metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Větší foto
Svět knihy - Saudek | foto: David SedleckýMetro.cz

Veletrh Svět knihy navštívilo téměř 40 tisíc lidí

  18:46
Na jednadvacátý ročník populárního veletrhu dorazilo do Průmyslového paláce zhruba stejně milovníků literatury jako loni. Překvapivě velký úspěch mělo zaměření letošního ročníku na literaturu a kulturu Egypta.

Na Výstaviště v těchto dnech přišlo zhruba 38 tisíc návštěvníků. Mluvčí veletrhu Svět knihy Jana Chalupová řekla, že překvapivě velký úspěch mělo zaměření akce na literaturu a kulturu Egypta.

„Je to lokalita, která Čechy zajímá a kterou chtějí lépe poznat,“ konstatovala Chalupová. Oslovit se povedlo také Ukrajince žijící v Čechách, jejich země se na veletrhu prezentovala poprvé. Ukrajinský stánek byl stále plný stejně jako doprovodné akce.

Letos veletrh zacílil také na mladé čtenáře, kteří ocenili téma fantasy a sci-fi. Nakladatelé nabízeli své knižní novinky ve dvou stovkách stánků, počtvrté se na veletrhu prezentovali také antikváři. Letos připravili výstavu Knižní obálky, vazby a ilustrace z díla Josefa Čapka.

Hlavní cena pro studentku

Cenu Jiřího Ortena pro rok 2015 dostala na veletrhu studentka Alžběta Stančáková za svou sbírku básní Co s tím. Porota ji vybrala „za přesná básnická pozorování, drzá a drsná gesta“. Ocenění nesoucí jméno tragicky zesnulého básníka se udílí autorům do 30 let.

Udělena byla i Cena Česká kniha 2015. Získal ji Matěj Hořava za soubor povídek Pálenka, za nějž má i cenu Magnesia Litera v kategorii objev roku. Cenu čtenářů v rámci České knihy dostal David Vaughan za novelu Slyšte můj hlas, v níž se autor britského původu vrací do Československa konce 30. let, doby před mnichovskou dohodou a zabývá se rolí rozhlasu v těchto těžkých dobách.

„Příští rok se bude veletrh konat mezi 12. a 15. květnem 2016, čestným hostem přehlídky by měly být severské země a jedním z hlavních témat město v literatuře,“ prozradila Chalupová. Podrobnější obrysy 22. ročníku ale ještě poskytnou nemohla, protože na jeho přípravě začnou organizátoři teprve pracovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy