metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Další 1 fotografie v galerii
Vyvrácená informační cedule v Čelakovského sadech | foto: Ondřej Fous

Veřejnou krásu v centru ničí turisté, odradit by je mohly nové kamery

  8:00
Prostředí kolem Národního muzea bylo dlouhou dobu nepříliš lákavou zónou, ve které se pravidelně zdržovali bezdomovci, narkomani a další podobná individua. Okolí prošlo v roce 2018 rekonstrukcí, avšak zvelebené prostory se potýkají s novým problémem. Udržované a kvetoucí Čelakovského sady se staly místem řádění turistů i uprchlíků.

Revitalizace Čelakovského sadů spolkla podle zahradního architekta Ondřeje Fouse, který se podílel na návrhu krajinářského řešení, čtrnáct milionů korun. „Hned v prvním roce po dokončení obnovy parku se řešily celkové škody ve výši půl milionu,“ uvádí Fous. Během pandemie díky restrikcím škody výrazně klesly a docházelo jen k drobným incidentům. S uvolněním opatření se však potížisté do rozkvetlých míst vrátili.

Škodí uprchlíci i psi
Park se stal podle Fouse oblíbeným útočištěm omladiny z řad turistů i ukrajinských uprchlíků. Zahradníci, kteří o údržbu sadů pečují, pravidelně volají městskou policii a dožádují se nejen řešení konfliktů, ale také zvýšení bezpečnosti. Trápí je močení ke stromům, vstupování do záhonů, poškozování dřevin, trhání květin, likvidace mobiliáře, hrabání psů, odhazování odpadků a další neplechy.

„Za poslední měsíc bylo poškozeno a průběžně obnovováno už dvanáct procent plochy parku,“ upřesňuje současné statistiky zkázy Fous. Ideálním řešením by podle něj bylo umístění stálého hlídače. „Sadové hlídky bývaly ještě na konci padesátých let běžnou součástí parků,“ dodává.

Situace se zlepšuje
„Kontrolám Čelakovského sadů se strážníci věnují ve zvýšené míře jak během denní směny, tak v nočních hodinách,“ vysvětluje mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Irena Seifertová. Na stálou hlídku však není kapacita, policii totiž nejvíce vytěžuje uprchlická krize.

Vylomený sloupek ohrazující zeleň

„Díky pravidelným kontrolám se situace v Čelakovského sadech výrazně zlepšila oproti stavu, který byl před měsícem,“ pokračuje Seifertová. „Většina kontrol je bezproblémových, mladí cizinci si na ně zvykli a přizpůsobili jim své chování,“ popisuje Seifertová.

Ničení květeny však neustává. „Nejvíc náš štve zbytečně opakovaná práce, která nám bere prostor pro odborné činnosti,“ vysvětluje svou zoufalost hlavní zahradnice sadů Hana Pollertová. „Místo řezů keřů a stříhání trvalek se snažíme zamezit opakovaným sešlapům, kypřit zhutněnou půdu, přesazovat a vracet rostliny do těchto zdevastovaných míst,“ popisuje.

Drobné přestupky se zahradníci snažili na místě řešit domluvou, nedávný incident je od přímého kontaktu odradil. „Kolegové byli omezováni v práci, náctiletí Ukrajinci jim v početní převaze vyhrožovali. Hlavního agresora odvezli policisté,“ vypráví Pollertová. „Hrozí návrat k nedávné minulosti, kdy byl park sídlem feťáků a dealerů,“ varuje zahradnice.

Kamery pomohou
Za údržbu zeleně v Čelakovského sadech zaplatí Praha 1 každý rok dva a půl milionu korun. Podle Pollertové se městská část snaží být nápomocná, zvýšil se například počet svozu odpadu a místo se nyní uklízí dvakrát denně.

Kromě hlídky usilovali zahradníci také o rozmístění kamer. Mluvčí městské části Petr Bidlo potvrdil, že se na zbudování stanoviště městského monitorovacího systému chystají. „Byl zpracován projekt a také jeho projektová dokumentace. Vzhledem k tomu, že hlavní město už dříve uzavřelo rámcovou smlouvu o nákupu kamer, dohodli jsme se s ním na převedení potřebných financí, za něž hlavní město kamery zakoupí,“ přibližuje Bidlo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek