metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Velikonoce budou studené. Alespoň tak ubude smrťáků, doufá policie

  16:00
Stovky policistů v terénu a zrádné počasí. To už jsou dva důvody, proč by řidiči měli mít během velikonočních svátků bystré smysly. Už na pátek varují meteorologové před ledovkou. V sobotu a v neděli pak očekávají sněžení, v neděli i v nížinách.

V roce 2008 připadla velikonoční neděle pořádně studená. Takhle to vypadalo na zámku Červený Hrádek. | foto: Profimedia.cz

Tepla si skutečně o letošních svátcích moc neužijeme, ačkoliv by se teploty měly pohybovat nad nulou. "Budeme rádi za pět nad nulou," říká k teplotám o svátcích meteoroložka.

Sněhu si "užijeme" i v příštím týdnu

"Letošní Velikonoce bych přirovnala k těm v roce 2008, kdy Velikonoční neděle připadala na 20. březen," říká Dagmar Honsová z Meteopressu. Loni touto dobou ale byla ještě ještě větší klendra, jak podle meteoroložky vyplývá ze statistik. "Svátky připadaly na začátek dubna a na Jizerce bylo naměřeno dvacet pod nulou. V roce 2002 byly Velikonoce 31. března a to bylo plus sedmnáct," říká Honsová.  A přestože se začátkem příštího měsíce končí povinnost zimního obutí, zajet do servisu přezout by nebylo moudré. Sněžit totiž bude ještě v příštím týdnu.

S železnou pravidelností se na svátky chystá také policie, která už od středy vyslala do terénu na 1500 lidí. Tyto svátky totiž bývají z hlediska nehod nejtragičtější. Například loni na silnici zemřelo pět lidí, o rok dříve dokonce třináct. Kvůli chladnějšímu počasí ale také dopraváci doufají, že smrtelných nehod by letos tolik být nemuselo. "Nepředpokládáme výrazný rozjezd motorkářů nebo milovníků cykloturistiky," podotýká šéf dopravní policie Leoš Tržil. Kromě celorepublikové dopravní akce ale policie chystá také regionální kontroly zaměřené především na alkohol. "Nicméně pozitivní je, a myslím, že to je významný trend, že došlo k významnému poklesu alkoholu při pondělních návratech," dodává Tržil.

Češi o Velikonocích

Přes polovinu Čechů plánuje zůstat doma s rodinou a trávit čas tradičním způsobem.

  • S přáteli bude svátky trávit 10 procent lidí, 23 procent jich žádné plány nemá a 7 procent se vydá na výlet, říká průzkum Zuno Bank.
  • Když už budeme svátky trávit tradičně a vydáme se za koledou, šance opít se je vyšší na Moravě.
  • "Ukázalo se, že při průměrné obchůzce muži dostanou zhruba osm kusů vajec a šest panáků alkoholu. Na Moravě ženy častěji nalévají alkohol, v Čechách zase spíše rozdávají vejce," komentuje další průzkum manažer Ery Libor Svoboda.
Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek