planety opic, Hamlet či Eragon. A to v podání Českého národního symfonického orchestru, Kühnova smíšeného sboru a sopranistky Markéty Mátlové pod vedením britského dirigenta Jamese Shearmana. Více informací o festivalu včetně nákupu vstupenek najdete na oficiálním webu www.filmmusicprague.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek