metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 26 °C

Neděle, 9. května 2021. Svátek má Ctibor.

Větší foto
Petr Horníček | foto: MAFRA

Venkovní scéna je velká výzva, říká Petr Horníček z Losers Cirque Company

  15:12
Novocirkusový soubor Losers Cirque Company chystá od pátku Open Air Festival v Amfiteátru na Vyšehradě. Člen souboru Petr Horníček hovořil pro Metro o akci i nevšedních hostech.

Jak vás napadlo zorganizovat tento festival?
Moc dlouho neposedím na místě – a přišel opět bláznivý nápad v krásném prostoru na Vyšehradě. Vystupovat pod širým nebem nás láká. Druhá myšlenka byla nabídnout divákům spojení naší skupiny Losers Cirque Company s hudebními interprety a propojit tak svět hudby se světem pohybu. Do toho zapojit světla a občas i nějaké animace. Rád bych, aby diváci měli zvukový i vizuální zážitek.

Jak se těšíte na venkovní scénu, nebojíte se nepříznivého počasí?
Venkovní scéna je velká výzva. Jiné podmínky než v divadle… zvuk, světlo, otevřený prostor. To vše má jinou atmosféru. Pokud bude pršet, diváci dostanou pláštěnky.

Podle čeho jste oslovoval hudebníky a zpěváky, kteří se na něm budou podílet, a proč právě je?
Sleduji domácí hudební scénu a výběr interpretů jsem volil tak, aby byl celý týden pestrý. Každý z nich je zajímavý svým hudebním žánrem a my jsme i podle toho udělali dramaturgickou linku. Pro všechny je spolupráce výzvou. Máme omezený čas na zkoušky a to nás nutí vše dobře připravit.

Jak si mám představit propojení zpěváků s divadlem a novým cirkusem?
Každý večer bude jiný. Zahajovací večer je kompilací z našich šesti představení, takový průlet naší tvorbou. Ukážeme i některé záběry ze zkoušek a tréninků, což neměli diváci možnost vidět. Hudební večery mají témata, která vycházejí od hudebních interpretů. Například skupina Skety ukáže svoje vášně a tak poodhalí každý sám něco ze sebe. S Klárou Vytiskovou máme téma podle jejího posledního alba Home, s Vojtou Dykem hudební laboratoř a s Danem Bártou Kmeny. Některé scény budeme dotvářet pohybem, ať už tanečním, či akrobatickým, jiné zase světlem a animací.

Přizpůsobili se někdy vaši hosté už hotovým dílům?
Každý večer je jedinečný a vytváříme ho pro tuto příležitost. Nápadů je spousta ze všech stran, takže občas musíme takzvaně „stříhat“.

Co bylo v těchto spojeních nejtěžší, čeho si ceníte?
Nejtěžší bylo dát všechny v krátkém čase dohromady. Většina hudebníků je hodně časově vytížená a to platí i pro naši skupinu. Z produkčního hlediska je to tedy velmi náročné. Na druhou stranu vznikají krásné momenty a myslím, že to všechny baví. Jsem rád, že do toho jdou všichni naplno.

Zopakujete ještě někdy nějaké z představení, která budou k vidění zatím jen na festivalu?
Doufám, že nezůstaneme u jednoho projektu, s každým se v budoucnu setkáme a naše zkušenosti dál posuneme. Open Air festival bude mít druhý ročník. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý večer, zrychlete krok, zavíráme!

PRAHA? AHA!
vydáno 9. května 2021  11:03

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Oceňovat matky je důležité nejen druhou neděli v květnu

vydáno 9. května 2021  7:57

Druhou květnovou neděli se ve většině zemí Evropy včetně České republiky každoročně oslavují matky. Výjimkou jsou například Španělsko či Maďarsko, ve...  celý článek

Osvobození v květnu 1945 přineslo i výbuchy násilí

vydáno 8. května 2021  5:30

Šeříky kvetly zkraje května 1945 obzvlášť opojně. Německá šestiletá okupace českých zemí se uzavírala. Ale co všechno pro osvobozený národ začínalo? Na...  celý článek

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Vaše fotky z Prahy