metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 17 °C

Sobota, 24. října 2020. Svátek má Nina.
Na Prahu by měly nově dohlížet kamery s vysokým rozlišením. (Ilustrační snímek)
Větší foto
ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Velký bratr vás vidí. Tajné služby jsou vybaveny lépe než hrdinové sci-fi filmů

6. září 2020  15:22 Pavel Hrabica Metro.cz
„A Víťa Sršeň nebude mít co žrát!“ řekla by Stella Zázvorková na adresu seriálové postavy Případů 1. oddělení. Kdyby zjistila, co už umí umělá inteligence.

Dělník pobíhá po stavbě bez ochranné přilby. Stavbyvedoucímu zapípá mobil a upozorní ho na bezpečnostní prohřešek podřízeného. Okamžitě vytočí jeho mobil, který mu současně vyběhl na displeji. Dotyčného upozorní, aby si došel pro ochranu hlavy.

„Už to není žádné sci-fi, současné technologie a programové vybavení to umožňují,“ říká Martin Černý ze společnosti Cogniware, která se zabývá vývojem softwaru a projekty především pro bezpečnostní složky u nás i ve světě. Mezi ně patří třeba i rozpoznávání obličejů a přiřazování dalších informací identifikující dotyčnou osobu, včetně jejích vztahů a kontaktů. „V evropském prostředí jsou samozřejmě všechna podobná zařízení a vyhledávací software dosti přísně omezeny pravidly na ochranu osob a osobních údajů. Takže si neumím dost dobře představit, že by nějaká stavební firma mohla používat takový software v rámci vnitřního fungování, navíc by se to zatím asi ekonomicky nevyplatilo,“ dodává Černý.

Topíte se? AI vás ochrání

  • Umělá inteligence (Artificiant Inteligence) nevyhledává jen zločince.
  • Software v bezpečnostní kameře pod hladinou v bazénu dokáže vyhodnotit pohyby člověka, který se topí, a může upozornit plavčíka.
  • V roce 1996 porazil počítač s umělou inteligencí poprvé šachového velmistra Garriho Kasparova. 

Silové složky, například policie, armády či tajné služby, však už mají kvůli ochraně před terorismem a dalšími druhy zločinnosti technologické a softwarové vybavení pro vyhledávání, poznávání a sledování osob, které v mnohém překonává scény z thrillerů a detektivních seriálů. Pokud mají policisté dostatek podkladů, dokáže software vytvořit dokonalého vztahového pavouka konkrétní osoby během krátké chvíle, v minulosti by takovou síť vytvářel tým policistů dlouhé dny nebo týdny.

„Mojí oblíbenou postavou je policista Víťa Sršeň ze seriálu Případy 1. oddělení,“ říká Walter Pavliš, který se zabývá vývojem a zaváděním umělé počítačové inteligence do praxe, má bohaté zkušenosti například v práci pro zákazníky na Středním východě. „Kdyby měl v době, kdy se ty případy řešily, rozpoznávací vybavení, nemusel by, jako v televizi, celé hodiny sledovat videozáznamy a hledat třeba jeden černý mercedes. Moderní programy během zlomků sekund najdou jak značku, tak typ konkrétního vozu,“ připomíná Pavliš s tím, že televizní detektiv by byl v současnosti asi bez práce. Cesta ze „špionážních“ centrál do praktického života se u podobných technologií výrazně zkracuje a zlevňuje. Oblíbené jsou například programy umělé inteligence, které dokážou rozpohybovat fotografii obličeje jako u živé osoby. 

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Lockdown II.

ilustrační snímek Koloblog
vydáno 24. října 2020  17:43

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Když se mi začne hodně dařit, stáhnu se, říká muzikálová herečka

Markéta Schimmerová Procházková se narodila 25. 2. 1986 v Jihlavě, kde...
vydáno 24. října 2020  12:38

Nebudeme tu s Markétou Schimmerovou Procházkovou hrát hru, že jsme se viděli poprvé v životě. Za ta léta, co se známe, se Markéta vyšvihla mezi...  celý článek

Infocentra v metru zůstávají otevřená. Pozastaven je jen prodej suvenýrů

Stanice metra I. P. Pavlova
vydáno 24. října 2020  7:59

Základní zvyklosti se v pražském metru nemění ani po vyhlášení přísných vládních opatření. Kromě čerstvých výtisků deníku Metro ve stojanech tu i nadále...  celý článek

Skiareály lákají Dány. Letošní lyžovačky budou bez mejdanů

Ilustrační snímek
vydáno 24. října 2020  5:50

Majitele horských středisek potěšila letní sezona. Také do té zimní hledí s určitou nadějí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy