metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Větší foto
Svět knihy - Saudek | foto: David SedleckýMetro.cz

Veletrh Svět knihy navštívilo téměř 40 tisíc lidí

  18:46
Na jednadvacátý ročník populárního veletrhu dorazilo do Průmyslového paláce zhruba stejně milovníků literatury jako loni. Překvapivě velký úspěch mělo zaměření letošního ročníku na literaturu a kulturu Egypta.

Na Výstaviště v těchto dnech přišlo zhruba 38 tisíc návštěvníků. Mluvčí veletrhu Svět knihy Jana Chalupová řekla, že překvapivě velký úspěch mělo zaměření akce na literaturu a kulturu Egypta.

„Je to lokalita, která Čechy zajímá a kterou chtějí lépe poznat,“ konstatovala Chalupová. Oslovit se povedlo také Ukrajince žijící v Čechách, jejich země se na veletrhu prezentovala poprvé. Ukrajinský stánek byl stále plný stejně jako doprovodné akce.

Letos veletrh zacílil také na mladé čtenáře, kteří ocenili téma fantasy a sci-fi. Nakladatelé nabízeli své knižní novinky ve dvou stovkách stánků, počtvrté se na veletrhu prezentovali také antikváři. Letos připravili výstavu Knižní obálky, vazby a ilustrace z díla Josefa Čapka.

Hlavní cena pro studentku

Cenu Jiřího Ortena pro rok 2015 dostala na veletrhu studentka Alžběta Stančáková za svou sbírku básní Co s tím. Porota ji vybrala „za přesná básnická pozorování, drzá a drsná gesta“. Ocenění nesoucí jméno tragicky zesnulého básníka se udílí autorům do 30 let.

Udělena byla i Cena Česká kniha 2015. Získal ji Matěj Hořava za soubor povídek Pálenka, za nějž má i cenu Magnesia Litera v kategorii objev roku. Cenu čtenářů v rámci České knihy dostal David Vaughan za novelu Slyšte můj hlas, v níž se autor britského původu vrací do Československa konce 30. let, doby před mnichovskou dohodou a zabývá se rolí rozhlasu v těchto těžkých dobách.

„Příští rok se bude veletrh konat mezi 12. a 15. květnem 2016, čestným hostem přehlídky by měly být severské země a jedním z hlavních témat město v literatuře,“ prozradila Chalupová. Podrobnější obrysy 22. ročníku ale ještě poskytnou nemohla, protože na jeho přípravě začnou organizátoři teprve pracovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek