metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Venkovní expozice pátrá po pravé podobě panovníka Karla IV.

  8:30
Císař a český král Karel IV., jak ho možná neznáte. Právě tak se ukáže Otec vlasti na venkovní velkoformátové expozici na Kampě.

Výstava na Kampě přibližuje podobu Karla IV. | foto: Martin FrouzMetro.cz

Výstava Karel IV. Jaký byl? ukáže co možná nejpřesnější rekonstrukci panovníkova obličeje i obrazové a textové materiály z ­jeho doby. Připomene tak významné výročí 700 let od narození jednoho z nejpozoruhodnějších vladařů středověku.

„Myslím, že se podařilo dát dohromady unikátní soubor artefaktů, jež se vážou k jeho životu. Díky nim nahlédnou diváci zdarma a 24 hodin denně do jeho života a ­doby, a to vše odlehčenou formou,“ říká producentka výstavy Olga Menzelová.

Velkým lákadlem expozice tvořené devatenácti oboustrannými panely je téměř detektivní pátrání po skutečné podobě Karla IV. Na základě průzkumu antropologa Emanuela Vlčka z roku 1976 vznikly pro potřeby výstavy dvě srovnávací studie, jež umožňují porovnání dobových portrétů a kosterních pozůstatků.

„Na základě precizní kresby lebky panovníka vznikla co možná nejpřesnější malovaná rekonstrukce jeho tváře. Můžeme tak pozorovat zajímavé detaily. Třeba jizvy v obličeji císaře, který byl vášnivý turnajový bojovník. Nebo vrásky, které tehdejší umělci milosrdně vynechali,“ poodhaluje Ondřej Šefců, autor výstavy a ředitel Národního památkového ústavu v Praze. Kresba také ukáže císaře bez jeho „mystického“ úsměvu, kterým ho obdarovali sochaři Parléřovy huti.

Autor:

Hlavní zprávy

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek