metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Bydlení (ilustrační foto) | foto: freeimages

Velká privatizace bytů. Praha 9 se zbavuje všech, které dosud vlastní

  14:20
Praha 9 nabídne k privatizaci všechny byty, které vlastní. Na svém posledním zasedání o tom rozhodlo zastupitelstvo městské části. Další kolo privatizace by měla začít příští rok, dokončena má být do roku 2018. "Za metr čtvereční lidé zaplatí 13 tisíc korun," uvedl místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

V dalším kole privatizace se do prodeje dostane celkem 1600 bytů. Nabízeny budou ve čtyřech etapách, radnice by tak chtěla každý rok prodat asi 400 z nich. Nájemníkům, kteří si je nekoupí, zůstanou nájemní smlouvy zachovány. Proti spekulativnímu přeprodávání bytů má sloužit pětileté předkupní právo radnice.

Zbylé byty bude radnice využívat k sociálním účelům

Jedním z argumentů opozice proti privatizaci bytů je námitka, že by městské části měly zajišťovat sociální bydlení. Podle Portlíka ale nedostává Praha 9 tolik žádostí o sociální bydlení, aby musela mít ve vlastnictví stovky bytů. Obává se také koncentrace sociálních bytů na jednom místě. "Kdybychom takhle sociální byty vytvářeli, tak vznikají ghetta," poznamenal. Lidé, kteří jsou cílovou skupinou sociální péče, by podle něj měli být co nejvíce spojeni s okolím, které by na ně mělo mít pozitivní vliv.

Vedení radnice předpokládá, že lidé nekoupí asi deset procent bytů, ty pak bude k sociálním účelům využívat. Portlík odhaduje, že by po skončení privatizace městská část mohla mít ve svém vlastnictví asi 250 bytů. Nabízet je pak bude například tělesně postiženým, matkám samoživitelkám nebo je využije pro krátkodobou pomoc, když se lidé dostanou do potíží s bydlením. Praha 9 měla v roce 2006 asi 3000 obecních bytů. Současná fáze privatizace by měla skončit prodejem obecních bytových domů na Sokolovské.

Komentáře

Hlavní zprávy

Testování systému zálohování PET lahví a plechovek. Některé výsledky jsou překvapivé

vydáno 7. června 2023  15:56

Za první tři měsíce vrátili přes čtvrt milionu obalů.  celý článek

Jaderná Vrána už letí. Deník Metro byl u spuštění desátého jaderného reaktoru v Česku

vydáno 7. června 2023  12:41

„Zbraně a výbušniny si do reaktorové haly, prosím, neberte. Pokud jsou některé dámy těhotné nebo právě kojí, prosím, aby se prohlídky nezúčastňovaly,“...  celý článek

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek