metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Středa, 1. prosince 2021. Svátek má Iva.

Další 1 fotografie v galerii
Ženy z odboru tisku a prevence Policejního prezidia ČR se zapojily předloni. | foto: Facebook

Vercajk v cajku? Vousy narostou i tramvajím a autobusům

  6:00
Listopad je opět ve znamení projektu Movember. Ten šíří osvětu týkající se zdraví mužů.

Polepením masek svých dopravních prostředků černými kníry se dopravní podnik letos opět zapojuje do celosvětové kampaně Movember. Ta podporuje zdraví mužů a prevenci rakoviny varlat či prostaty.

„Zapojuje se i hlavní město jako takové. Tradiční takzvaní Magistrátní Movembři z řad zaměstnanců úřadu vytvořili i tentokrát tým, který mohou lidé podpořit formou jakéhokoli finančního příspěvku na webu moteam.co/magistratni-movembri,“ říká mluvčí hlavního města Vít Hofman.

Součástí letošního ročníku bude také výstava na Mariánském náměstí, která zde bude k vidění celý listopad. „Výstavu připravilo hlavní město společně s Nadačním fondem Muži proti rakovině,“ dodává Hofman.

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.

Každoročními podporovateli Movembru tradičně bývají také zaměstnanci z řad pražských policistů, strážníků, hasičů a záchranářů. Fotografie jejich knírků lze obvykle během listopadu sledovat na sociálních sítích nebo na oficiálních stránkách akce cz.movember.com. Tvoření týmů Mo Brothers, tedy Bratrů v kníru, kteří se navzájem podporují, je pro listopad typické. Do mezinárodní akce Movember se u nás každoročně zapojují známé osobnosti, nejčastěji herci, zpěváci a sportovci.

„Karcinom prostaty patří k nejčastějším nádorovým onemocněním mužů. Ročně lékaři v Česku diagnostikují zhruba osm tisíc případů tohoto onemocnění. Pokud se zhoubný růst prostaty podaří odhalit včas, je nádor zpravidla dobře léčitelný,“ uvádějí zástupci Nadačního fondu Muži proti rakovině.

Ti, aby to s těmi názvy nebylo tak jednoduché, mají ve spolupráci s Českou urologickou společností ještě jednu souběžnou kampaň. A to s názvem Vercajk v cajku. Nejen v Praze se tak objeví například v čekárnách u doktora tematické letáky a plakáty.

„Kampaní Vercajk v cajku chceme muže motivovat a inspirovat k tomu, aby se vyšetření prostaty nebáli, nestyděli se a objednali se na ně včas. Chápeme, že starost o mužské partie může být pro někoho choulostivým tématem, kampaň by měla mužům říct, že jsme v tom všichni spolu a že není důvod k obavám ani studu,“ doplňuje koordinátor Nadačního fondu Muži proti rakovině Jiří Hofreitr.

Má to smysl!

Je to už pěkná řádka let, co jsem se do Movembru naposledy zapojil. Retroknírek si již v listopadu narůst nenechávám, a to hlavně z ješitnosti. Možná za to může i pro mě trochu odrazující komercializace téhle akce, do níž se začaly ve velkém zapojovat nejen osobnosti, ale i městské firmy a instituce. Většina celebrit, které se do akce zapojují, se již neobtěžuje nechávat si symbolický knír narůst. Pro firmy je to pak hlavně skvělé PR. Čest výjimkám s dobrými úmysly. Na druhou stranu sakra dobře vím, že Movember a osvěta, kterou mezi lidmi šíří, zachraňuje každý rok dost životů, což je nejdůležitější!
(text v tomto boxu je názor autorský sloupek Filipa Jaroševského, takzvané Jak to vidím já)

Komentáře

Hlavní zprávy

Téměř zapomenutý poklad z osady Károv se zachoval i navzdory nacistům

vydáno 30. listopadu 2021  16:26

Když listujete kronikou Károva – osady obce Ohrobec ležící nedaleko Dolních Břežan – narazíte v četných zmínkách na místní loutkářský spolek, který zde...  celý článek

Viktoria Žižkov se zařadí po bok dalších slavných celků, bude mít vlastní zastávku

vydáno 30. listopadu 2021  10:51

Když se minulý týden představovala na nové autobusové lince 101 zastávka U Prdlavky, lehce zanikla informace, že konečnou stanicí zmíněné linky bude ta s...  celý článek

Kulich bez loga? Policisty a hasiče to může stát tisícovku. Zmapovali jsem uniformy IZS

vydáno 30. listopadu 2021  5:42

Průměrný Pražan na sebe v zimě hodí prostě jen teplejší bundu a boty. Pro policisty, hasiče i záchranáře platí pravidla.  celý článek

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Vaše fotky z Prahy