metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Velký bratr vás vidí. Tajné služby jsou vybaveny lépe než hrdinové sci-fi filmů

  15:22
„A Víťa Sršeň nebude mít co žrát!“ řekla by Stella Zázvorková na adresu seriálové postavy Případů 1. oddělení. Kdyby zjistila, co už umí umělá inteligence.

Dělník pobíhá po stavbě bez ochranné přilby. Stavbyvedoucímu zapípá mobil a upozorní ho na bezpečnostní prohřešek podřízeného. Okamžitě vytočí jeho mobil, který mu současně vyběhl na displeji. Dotyčného upozorní, aby si došel pro ochranu hlavy.

„Už to není žádné sci-fi, současné technologie a programové vybavení to umožňují,“ říká Martin Černý ze společnosti Cogniware, která se zabývá vývojem softwaru a projekty především pro bezpečnostní složky u nás i ve světě. Mezi ně patří třeba i rozpoznávání obličejů a přiřazování dalších informací identifikující dotyčnou osobu, včetně jejích vztahů a kontaktů. „V evropském prostředí jsou samozřejmě všechna podobná zařízení a vyhledávací software dosti přísně omezeny pravidly na ochranu osob a osobních údajů. Takže si neumím dost dobře představit, že by nějaká stavební firma mohla používat takový software v rámci vnitřního fungování, navíc by se to zatím asi ekonomicky nevyplatilo,“ dodává Černý.

Topíte se? AI vás ochrání

  • Umělá inteligence (Artificiant Inteligence) nevyhledává jen zločince.
  • Software v bezpečnostní kameře pod hladinou v bazénu dokáže vyhodnotit pohyby člověka, který se topí, a může upozornit plavčíka.
  • V roce 1996 porazil počítač s umělou inteligencí poprvé šachového velmistra Garriho Kasparova. 

Silové složky, například policie, armády či tajné služby, však už mají kvůli ochraně před terorismem a dalšími druhy zločinnosti technologické a softwarové vybavení pro vyhledávání, poznávání a sledování osob, které v mnohém překonává scény z thrillerů a detektivních seriálů. Pokud mají policisté dostatek podkladů, dokáže software vytvořit dokonalého vztahového pavouka konkrétní osoby během krátké chvíle, v minulosti by takovou síť vytvářel tým policistů dlouhé dny nebo týdny.

„Mojí oblíbenou postavou je policista Víťa Sršeň ze seriálu Případy 1. oddělení,“ říká Walter Pavliš, který se zabývá vývojem a zaváděním umělé počítačové inteligence do praxe, má bohaté zkušenosti například v práci pro zákazníky na Středním východě. „Kdyby měl v době, kdy se ty případy řešily, rozpoznávací vybavení, nemusel by, jako v televizi, celé hodiny sledovat videozáznamy a hledat třeba jeden černý mercedes. Moderní programy během zlomků sekund najdou jak značku, tak typ konkrétního vozu,“ připomíná Pavliš s tím, že televizní detektiv by byl v současnosti asi bez práce. Cesta ze „špionážních“ centrál do praktického života se u podobných technologií výrazně zkracuje a zlevňuje. Oblíbené jsou například programy umělé inteligence, které dokážou rozpohybovat fotografii obličeje jako u živé osoby. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek