metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Další 1 fotografie v galerii
Ženy z odboru tisku a prevence Policejního prezidia ČR se zapojily předloni. | foto: Facebook

Vercajk v cajku? Vousy narostou i tramvajím a autobusům

  6:00
Listopad je opět ve znamení projektu Movember. Ten šíří osvětu týkající se zdraví mužů.

Polepením masek svých dopravních prostředků černými kníry se dopravní podnik letos opět zapojuje do celosvětové kampaně Movember. Ta podporuje zdraví mužů a prevenci rakoviny varlat či prostaty.

„Zapojuje se i hlavní město jako takové. Tradiční takzvaní Magistrátní Movembři z řad zaměstnanců úřadu vytvořili i tentokrát tým, který mohou lidé podpořit formou jakéhokoli finančního příspěvku na webu moteam.co/magistratni-movembri,“ říká mluvčí hlavního města Vít Hofman.

Součástí letošního ročníku bude také výstava na Mariánském náměstí, která zde bude k vidění celý listopad. „Výstavu připravilo hlavní město společně s Nadačním fondem Muži proti rakovině,“ dodává Hofman.

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.

Každoročními podporovateli Movembru tradičně bývají také zaměstnanci z řad pražských policistů, strážníků, hasičů a záchranářů. Fotografie jejich knírků lze obvykle během listopadu sledovat na sociálních sítích nebo na oficiálních stránkách akce cz.movember.com. Tvoření týmů Mo Brothers, tedy Bratrů v kníru, kteří se navzájem podporují, je pro listopad typické. Do mezinárodní akce Movember se u nás každoročně zapojují známé osobnosti, nejčastěji herci, zpěváci a sportovci.

„Karcinom prostaty patří k nejčastějším nádorovým onemocněním mužů. Ročně lékaři v Česku diagnostikují zhruba osm tisíc případů tohoto onemocnění. Pokud se zhoubný růst prostaty podaří odhalit včas, je nádor zpravidla dobře léčitelný,“ uvádějí zástupci Nadačního fondu Muži proti rakovině.

Ti, aby to s těmi názvy nebylo tak jednoduché, mají ve spolupráci s Českou urologickou společností ještě jednu souběžnou kampaň. A to s názvem Vercajk v cajku. Nejen v Praze se tak objeví například v čekárnách u doktora tematické letáky a plakáty.

„Kampaní Vercajk v cajku chceme muže motivovat a inspirovat k tomu, aby se vyšetření prostaty nebáli, nestyděli se a objednali se na ně včas. Chápeme, že starost o mužské partie může být pro někoho choulostivým tématem, kampaň by měla mužům říct, že jsme v tom všichni spolu a že není důvod k obavám ani studu,“ doplňuje koordinátor Nadačního fondu Muži proti rakovině Jiří Hofreitr.

Má to smysl!

Je to už pěkná řádka let, co jsem se do Movembru naposledy zapojil. Retroknírek si již v listopadu narůst nenechávám, a to hlavně z ješitnosti. Možná za to může i pro mě trochu odrazující komercializace téhle akce, do níž se začaly ve velkém zapojovat nejen osobnosti, ale i městské firmy a instituce. Většina celebrit, které se do akce zapojují, se již neobtěžuje nechávat si symbolický knír narůst. Pro firmy je to pak hlavně skvělé PR. Čest výjimkám s dobrými úmysly. Na druhou stranu sakra dobře vím, že Movember a osvěta, kterou mezi lidmi šíří, zachraňuje každý rok dost životů, což je nejdůležitější!
(text v tomto boxu je názor autorský sloupek Filipa Jaroševského, takzvané Jak to vidím já)

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek