metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Neděle 29. ledna 2023. Svátek má Zdislava

Dalších 9 fotografií v galerii
Další návrh budoucí tváře Smíchova | foto: edit!

Velká proměna Smíchova. Ve hře je deset nových tvůrců

  6:51
V prvním bloku nové čtvrti, která se rodí z brownfieldu, se má začít bydlet už napřesrok.

Proměna Smíchova jde do další fáze. Z mezinárodní architektonické soutěže, jíž se zúčastnilo devatenáct tuzemských i zahraničních ateliérů, vzešlo deset vítězů, kteří se podepíší na další proměně této klíčové pražské čtvrti. Celkově tak bude jen na prvních třech etapách projektu Smíchov City pracovat 21 architektonických týmů. Podle výkonného ředitele Sekyra Group Leoše Anderleho jde o kýžený záměr.

„Chtěli jsme, aby se na projektu podílelo co nejvíce autorů a zástavba získala přirozenou architektonickou pestrost. Na základě návrhů budou postaveny ucelené městské bloky, které budou ladit se stávající smíchovskou zástavbou,“ říká Anderle.

Ve výběrovém řízení společnost vybrala i tři projekční kanceláře budoucích bloků, jejichž úkolem bude koordinovat práci architektů od projektu po územní a stavební řízení. Pokud vše půjde podle plánu, stavební práce na třetí etapě Smíchov City by měly být zahájeny koncem roku 2023. „Naším cílem je navodit atmosféru tradičně rostlého města. Abychom tohoto cíle dosáhli, sestavili jsme k vyhodnocení architektonických návrhů nezávislou porotu, jejímiž členy byli vedle zástupců Sekyra Group i přední čeští odborníci a představitelé města,“ dodává výkonný ředitel Sekyra Group.

Pestrá čtvrť
Ve třech domovních blocích by v budoucnu mohlo žít až patnáct set obyvatel. Deset týmů vybraných v soutěži nyní připraví souhrnnou architektonickou studii, pro kterou každý z nich zpracuje podobu tří konkrétních domů. „Ochutnávku“ jejich návrhů si můžete prohlédnout v galerii výše.

Rezidenční bloky, z nichž první dva již vyrůstají, jsou součástí severní etapy projektu Smíchov City. Ta je zaměřena převážně na bydlení, chybět by v ní ale neměla ani řada služeb, restaurací a obchodů včetně supermarketu. Rezidenční část doplní kancelářská budova a park o rozloze přibližně 14 tisíc metrů čtverečních.

Dominantou jižní etapy Smíchov City by se měl pro změnu stát kampus České spořitelny. Design čtveřice budov se zelenými střechami pochází z dílny vítězů architektonické soutěže, studií Baumschlager Eberle Architekten a Pavel Hnilička architekti.

„Cílem projektu je navázat na nově založenou zástavbu a vytvořit obyvatelnou městskou čtvrť, která bude svou atraktivitou odpovídat poloze v širším centru Prahy,“ komentuje předseda České komory architektů Jan Kasl.

„Obzvlášť důležité bude samozřejmě modelování parteru a jeho nebytových, komerčních prostor a stejně tak posledních podlaží, která mají vytvářet takzvané penthousy s prostornými terasami a střešními zahradami,“ doplňuje Kasl.

Bydlení i práce pro 12 tisíc osob
Smíchovská čtvrť je navržena na principu města krátkých vzdáleností, přízemí všech domů je proto věnováno nebytové funkci. Kromě těch největších prostor určených pro prodej potravin nebo restaurace zde vznikne více než sto malých provozoven, obchodů a služeb.

Celý projekt protne kilometrová pěší zóna. Nová čtvrť se dočká i vybudování základní školy, zdravotnických zařízení a lávky, která spojí Smíchov City s rekonstruovaným nádražím.

Náklady na projekt vyrůstající na bývalém nádražním brownfieldu přesáhnou 20 miliard korun. Pracovat či bydlet by v této nové čtvrti, která by měla být dokončena do 12 let, mohlo až dvanáct tisíc lidí.

Developerská společnost Sekyra Group má v Praze prsty v mnoha projektech

  • Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. 
  • U budoucí čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou stavět autobusy například ze Středočeského kraje. Projekt je přitom z velké části pod taktovkou zmíněné společnosti. Její stavby na Žižkově a na karlínském Rohanském ostrově pak s velkou pravděpodobností výrazně ovlivní podobu těchto velkých pražských čtvrtí. Každý z těchto projektů přitom v současnosti patří mezi nejrozsáhlejší developerské projekty v České republice.
  • Dalšími investicemi jsou Dejvice Centrum na Vítězném náměstí nebo Rezidence Opatov. Na první jmenované spolupracuje Sekyra Group s partnery – společnostmi Penta a Kaprain. „Předně musíme ve spolupráci s městskou částí Praha 6 a hlavním městem Praha zformulovat zadání mezinárodní architektonické soutěže. Prostor chceme samozřejmě dát také veřejnosti,“ říká výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle.
  • Společnost působí na českém realitním trhu více než dvacet let a v současné době rozvíjí projekty o celkovém objemu přesahujícím jeden milion na metr čtvereční.
  • Developerská firma stojí rovněž za řadou známých pražských budov. Vybudovala sídla pro společnosti jako Česká spořitelna, Nestlé, T-Mobile, Skanska, Národní technická knihovna (ocenění Stavba roku 2009) a rovněž postavila či zrekonstruovala okolo sedmi tisíc bytů. 
  • Je také jedním ze zakládajících partnerů neziskové organizace Česká rada pro šetrné budovy (Czech Green Building Council).
  • Smíchov City je aktuálně největším developerským projektem v širším centru Prahy a současně jde o první developerský projekt v novodobé pražské historii, který má respektovat tradičně vzniklou blokovou uliční zástavbu z jednotlivých domů.

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek